25 bin konut alıcı bekliyor

banner37

Pandemi ve döviz patlaması, ülkemizde birçok sektör gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Sektör temsilcileri, mutlaka ekonomiye kazandırılması gereken binlerce konutun bitmek üzere olduğunu belirtti yetkililere seslendi

25 bin konut alıcı bekliyor
banner90
banner8

GÜRCAFER: ESAS FELAKET KONUTLARIN SATILAMAMASI OLACAK… İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, pandemi nedeniyle kapanmanın ardından yarım kalan projeleri tamamlamak için adım attıklarını söyledi. Gürcafer, esas felaketin, tamamlanan konutların satılıp, paraya dönmediği zaman ortaya çıkacağını vurguladı. Konut fazlasının ekonomiye girmesi gerektiğini söyleyen Gürcafer, bunun için de hükümetin kurulması gerektiğini belirtti.

AMCA: SEKTÖRÜ ZOR GÜNLER BEKLİYOR… İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, ülkede dövizin yükselişinin yanı sıra acil önlemlerin alınması gereken dönemde hükümetin olmamasının orta ve uzun vadede plan yapılamamasına neden olduğunu belirtti. Amca, Müteahhitleri Birliği ile yaptıkları çalışma sonucunda 25 bin konutun bitmiş veya bitmeye yakın olduğunu tespit ettiklerini vurgulayarak, konutların satılmadığı sürece sektörü ve ülkeyi zor günlerin beklediğini söyledi.

Eniz ORAKCIOĞLU

Pandemi ve döviz patlaması, ülkemizde birçok sektör gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Ekonomik krizle birlikte belirsizliğin hüküm sürdüğü ülkede henüz yeni hükümetin kurulamaması, beklenti içinde olan sektörlerin de moralini bozuyor.


Özellikle inşaat sektöründe çarkların durduğuna dikkat çekiliyor.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, pandemi nedeni ile kapanmanın ardından yarım kalan projeleri tamamlamak için adım attıklarını, ancak esas felaketin tamamlanan konutların satılıp, paraya dönmediği zaman ortaya çıkacağını vurguladı.


Konut fazlasının ekonomiye mutlaka girmesi gerektiğini söyleyen Gürcafer, bunun için de hükümetin kurulması gerektiğini belirtti.


Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, ülkede dövizin yükselişi ve hükümet olmamasının sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, acil önlemlerin alınması gereken dönemde hükümetin olmamasının orta ve uzun vadede plan yapılamamasına neden olduğunu ifade etti.


Amca, Müteahhitler Birliği ile yaptıkları çalışma sonucunda 25 bin konutun bitmiş veya bitmeye yakın olduğunu tespit ettiklerini, konutların satılmadığı sürece sektörü ve ülkeyi zor günlerin beklediğini söyledi.

Gürcafer: İnşaat sektörü durduğunda tüm piyasa duruyor


Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, konut yapılırken birçok sektörün inşaat sektöründen yararlandığına dikkat çekerek, “Boyacı, kapıcı, sıvacı, dülger, tesisatçısı ve elektrikçi, yani esnaf, inşaat sektöründen kazanım elde ediyor ve kalkınıyor. Aynı şekilde yeni bir projede mimar, mühendis ve belediye de kazanım sağlıyor. Kısacası inşaat sektörü durduğunda tüm piyasa duruyor ve ekonomik kayba sebep oluyor” şeklinde konuştu.


Gürcafer, pandemi nedeniyle kapanmanın ardından yarım kalan projeleri tamamlamak için adım attıklarını hatırlatarak, esas felaketin tamamlanan konutların satılıp, paraya dönmediği zaman ortaya çıkacağını vurguladı.


Konut fazlasının ekonomiye girmesi gerektiğini söyleyen Gürcafer, bunun için de hükümetin kurulması gerektiğini kaydetti.

banner134

“Hükümet olmadıkça projeler hayata geçirilemez” diyen Gürcafer, iç ve dış pazarda satış yapabilmek için belirli düzenlemelerin ve çalışmaların gerektiğini, bunun için hem yasama, hem de yürütmeye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Gürcafer, ilerleyen aylar için bir iyi, bir de kötü senaryonun olduğuna dikkat çekerek, birkaç ay içinde aşı bulunur ve dağıtımına başlanırsa, bütün dünyanın normalleşme sürecine gireceğini, eğer iyi senaryo gerçekleşirse turizm ve konut sektörü için parlak bir görüntü oluşacağını kaydetti.


