banner6

25 yıl hapsi çok buldu, cezası 32 yıla çıktı

banner37

25 yıl hapsi çok buldu, cezası 32 yıla çıktı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Mağusa’da 2013 yılı Aralık ayında Ahmet Aybak’ı zehirli prefeterol ikram ettikten sonra boğazına içinde tarım ilacı olan iğneli enjektörü batırıp öldürerek, sahile gömmekten 25 yıl hapis cezasına mahkum edilen İbrahim Maraşlı, beraat beklerken, “planlı cinayetten” de mahkum oldu ve cezası 32 yıla yükseldi.

   Cinayet soruşturması sırasında evinde pompalı silahlar, kurusıkı tabancalar, biber gazları, domuz kurşunları, kelepçe, bıçak, elektro şok cihazları bulunan Maraşlı, cinayet mahkumiyetinden sonra Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış, ‘Taammüden adam öldürme’ davasından beraat etmiş ancak 22 davadan suçlu bulunarak 25 yıl hapse mahkum edilmişti.

   Yargıtay Ceza Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek İdare Mahkemesi heyeti dün hem sanık İbrahim Maraşlı’nın istinaf başvurusunu, hem de aynı meselede sanık olan Mustafa İlhan Tuncay ile ilgili Başsavcılığın yaptığı başvuruyu karara bağladı.

   Başsavcılığın, davada sanığa yardım ve yataklık suçundan mahkum olan Mustafa İlhan Tuncay’ın alt mahkeme tarafından ‘Taammüden adam öldürme’ suçundan mahkum edilmemesi ve cezanın alenen az olduğuna yönelik dosyaladığı istinafı reddeden Yargıtay Ceza Mahkemesi, sanık İbrahim Maraşlı’nın beraat talebiyle dosyaladığı istinafı da reddetti ve huzurundaki şahadet ışığında alt mahkemede beraat ettiği ‘Taammüden adam öldürmek’ suçundan da mahkumiyetine karar verdi, cezasını 25 yıldan 32 yıla çıkardı.

Yüksek Mahkeme Yargıçları Gülden Çiftçioğlu’nun başkanlığında Bertan Özerdağ ve Beril Çağdal’dan oluşan Yargıtay Ceza Mahkemesi heyetinin istinaf başvurularıyla ilgili aldığı kararı Başkan Gülden Çiftçioğlu açıkladı.

“Planladı ve öldürme niyetinden dönmedi”

   Kararı okuyan Gülden Çiftçioğlu, davanın olgularını titizlikle tezekkür ederek, sanık İbrahim Maraşlı’nın cinayeti planlayıp, öldürme niyetinden dönmediğine bulgu yaptı.

   Başkan Gülden Çiftçioğlu, tüm olgulara değinerek, alt mahkemenin “Taammüden adam öldürme” davasından beraat kararını bozup, mahkum ettiklerini açıkladı.

“En ağır suçtan mahkum oldu”

   Ceza kararını açıklayan Gülden Çiftçioğlu, sanık İbrahim Maraşlı’nın insan yaşamını ortadan kaldıran, Ceza Yasası’nda ömür boyu hapis cezası öngören en ağır suç türü olan “Taammüden adam öldürme” suçundan mahkum olduğuna vurgu yaptı.

   Çiftçioğlu, yaşam hakkının, temel hak ve özgürlüklerin en başında geldiğini ve yaşam hakkından sonra gelen hakların ikinci sırada yer aldığını belirtti.

   Çiftçioğlu, bir insanın hayatının acımasızca sonlandırılması, ailesinin acıya boğulması ve toplumda infial yaratılmasına yargının kayıtsız kalmasının mümkün olmadığına vurgu yaptı.

   Gülden Çiftçioğlu, bu nedenlerle bu tür suçları işleyen kişilere caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine işaret etti.

   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Çiftçioğlu, oybirliği ile mahkum olduğu tarihten başlamak kaydıyla 32 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110