banner6

25 TL’lik zamla, tüp gaz piyasaya çıktı!

banner37

25 TL’lik zamla, tüp  gaz piyasaya çıktı!
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   Kıbrıs Türk Petrolleri’ne (K-PET) LPG sağlayan geminin ülkeye gecikmeli gelmesi, piyasada tüp gaz eksikliğine neden oldu.

   Beklenen gemi nihayet geldi ve gelir gelmez LPG boşaltımı yapıldı. Bir haftadır piyasada bulunamayan tüp gaz bugün itibarıyla satışa çıkıyor ancak zamlı tarifeyle.

   Döviz kuru ve LPG fiyatlarına bakılarak yapılan yeni hesaplamaya göre, 10 kiloluk ev tipi tüp gazın 230 TL olan fiyatı 25 TL’lik artışla, 255 TL’ye yükseldi.

   Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Coşkun: Stoklar tükenene kadar bu fiyat geçerli

   Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Akaryakıt Birimi Sorumlusu Mehmet Coşkun, ülkeye gelen LPG’nin faturalarına ve döviz kuruna bakarak yeni bir fiyatlama yaptıklarını söyledi.

   Aldıkları bu kararı, ilgili şirketlere de duyurduklarını belirten Coşkun, gaz şirketleriyle yaptıkları maliyet hesaplarının sonucunda da bakanlığın 255 TL’de karar kıldığını ve bu yönde bir emirname çıkardığını aktardı.

   Akaryakıt fiyatlarında son dönemde yaşanan artış nedeniyle, tüp gaz fiyatlarında da ‘daha yüksek’ bir zammın kamuoyunda konuşulduğuna işaret eden Coşkun, “Ancak LPG piyasasında, konuşulan seviyelerde zammı gerekli kılacak bir artış söz konusu değil. Dolayısıyla, 255 TL’lik fiyat, olması gereken” ifadelerini kullandı.

   Coşkun, ayrıca, yeni fiyatın ‘stoklar bitene kadar’ geçerli olacağı bilgisini de verdi.

Nizam: Ciddi bir kıtlıkla

karşı karşıya kalabiliriz

   Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Marketçiler Birimi Sözcüsü Tanser Nizam, büyük marketlerin ‘küçük işletmelerin de para kazanabilmesi için’ tüp gaz satışından uzun zaman önce çekildiğini hatırlattı.

   Kuzey Kıbrıs’ın, birçok tüketim maddesinde yaşanan global krizi Türkiye üzerinden aştığını da kaydeden Nizam, tüp gazda stokçuluk ve karaborsa yapıldığına yönelik iddiaları da “Memlekette tüp gaz gerçekten yoktu ki karaborsası yapılsın. İngiltere ve Almanya’da dahi bugün bulunmayan sıvı yağ, Türkiye sayesinde KKTC raflarında. Bizde karaborsa olmaz ama Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan kriz sürerse, ciddi bir kıtlıkla karşı karşıya kalabiliriz” ifadeleriyle reddetti.

Nalcıoğlu: Bu işin üç ayağı var

   Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu, ev tipi tüp gaz satışına bugün saat 07.00 itibarıyla ülkedeki bütün marketlerde başlanacağı bilgisini verdi.

   Tüp gazın piyasaya girmesinin üç ayağı olduğunu anlatan Nalcıoğlu, ‘bakanlık, dolumcular ve dağıtıcılardan’ oluşan bu üç unsur arasındaki ihtilafın da sona erdiğini aktardı.

   Tüp gazın fiyatı 230 TL olduğunda, sürecin ‘katalizörü’ görevi gören bakanlığın kendilerine ancak 1 TL’lik bir kâr bıraktığını ve bu nedenle sektör olarak bir ay boyunca tüp gaz satmadıklarını anımsatan Nalcıoğlu, kredi kartıyla yapılan alışverişin maliyetinin dahi 6 TL olduğuna dikkat çekti.

   Yeni fiyatlamada yüzde 10’luk bir kâr talep ettiklerini fakat KKTC Akaryakıt Birimi ile yaptıkları görüşme sonrasında yüzde 5 bandında bir kazanca ‘piyasadaki yüksek fiyatları göz önünde bulundurarak’ razı olduklarını kaydeden Nalcıoğlu, böylelikle bu sorunun artık aşıldığını ifade etti; stokçuluk ve karaborsa iddialarının ise gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

   Perakende sektöründeki yüksek rekabetin, sektör aktörlerinin zam yapmasına engel olduğunu belirten Nalcıoğlu, piyasada ‘baş döndürücü’ bir pahalılığın olduğunu kabul etti lakin sektörün bugün pek çok ürünü sırf rekabet edebilmek için ‘kâr elde etmeden’ sattığını da aktardı.

   Gerek üreticinin ürettiği, gerek ithalatçının ithal ettiği ürünlerde tüccarların ‘öngördüğü’ fiyatları son tüketiciye yansıtmaları durumunda, bugün yüzlerce ürünün market fiyatının, şimdikinden ‘yüzde 25 pahalı’ olacağını da vurgulayan Nalcıoğlu, bu bağlamda, stokçuluk ve karaborsa iddialarının da ‘kendiliğinden çürüdüğünü’ söyledi.

   Nalcıoğlu, tedarikçi bir firmanın tankerinin ‘sınırdan geçerken görüldüğüne’ yönelik iddialara da değindi; sahiplerinin tamamını tanıdığı tedarikçi firmaların hiçbirinin güneyden gaz almadığını belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104