250 bin kişi aşılanacak

banner37

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Koronavirüs’le mücadele kapsamında aşı planlamasını yaptıklarının altını çizerek, aşıların ocak ayı başında gelmesini beklediklerini açıkladı:

250 bin kişi aşılanacak
banner90
banner99

AŞILARIN OCAK BAŞINDA GELMESİ BEKLENİYOR… Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli,  Covid-19 aşılarının bir kısmının Türkiye’den geleceğini, bir kısmının ise Avrupa Birliği’nin Güney Kıbrıs’a göndereceği aşılardan olduğunu belirtti. Pilli, Güney Kıbrıs üzerinden aşıların ocak başında gelmesini beklediklerini belirterek, Türkiye’nin ise sipariş ettiği 50 milyon aşının henüz Türkiye’ye ulaşmadığını kaydetti. İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dr. Cenk Soydan, Avrupa Birliği’nden gelecek aşılardan 250 bin kişi için aşı talebinde bulunulduğunu açıkladı.

AŞILAR 4 AŞAMADA YAPILACAK… Pilli, ilk aşamada gelecek olan aşıların sağlık çalışanları, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar ile bakım evlerinde kalanlara, yaşlılara ve kronik hastalığı olanlara yapılacağını belirterek, 2’nci aşamada aşıların 50 yaş ve üzerine yapılacağını 3’üncü aşamada ise ulaştırma ve gıda sektöründe çalışanlara yapılacağını kaydetti. Pilli, son aşama olarak da 16 yaş ve üzerine aşıların yapılacağını ifade etti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve birçok insanın hayatını kaybettiği Koronavirüs aşısının dünyada konuşulduğu şu günlerde de ülkemizin gündemi aynı.


Avrupa Birliği’nde aşı uygulaması 27-28-29 Aralık’ta başlayacak. Güney Kıbrıs da aşı uygulaması için 27 Aralık 2020 tarihini verdi.


KKTC Sağlık Bakanlığı da aşı planlamasını yaptı, Güney Kıbrıs’tan, AB’den gelecek aşılardan 250 bin kişi için aşı talebinde bulundu. Covid-19 aşılarının bir kısmı ise ülkemize Türkiye’den gelecek.


KIBRIS’a konuşan Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, aşı planlamasını yaptıklarına dikkat çekerek, aşıların ocak ayının başlarında ülkemizde olacağını belirtti.


Aşıları muhafaza etmek için mevcut olan dolaplara ek olarak biri 700 litrelik, diğeri ise 200 litrelik olan 2 dolap için daha ihaleye çıkıldığını kaydeden Pilli, 27 Aralık’ta dolapların geleceğine dikkat çekti.


Pilli, aşı planlamasına göre toplamda 250 bin kişinin aşılanacağına dikkat çekerek, aşıların 4 aşamalı yapılacağını vurguladı.

Pilli: Aşılar ocak ayı başında elimizde olur


KIBRIS’a konuşan Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, aşıların bir kısmının Türkiye’den geleceğini, bir kısmının ise Avrupa Birliği’nin Güney Kıbrıs’a göndereceği aşılardan bize düşen yüzde 30’luk pay olduğunu kaydetti.


Pilli, 27 Aralık’tan sonra bütün Avrupa’nın aşı kampanyasına başlayacağının altını çizerek, aşıların Güney Kıbrıs’a ocak başı geleceğini, eş zamanlı ülkemizde de olacağını söyledi.


Öte yandan Türkiye’nin 50 milyon aşı sipariş ettiğinden bahseden Pilli, Türkiye’ye gelecek aşılardan da bir miktarının ülkemize gönderileceğini vurguladı.


Pilli, Türkiye Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile iletişimde olduklarını anlatarak, akşam yaptıkları görüşmede aşıların henüz Türkiye’ye gelmediğini öğrendiğini belirtti.

