3 bin ton ithal arpayı taşıyan gemi, İsrail'de tutuklandı

banner37

Tarım Bakanı Şahali, TÜK’ün bir önceki ihalesinde bakiye alacağı olan arpanın ülkeye gelişinde sorun yaşandığını ancak alınan tedbirlerle bu durumun ülkede arpa sıkıntısı yaşanmasına neden olmayacağını belirtti

3 bin ton ithal arpayı taşıyan gemi, İsrail'de tutuklandı
banner90
banner8

Üreticinin arpa ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkeye ithal edilmesi beklenen 3 bin tonluk arpa yüklü gemi, İsrail’de tutuklandı.

Tedarikçinin ürünü satın aldıktan sonra nakliyeciyle yaşadığı sorun nedeniyle Mağusa Limanı’na gelmesi beklenen arpa yüklü gemi, rotasını İsrail’e çevirdi. Şikayet üzerine söz konusu gemi, İsrail’de tutuklandı.

Açıklama Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’den geldi. Mecliste Toprak Ürünleri Kurumu’nda (TÜK) arpa sıkıntısı yaşandığı yönündeki iddiayı yanıtlayan Şahali, ithal arpayla ilgili yaşanan süreci anlattı.

Türkiye’den Ukrayna menşeli bin 147 ton arpa geliyor

Bakan Şahali, Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) bir önceki ihalesinde bakiye alacağı olan 3 bin tonluk arpanın ülkeye gelişinde sıkıntı yaşandığını ifade ederek tedarikçinin ürünü satın aldıktan sonra nakliyeciyle yaşadığı problem nedeniyle arpanın ülkeye girmeden rotasını değiştirdiğini belirtti.

banner134
Denizcilik mevzuatı bakımından gerekli girişimler yapıldıktan sonra geminin içerisindeki arpayla birlikte İsrail’de tutuklu vaziyette olduğunu ifade eden Şahali, bu sıkıntının arpanın ülkeye zamanında gelişine engel olduğunu söyledi.

Şahali, tedarikçi aracılığıyla Türkiye’den Ukrayna menşeli bin 147 ton arpa alımı için anlaşıldığını belirterek ürünün yarın ülkeye gelmesinin beklendiğini kaydetti.

İhtiyaç olursa güneyden de alınacak

Şahali, ihtiyat amaçlı olarak Güney Kıbrıs’tan da ihtiyaç duyulması halinde tedarikçi tarafından TÜK’e satılmak üzere bin 500 ton arpa alımı için görüşüldüğünü belirtti.

Kötü hava muhalefeti olmaması halinde 28 Kasım itibariyle TÜK’ün son ihalesi olan 12 bin tonluk arpanın ilk 3 bin tonluk diliminin de ülkeye gelişinin beklendiğini ifade eden Bakan Şahali, TÜK’te şu an günlük 350 ile 400 ton arası arpa satışı olduğunu belirtti.

Şahali, üreticinin veye yem fabrikalarnın arpa sıkıntısı yaşamayacağını ifade ederek tek sıkıntının stoksuz çalışmak zorunda kalınması olduğunu söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 09:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75