25 bin konut müşteri bekliyor

banner37

Pandemi sürecinde ayakta kalma mücadelesi veren inşaat ve bu sektörden ekmek yiyen 80 civarı alt sektörde çalışan 10 binlerce kişinin mağduriyeti günden güne artıyor. Sektör temsilcileri, yabancıların ülkeye gelememesi nedeniyle satışa hazır konutların ellerinde kaldığını belirterek, “İnşaat sektörü olarak yoğun bakımdayız ve dudaklarımızı pamukla ıslatıyorlar” dedi

25 bin konut müşteri bekliyor
banner90
banner8

GÜRCAFER: 2021 YILINI DA KAÇIRDIK… Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, yurtdışında yaşayan yabancıların ve İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin ülkemizden konut almak istediğini, ama ülkeye gelemediklerini ifade ederek, hükümetin, bu alıcıları ülkeye getirmek için herhangi bir çalışma yapmadığını kaydetti. Gürcafer, 2021 yılını da kaçırdığımıza dikkat çekerek, “25 bin konut elimizde kaldı. İnşaat sektörü ve inşaat sektöründen geçinen 70-80 alt sektör, zorluklarla mücadele ediyor. Bu sektörden ekmek yiyen 10 binlerce insan var, endişeliyiz” dedi

AMCA: İNŞAATLAR BİTTİ AMA SATAMIYORUZ… Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca, inşaatların tamamlandığını, ama ülkeye kimsenin gelmemesi nedeniyle konutların satılamadığını söyledi. Amca, iç piyasanın doyuma ulaştığını, satışların yüzde 10-20’sini iç piyasada döndürebildiklerini anlatarak, yüzde 80’inin ise yabancılarla döndüğünü belirtti. Sıkıntıların günden güne arttığına dikkat çeken Amca, “Artık bitirdiğimiz işe ve alacağımıza karşılık yazılan çek süreleri de uzadı. Bitirdiğimiz iş karşılığı 5-6 ay ilerisi için çek alıyoruz, 1 aylık çek alsak, nakit sayar hale geldik” şeklinde konuştu

Eniz ORAKCIOĞLU


Pandemi, dövizin yükselmesi derken günden güne büyüyen ekonomik kriz, birçok sektörü zor durumda bıraktı. Bu süreçte ayakta kalma mücadelesi veren inşaat ve inşaat sektöründen ekmek yiyen 70-80 civarı alt sektörde çalışan 10 binlerce kişinin endişeleri ve mağduriyeti de günden güne artıyor.


1 yılı aşkın pandemi sürecinde sektörün durumunu değerlendiren Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, “Rahatsızdık, hafif rahatsızlığımız vardı. Tedavisinin ise ne olduğunu yüzlerce kez söyledik, ama dinletemedik. Şimdi gelinen noktada inşaat sektörü olarak yoğun bakımdayız ve dudaklarımızı pamukla ıslatıyorlar” dedi.


Gürcafer, yurt dışından konut almak için talep olduğuna vurgu yaparak, bu alıcıların ülkemize gelmesiyle ilgili bir çaba veya bir çalışmanın olmadığını kaydetti.


Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca da inşaatların tamamlandığına, ama konutların satılamadığına vurgu yaparak, sebebin ise ülkeye kimsenin gelmemesi olduğunu söyledi.


“Kaldı ki iç piyasa doyuma ulaştı” diyen Amca, satışların yüzde 10’unu, maksimum yüzde 20’sini iç piyasada, yüzde 80’inin ise yabancılarla döndüğünü belirti.

Gürcafer: 2021 yılını da kaçırdık


Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, bir yıllık pandemi sürecini, “Rahatsızdık, hafif rahatsızlığımız vardı. Tedavisinin ise ne olduğunu yüzlerce kez söyledik, ama dinletemedik. Şimdi gelinen noktada inşaat sektörü olarak yoğun bakımdayız ve dudaklarımızı pamukla ıslatıyorlar” sözleriyle özetledi.