Kötü senaryonun ise aşının başarısız olması veya virüsün mutasyon geçirerek aşının etkisini yitirmesi olduğunu belirten Gürcafer, hem iyi, hem de kötü senaryoda ekonomik olarak planlamaya ihtiyaç olduğunu, bunun için de hükümetin oluşması gerektiğine işaret etti.

Amca: Hükümetin olmaması sektörü olumsuz etkiledi


Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, inşaat sektörünün her gün biraz daha kötüye gittiğine vurgu yaparak, eylül ayından itibaren sektörde çöküş beklediklerini, ekim ve kasım ayında ise çöküşü hissettiklerini kaydetti.


Amca, ülkede dövizin yükselişi ve hükümet olmamasının sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, acil önlemlerin alınması gereken dönemde hükümetin olmamasının orta ve uzun vadede plan yapılamamasına neden olduğunu belirtti.


Birçok binanın inşasının tamamlandığının altını çizen Amca, konutların satılmadığı sürece sektörü ve ülkeyi zor günlerin beklediğini söyledi.


Amca, yarım kalan işleri bitirmek için çabaladıklarını, aralık sonu itibarıyla bu işlerin de biteceğini söyleyerek, esas sorunun ocak, şubat gibi ortaya çıkacağını bildirdi.


Yılbaşından sonra ciddi bir krizin sektörü beklediğini belirten Amca, eldeki bitmiş konutlar satılmazsa işsizliğin ve iflasların olacağının altını çizdi.

“Bitmiş ve bitmeye yakın 25 bin konut var”


Amca, Müteahhitleri Birliği ile işbirliği içerisinde çalıştıklarını hatırlatarak, “Yaptığımız çalışma sonucunda 25 bin konutun bitmiş veya bitmeye yakın olduğunu tespit ettik. Bu konutların kiraya verilmesi de mümkün değil, çünkü ülkede öğrenci ve turist de yok. Turiste kiralanan haftalık veya aylık konutlar da boş” dedi.


Ülkemizde üç lokomotif sektör olduğunun altını çizen Amca, bunlardan birinin turizm, diğerinin eğitim ve inşaat sektörü olduğuna işaret etti.


Eğitimde ve turizmde pandemi nedeni ile ciddi sıkıntılar olduğuna dikkat çeken Amca, inşaatın şu anda birinci önemli lokomotif sektör olduğunu kaydetti.


Amca, bir an önce hükümet kurulmazsa ve sektör için planlama yapılmazsa “Hep beraber batacağız” diyerek, durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gamsız  hayat
Gamsız hayat - 8 ay Önce

Bekler tabi fiyatları yüksek tutarsaniz olacağı nedir kalir elinizde düşürün fiyatları

Sonuç Basit
Sonuç Basit - 8 ay Önce

Elde kalan konutların fiyatlarını yarıya indirin. Alabilen alsın. Siz de bu enkazın altında kalmaktan kurtulun. Beklemeyin hükümet sizi kurtarsın. eğitim online oldu, öğrenci artık gelmez. Turizm en az beş yıl böyledir. Kumarcıya zaten vergi kesemez hükümet. diğer turist evinden çıkamıyor ne tatiline gelecek. karantina meselesinden biraz belini doğrulttu küçük kumarsız hoteller.

O.TUNA YAZICIOGLU
O.TUNA YAZICIOGLU - 8 ay Önce

Aylar oncesinden, pandemi surecinde KKTC'de konut yatirimi yapmis yabancilari ( agirlikli TC ) incitmeyin, onlara kendilerinin ufak da olsa ayricalikli oldugunu hissettirin, ulkeye giris cikislarda onlara oncelik taniyin aksi halde bu tasinmazlari satamayacaksiniz uyarimi hem de yazili hem de pek cok merciye iletmistim..

A oz
A oz - 8 ay Önce

Başkan çok güzel söylüyor sün ama 550.000 peşin tl bile ev alamiyorum biraz ucuzlatın veya halka kolaylik yapinda sldinlar veya bu kötü zamanda fiyatları düşürünce sürümden kazansın veya az kazanın olmazmı acaba

Doğru Söz
Doğru Söz - 8 ay Önce

83 milyon insan var. Yakında alıcı patlaması olur. 2 -3 milyon nüfusa kadar devam! Bu yönde siyasi irade fe oluşuyor. Her şey yolunda!

İsmet Bayraktar
İsmet Bayraktar - 8 ay Önce

Sıkıntı büyük olduğunu gördüğümüz halde fiyatlara bir bakalım uçmuş kim alacak nasıl alacak.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75