“2 dolap daha alınıyor”


Ülkemizde aşıları muhafaza etmek için biri 100 litre, diğeri 150 litrelik olan 2 dolabın mevcut olduğuna dikkat çeken Pilli, RNA teknolojisinin kullanıldığı ve -70 derecede saklanacak Pfizer aşılarını muhafaza edebilecekleri 700 ve 200 litrelik 2 aşı dolabı için de ihaleye çıkıldığını kaydetti.


Pilli, yeni dolapların 27 Aralık’ta ülkemizde olmasını beklediklerini vurguladı.

“Toplamda 250 bin kişi aşılanacak”


Pilli, aşı planlamasını yaptıklarının altını çizerek, planlamaya göre toplamda 250 bin kişinin, aşılanacağına dikkat çekti.


Pilli, ilk aşamada gelecek olan aşıların sağlık çalışanları, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar ile bakım evlerinde kalanlara, yaşlılara ve kronik hastalığı olanlara yapılacağını belirtti.


2’nci aşamada gelen aşıların 50 yaş ve üzerine yapılacağını söyleyen Pilli, 3’üncü aşamada Ulaştırma ve gıda sektöründe çalışanlara yapılacağını kaydetti.


Pilli, son aşama olarak da 16 yaş ve üzerine aşıların yapılacağını ifade etti.


Tüm planlamaları yaptıklarını belirten Pilli, altyapıların da oluşturulduğunu, dünya ile aynı şekilde hareket edildiğine işaret etti.

“Vakalar artıyor, biz bunu kaldıramayız, herkes üzerine düşeni yapmalı”


Öte yandan BRT’ye konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Vakalar artıyor. Biz bunu kaldıramayız. Herkes üzerine düşeni yapmalı” dedi. Pilli, “Bu saatten itibaren herkes yanından geçen kişinin Covid-19 olduğunu düşünerek hareket etsin. İnsanlar, meyhanelerde kucak kucağa oturmaya devam ederse, Rum tarafından beter olacak” dedi.


Hastanede “hastadan bulaş” olmadığını kaydeden Bakan Pilli, hastanede şu anda 5 bulaş olduğunu ve tümünün de dışarı kaynaklı olduğunu söyledi.


Pilli, hastanede geniş tarama yapıldığını da belirterek, yapılan taramada pozitif vakaya rastlanmadığını, temaslıların saptandığını ve temaslının temaslısının dahi izole edildiğini belirtti.


banner134
Hastanede durumun kontrol altına alındığını, ameliyatların durmasının söz konusu olmadığını ancak çok acil olmayan ameliyatların daha ileriye atıldığını ifade eden Pilli, polikliniklerin de normal çalıştığını kaydetti.


Pilli, “Meyhaneleri kapattığımız, güneye geçişi durdurduğumuz için bizi düşman ilan ettiler. Kapatmazsak vakalar oralarda artacak, hiç kimse gitmeyecek. Vakalar yolda bir kişinin yanından geçerken bulaşmaz. Birkaç dakika sohbetle de bulaşmaz. O masalarda oturup saatlerce sohbet ederken bulaşır. Biz kapatmazsak zaten kendi kendine kapanacaklardı. Biz vakaları kontrol altına aldığımız için suçlu duruma düştük. Sağlık çalışanlarının da morali bozuldu. Ayıp, günah. Hata, eksiklik olabilir. Başarı olduğu ortadadır, onu da söylemek lazım. Bizim gailemiz halkın sağlığıdır, başka bir amacımız yoktur. O yüzden herkes haddini bilecek” diye konuştu.


Sağlık Bakanı Ali Pilli, Acil Durum Hastanesi’nin şu anda açılabilecek durumda olduğunu belirterek, hastaneyi çarşamba günü açmayı hedeflediklerini söyledi.

Soydan: Güney’e AB’den gelecek aşılardan 500 bin doz talep ettik


Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü ve İki Toplumlu Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dr. Cenk Soydan, Avrupa Birliği’nden gelecek aşılardan 250 bin kişi için aşı talebinde bulunulduğunu açıkladı.