“Dünyada ışık görülür ama bizim ülkemiz için geçerli değil” diyen Gürcafer, ülkemizde doğru düzgün ekonomik planlama olmadığını vurguladı.


Gürcafer, 2021 yılını da kaçırdığımıza dikkat çekerek, ne olacağını öngöremediklerinin altını çizdi.

“Hiçbir çalışma yok”


Gürcafer, yurtdışından konut almak için talep olduğuna vurgu yaparak, konut almak isteyen bu insanların ülkemize gelemediğine dikkat çekti.


1 milyon doları olan ve ülkemizde 4-5 tane ev almak isteyen yabancılar olduğuna işaret ederek, bu alıcıların ülkemize gelmesiyle ilgili bir çaba veya bir çalışmanın olmadığının altını çizdi.


Gürcafer, aynı şekilde İngiltere’de yaşayan ve ülkelerine dönmek isteyen Kıbrıslı Türkler olduğunu söyleyerek, onların da gelemediğini ve sektörün kaderi ile baş başa kaldığını kaydetti.

banner134

Örgütlerin artık bu işin böyle gitmeyeceğini konuştuğunu ifade eden Gürcafer, hükümetin bu durumdan kurtulmak ve ekonomiyi planlamak için hiçbir bilimsel çalışma ortaya koymadığını belirtti.

“25 bin konut elde kaldı”


“25 bin konut elimizde kaldı” diyen Gürcafer, inşaat sektöründen geçinen 70-80 alt sektörün de zorluklarla mücadele ettiğini, bu sektörden ekmek yiyen 10 binlerce insan olduğunu bildirdi.


Endişeli olduklarını vurgulayan Gürcafer, “Bakanlar Kurulu her hafta bir şeyleri uzattığına dair oturup karar üretiyor ama sektörle ilgili ne borç yapılandırması, ne faizlerle ilgili çalışması var. Para yok anlıyorum ve biz para da istemiyoruz. Ama elde olan kaynakların daha verimli kullanılması şart. Biz ise aç- kapa düz mantık gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Amca: İç piyasa doyuma ulaştı


Kıbrıs Türk İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, inşaatların tamamlandığına, ama konutların satılamadığına vurgu yaparak, sebebin ise ülkeye kimsenin gelmemesi olduğunu söyledi.


“Kaldı ki iç piyasa doyuma ulaştı” diyen Amca, satışların yüzde 10’unu, maksimum yüzde 20’sini iç piyasada döndürebildiklerini, yüzde 80’inin ise yabancılarla döndüğünü belirti.


Amca, sıkıntılarının günden güne arttığına dikkat çekerek, “Artık bitirdiğimiz işe ve alacağımıza karşılık yazılan çek süreleri de uzadı. Bitirdiğimiz iş karşılığı 5-6 ay ilerisi için çek alıyoruz, 1 aylık çek alsak nakit sayar hale geldik” dedi.

“Toplumun yüzde 75’ini aşılamak şart”


Amca, işçilerin birçoğunun ülkelerine döndüğünü, işçi sıkıntısı çekseler de çalışanları getirmek için acele etmediklerini çünkü önlerini göremediklerini kaydetti.


Şimdilik sorunlu ve kaçağa düşmüş işleri çözmeye çalıştıklarının altını çizen Amca, umutlarının, bu durumun artık düzelmesi yönünde olduğunu, yoksa hep birlikte batma noktasına geleceklerini vurguladı.


“Bir şeyleri düzeltebilmek içinde hızlıca nüfusun yüzde 75’ini aşılamamız şart” diyen Amca,

aşılamaları tamamlayıp, turizmi, eğitimi ve inşaatı hep birlikte harekete geçirmek gerektiğini söyledi.


Amca, müteahhitlerle birlikte yaptıkları çalışmadan bahsederek, “ Ülkedeki konut fazlalığını İskandinav ülkelerindeki yabancılara pazarlama düşüncesindeyiz ama bunu yapabilmek için aşılama ve ülkeye turist gelmesi önemli” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75