27 milyon sterlinlik keman!

banner37

Sanatçı Metin Üçkaya, Türkiye’den 1990 yılında eskiciden aldığı “Stradivarius” marka kemanın orijinal olduğunu ve servet ettiğini öne sürdü:

banner87
27 milyon sterlinlik keman!
banner90
banner8

DEVLET BİR MÜZE AÇSIN, ELİMDEKİLERİ VEREYİM… Sanatçı Metin Üçkaya, Türkiye’nin Mersin ilçesinden 1990 yılında bilmeden eskiciden cüzi bir miktara aldığı kemanın yıllar sonra “Stradivarius” marka, orijinal olduğunu fark ettiğini öne sürdü. Üçkaya, kendisinde ayrıca Sezar’a ait sikke ve altının ham hali olan kara altın ipi bulunduğunu ifade ederek, devletin bir müze açarak bu değerlere sahip çıkmasını ve korumasını istedi

Serap ŞAHİN

Sanatçı Metin Üçkaya, Türkiye’nin Mersin ilçesinden 1990 yılında, bilmeden, eskiciden, cüzi bir miktara aldığı kemanın yıllar sonra “Stradivarius” marka orijinal olduğunu fark ettiğini iddia etti.

KIBRIS’a konuşan Üçkaya, 17 yaşından beri tarihi olan her şeye ilgi duyduğunu belirterek, kemanın haricinde kendisinde Sezar’a ait sikke ve altının ham hali olan kara altın ipi bulunduğunu ifade ederek, devletin bir müze açarak bu değerlere sahip çıkmasını ve korumasını istedi.

“Stradivarius çıkacağını bilemezdim”

TV program yapımcısı, sanatçı Metin Üçkaya, Türkiye’nin Mersin ilçesinden 1990 yılında bir eskiciden az miktar para ödeyerek keman aldığını ve bunu yıllarca sandıkta tuttuğunu, daha sonra da internette yaptığı araştırmada orijinal çıktığını fark ettiğini ifade etti.

Bu markada sayılı kemanın yapıldığını ve birçoğunun hâlâ kayıp olduğunu belirten Üçkaya, şunları kaydetti:

“İyi bir keman diye aldım. Yıllar sonra internette yaptığım araştırmada 27 milyon sterline müzayedede satıldığını öğrendim. İnceledikçe diğer kemanlarda olmayan bir şey fark ettim.

banner134
Normalde piyasada tarihler kemanın içinde kâğıda basılır. Bu kemanda ise bir matbaa gibi tahtanın üzerine yapılmış.

1700 yılından bahsediliyor. Üzerinde mühür de var. 300 yılı aşkın bir süredir keman var olduğu için mührün yarısı aşınmış. Bu kemanın ortaya çıktığı duyulduğu anda dünyada yankı uyandıracak”.

Kemanı, İngiltere’ye, müzayede için de gönderdiğini söyleyen Üçkaya, “Dünyada çok önemli bir tarihi eser elimizin altında ve maddi değeri çok büyük. O yüzden korktum ve kemanı geri getirttim” dedi.

“17 yaşından beri tarihi şeylere ilgim var”

Kendisinde Sezar’a ait tarihi sikke olduğu iddiasında da bulunan Metin Üçkaya, bunu, yine Türkiye’de bir yıkım sırasında küpün içinde inşaatta çalışanların bulduğunu söyledi.

Elinde ip gibi görünen altının ham hali “kara altın” denilen ürünün de olduğunu iddia eden Üçkaya “Edindiğim bilgilere göre dünyada 3-4 kişinin elinde olabileceği tahmin ediliyor. Kara altın, altının ip halidir. Işığı gördükçe altın içinde sarı sarı parlıyor. Bir elden aldım. Değerli olduğunu bilmiyordum. Kara altına çok güzel işlenmiş gümüş ve üzerinde safir var. Petrolün milyon yılda birikmesinden altın oluşuyor. İşlendiği zaman şu andaki altın halini almış oluyor” şeklinde konuştu.

“Bir müze kurulsun, elimdekileri vereyim”

Üçkaya, zor koşullarda yaşadığını ifade ederek “Elimizin altında 27 milyon sterlinlik keman var. Cepte metelik yok. Devlete çağrı yapmak istiyorum. Bir müze kurulsun, sorumlusu olayım. Verilerin bakımları ile ilgileneyim. Devletimiz sahip çıksın. Değerler ülkeden dışarıya çıkmasın” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75