banner6

2.5 milyon TL ya çıkarsa?

banner37

Devlet Piyangosu’nun yılbaşı özel çekilişinin 2.5 milyon TL’lik büyük ikramiyesi, ekonomik darboğazdaki herkesin hayallerini süslüyor, heyecanlandırıyor. Vatandaşlar, piyangonun kendilerine çıkması halinde ev, araba alma, işyeri açma ve yoksullara yardım etme gibi hayaller kuruyor

2.5 milyon TL  ya çıkarsa?
banner151 banner143

Ahmet UÇAR

TL’nin döviz karşısında verdiği mücadele, birçok ürüne yapılan zamlar ve bunlara bağlı olarak alım gücünün

düşmesi, zor bir süreçten geçen vatandaşın, her zamankinden daha fazla, umudunu piyangoya bağlamasına yol açtı.

Devlet Piyangosu’nun yılbaşı çekilişinde 2.5 milyon TL’lik ikramiyesi, birçok kişiyi heyecanlandırıyor.

KIBRIS, sokağa inerek vatandaşlara ve esnafa “Piyango size çıkarsa ne yaparsınız?” diye sordu.

 Vatandaşlar, piyangonun kendilerine çıkması halinde ev, araba alacaklarını, işyeri açacaklarını ve yoksul kişilere yardım edeceklerini belirterek, eğitimde fırsat eşitsizliği yaşayan çocuklara da yardım eli uzatacaklarını kaydetti.

Lefkoşa Fuar Alanı’nın yakınlarında yıllardır bilet satan Tuğrul Mankır, insanların umutlu olduklarını

ancak alım güçlerinin düşmesi nedeniyle yılbaşı biletlerine eskisi kadar ilgi göstermediklerini vurguladı. 

Yılbaşı biletlerine ilgi düşük

Biletçi Tuğrul Mankır, vatandaşların şimdiye kadar yılbaşı biletlerine ilgi göstermediğini belirterek, hayat pahalılığı ve parasızlık nedeniyle insanların henüz bilet almadığını kaydetti.

Mankır, insanların elinden geldiği kadar bilet almaya çalıştığını ancak ekonomik daralmanın bunu zorlaştırdığını dile getirerek, ikramiyenin 2.5 milyon TL olduğunu duyan herkesin bilet almak için heyecanlandığını ifade etti.

Biletlere ilginin geçen seneye göre çok düştüğüne işaret eden Mankır, biletlerin 50 TL gibi pahalı bir fiyata satılmasının da etkili olduğunu anlattı.

Mankır, ülkemizde yaşanan ekonomik krize bağlı olarak insanların alım düşünün düştüğüne dikkat çekerek, “İnsanlar karnını mı doyuracak, bilet mi alacak? Öte yandan biletlerin altında güzel ikramiyeler de var. 2.5 milyon TL’nin altında 250 bin TL var. 2 bin 500 TL de teselli ikramiyesi var. Bunlar güzel ikramiyelerdir ama maddi durum iyi değil” şeklinde konuştu.

Esnaf ve vatandaşlar ne dedi? Esnaf ve vatandaşlar ne dedi?  Esnaf ve vatandaşlar ne dedi?

Mecit Kozkıran:

“2.5 milyon TL bana çıksa şu an yapamadığım ama yapmak istediğim şeyleri gerçekleştirmeye çalışırım. Öncelikle kendime güzel bir araba alırım. Türkiye’de ev fiyatları daha düşük olduğu için orada 5 – 6 tane ev alırım.  Bu parayla zengin de olamazsın ama hayatın biraz da olsa güzelleşir. Şimdi ekonomik krizi yaşıyoruz, bu dönemde bilet bana çıksa çok güzel olur”.