TAK’a konuşan Soydan, İki Toplumlu Sağlık Komitesi’nin Rum Eş Başkanı Leonidas Filaktou ile sık sık gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi yaptıklarını belirtti.


Güney Kıbrıs’ın, Leonidas Filaktou aracılığıyla KKTC’nin aşı talebini sorduğunu aktaran Soydan, yaptıkları çalışmalara istinaden, Güney Kıbrıs’a 250 bin kişilik (500 bin doz) aşı talebi ilettiklerini söyledi.


Cenk Soydan, KKTC’ye ulaştırılacak aşılar konusunda Güney Kıbrıs’ta henüz bir takvim bulunmadığını ifade etti.


Kıbrıs Haber Ajansı’na konuyla ilgili değerlendirme yapan Leonidas Filaktou ise, “Kıbrıslı Türklerin talebini aldık. Bundan sonrası için, aşıların Kıbrıs’a gelme sürecini ve siyasi düzeyde verilecek kararı bekleyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Güney Kıbrıs’ta aşılama 27 Aralık’ta başlayacak

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs salgınına karşı aşılama programının 27 Aralık’ta başlayacağı açıklandı.


Toplamda 38 ayrı merkezde yapılmaya başlanacak olan aşıların ücretsiz ve isteğe bağlı olacağı belirtilirken, aşıların öncelikle huzurevinde kalan yaşlılar ve personelin, ardından da sırasıyla Covid-19 hastalarının hastabakıcılarının, 80 yaş üstü kişilerin, sağlık hizmeti veren yerlerde görev yapan personelin ve 16 yaş üstü kişilerde yapılacağı kaydedildi.


Rum haber kaynaklarından edinilen bilgiye göre Güney Kıbrıs, 2021 yılı sonuna kadar 1.5 milyon doz aşı almayı planlıyor. Aşı programı kapsamında ilk üç ayda 200 bin aşı alınacak.


Aşılama programı için özel bir yazılımın hazırlandığını belirtilirken, aşılama merkezlerinden randevu almak için özel bir “Aşı Portalı” oluşturulduğu haber verildi.


Ayrıca yazılım aracılığıyla vatandaşların randevuları için teyit ve 2’nci doz aşı için hatırlatma SMS’i alacağı belirtildi.

Yoannu: Aşılama diğer AB ülkeleriyle birlikte başlayacak


Rum Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu, Güney Kıbrıs’ta aşı uygulamasının diğer AB ülkeleriyle birlikte başlayacağını söyledi.


Alithia gazetesinin haberine göre Rum Sağlık Bakanı Konstandinos Yoannu sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayının ardından, Güney Kıbrıs’ta aşı uygulamasının diğer AB ülkeleriyle birlikte başlayacağını duyurdu.

Habere göre, Yoannu’nun açıklaması, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen’in, AB’nin tümünde aşı uygulamasının 27-28-29 Aralık’ta başlayacağını açıklamasından bir süre sonra yapıldı.

Kiriaku: Mobilize aşılama ekipleri oluşturulacak
 


Rum Sağlık Bakanlığı yetkilisi Margarita Kiriaku ise, bakanlıktaki yetkili birimlerin, ilk aşıların Güney Kıbrıs’a ulaşmasıyla birlikte, ulusal aşılama planını hemen devreye sokmaya hazır olduklarını açıkladı.


Kiriaku, ilk başta gelecek aşı sayısının çok fazla olmadığını ve bulaşma riski daha fazla olan/hassas gruplarda yer alan kişilerin aşılanacağını belirterek, mobilize aşılama ekipleri oluşturulacağını ve bu kişilere bulundukları yerde aşıların yapılacağını kaydetti.

Kiriaku, aşıların buzdolabından çıkmasından itibaren eksi 2 derece sıcaklıkta 5 gün boyunca muhafaza edilebileceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75