Hakan Ak:

“Piyango bana çıkarsa ilk önce kendime bir ev ve araba alırım. Daha sonra gariban kişilerin karnını doyurmak için adımlar atarım. İhtiyaç sahiplerine yardım ederim, nerede eksik var, oraya koşarım. Bu para bana çıkarsa, ilaç gibi gelir. Çocuk parkı, futbol sahası gibi şeyler de yaptırırım. Döviz, zamlar, yoksulluk… Hepsini birden yaşıyoruz, bu paranın çıkması mükemmel olur”.

Haydar Ünlü:

“Bilet bana çıkarsa yoksul kişileri giydirip kuşatırım, nerede evi barkı olmayan insan varsa ona yardım ederim. Çok büyük bir para çıkarsa okul yaptırırım. Kendim içinse bir işyeri açar, birkaç kişi çalıştırır ve onlara para kazandırırım. Bilet bana çıkmayacak ama çıkarsa da yardımlarda bulunmayı düşünüyorum. Kendime bir araba da alırım”.

Gizem Gündoğdu:

“Büyük ikramiye bana çıkarsa araba, ev alırım, yurtdışına çıkarım. Yurtdışında yaşarım, orada okurum. Bu şartlarda gençlere ülkelerinde yaşama şansı bırakmıyorlar, hayallerimizi burada gerçekleştiremiyoruz. Ama bu para çıkarsa başka ülkelerde hayallerimi daha iyi gerçekleştirebilirim”.

Vildan Duran:

“2.5 milyon TL bana çıktı diyelim, öncelikle ailemle tatile çıkarım. Ailem sürekli çalışıyor, onlarla güzel yerlere giderdim. Hepsinin altına araba, ev alırdım. Öyle bir param olsaydı, hayat daha güzel geçerdi. Nasıl olsa çalışmadan, emek vermeden elime bir para geçiyor. İnsanlara yardımda da bulunurdum, çünkü ülkemizde o kadar zor durumda çocuk var ki. Ailemiz, bizi yine bir şekilde okutuyor; o kadar çok çocuk var ki ellerinden tutulması gereken”.

Ünzile Keleş:

“O kadar para bana çıksaydı ben yatırım amaçlı hareket ederdim. Türkiye ve yurt dışı odaklı bir yatırım yapardım. Ben ileride eğitmen olacağım, şu an İngilizce öğretmenliği okuyorum. Yapacağım yatırım eğitim odaklı bir yatırım olabilir. Herhalde eğitim kurumları açardım. Belki Avrupa’daki çocuklara yardım ederdim. Onların maddi açıdan yaşadıkları sıkıntıyı bildiğim için daha çok onlara yardım ederdim ve Türkiye’deki çocuklara yönelirdim. Eğitimde eşitlik ilkesi inandığım bir ilke. Çocuklara yatırım yaparsanız geleceğiniz güzelleşir. Ben parayı daha çok bu yolda kullanırdım. Tabii aileme de destek çıkardım”.

Hasan Hazırlar:

“Diyelim ki piyango bana vurdu, elimde 2.5 milyon TL var, ilk iş olarak ne kadar insan varsa hepsine yardım ederim. Ondan sonra da kendime bakarım. Yatırım yaparım. Bir işyeri açarım, gelir getirecek işler yaparım. Bu para bana çıksa on numara beş yıldız olur. Zaten insanlar artık piyango biletlerine umut bağladı, başka türlü bu pahalılıkta yaşamak mümkün değil”.

Saffet Reis:

“Kendime bir çiftlik evi yaptırırım. Kaz, ördek… Ne kadar beslenebilir hayvan varsa hepsini alıp köy hayatı yaşarım. Şehirden bıktım artık, kendime köyde doğal bir hayat kurarım. Bunu yaparsam artık ekonomik kriz bana dokunmaz, çünkü her şeyimi kendim ekip biçeceğim. Bir de dünyayı gezerim”.

Ayhan Yörükoğlu:

“2.5 milyon TL bana çıksın, ilk işim yolları tamir etmeleri için devlete yardım etmek olacak. Bana çıkmaz ama çıkarsa yoksul kişilere de yardım edeceğim”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104