3 isim ilk kez ‘bakan’ oldu

banner37

UBP-HP koalisyonunun oluşturduğu yeni kabinede UBP’li Ali Pilli, Olgun Amcaoğlu ve Dursun Oğuz, yeni bir tecrübe elde edecek

3 isim ilk kez  ‘bakan’ oldu
banner90
banner99

Ergül ERNUR

   KKTC’nin 35’inci hükümetini, Ulusal Birlik Partisi (UBP) ile Halkın Partisi (HP) koalisyonu oluşturdu.

   Bakanlar Kurulu, UBP’den 7, HP’den de 3 bakandan oluştu.

   İki kez Maliye Bakanlığı görevinde bulunan Ersin Tatar, ilk kez başbakan olarak görev yapacak. Tatar, bu görevle KKTC siyasi tarihinin 13’üncü Başbakanı oldu.

   Yeni kabineye giren isimler arasında olan UBP’li Sağlık Bakanı Ali Pilli, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, ilk kez bakanlık koltuğuna oturuyor.

   Kabinenin ‘en yaşlı bakanları’ 64 yaşla Ali Pilli ile Ünal Üstel olurken, ‘en genç bakan’ unvanını 38 yaşındaki Ayşegül Baybars Kadri aldı. Kadri, kabinedeki tek kadın bakan olarak da dikkat çekiyor.

   UBP-HP’den oluşan Bakanlar Kurulu’nun yaş ortalaması da 54.

   11 kişilik Bakanlar Kurulu’nda ‘bakan’ olarak en tecrübeli isim ise 4 kez bakan koltuğuna oturan Nazım Çavuşoğlu oldu.

İlk kez bakan oldular

   UBP ve HP’li vekillerden oluşan 11 kişilik Bakanlar Kurulu’nda Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, yeni koalisyon hükümetiyle birlikte bir ilki yaşıyor.

   Üç isim, ilk kez bakanlık koltuğuna oturuyor.

   Ali Pilli birçok kez meclis komitelerinde görev alırken; Olgun Amcaoğlu daha önce Maliye Bakanlığı Bakanlık Müdürlüğü ile Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulundu.

   Dursun Oğuz ise, daha önce Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı.

Kabinenin en yaşlıları Pilli ve Üstel

   Kabinenin ‘en yaşlı bakanları’ 64 yaşındaki Sağlık Bakanı Ali Pilli ile Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel oldu. ‘En genç bakan’ unvanını ise 38 yaşındaki İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars Kadri elde etti. Yeni kabinedeki isimlerin yaşları şöyle:

   Başbakan Ersin Tatar 59 yaşında; Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay 46 yaşında; Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu 53 yaşında; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu 58 yaşında; Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu 54 yaşında; Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz 53 yaşında; Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy 56 yaşında; Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Tolga Atakan 45 yaşında.

Kabinede 3 doktor, tek kadın bakan

   UBP-HP koalisyon hükümetinde, üç doktor görev yapıyor.

   Sağlık Bakanı Ali Pilli, İç Hastalıkları (Dahiliye); Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ise, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Diş Hekimi.

   Kabinenin tek kadın bakanı ise, ayrıca en genç bakan unvanına sahip olan Ayşegül Baybars Kadri…

En çok ‘bakanlık’ tecrübesi Çavuşoğlu

   11 kişilik Bakanlar Kurulu’nda ‘bakan’ olarak en tecrübeli isim 4 kez bakan koltuğuna oturan Nazım Çavuşoğlu oldu. Çavuşoğlu, daha önce iki kez Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı, İçişlerive Yerel Yönetimler Bakanı olarak görev yaptı.

   Ersin Tatar, iki kez Maliye Bakanlığı görevinde bulunurken; Kudret Özersay ilk kez bakanlık koltuğuna dörtlü koalisyon hükümeti döneminde oturdu.

   Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy ise, iki kez Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı görevinde bulundu.

   HP’li Tolga Atakan da, ilk kez dörtlü koalsiyon hükümeti döneminde bakanlık koltuğuna oturmuştu, şimdi de Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak aynı görevini sürdürecek.

   Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, şimdi aldığı bakanlık görevinin aynısını 6 Nisan 2011’de I. Küçük hükümeti değişikliğinde almışyı. Üstel ayrıca, 2013 yılında Meclis Başkan Yardımcılığı görevinde de bulundu.

   İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, ilk bakanlık deneyiminden sonra yeni kolasiyon hükümetinde de aynı görevi yürütüecek.

   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu ise, daha önce Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu.

UBP-HP koalisyonunda 30 vekil

   Tüm bakanların aynı zamanda milletvekili sıfatı taşıdığı yeni koalisyon hükümeti, 50 üyeli Cumhuriyet Meclisi’nde 30 milletvekiline sahip.

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP 3, DP 3 ve YDP de 2 milletvekili çıkarmıştı.

   Başbakan ve 10 bakandan oluşan kabinede, UBP 8, HP ise 3 üyeye sahip. CTP-HP-TDP-DP koalisyonunda görev yapan HP’li isimler olan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, yeni koalisyonda da koltuklarını korudu.

   Bakanlıkların adı yeni hükümette aynen kalırken, bazı daire, kurum ve kuruluşların bağlı olduğu bakanlıklar değişti.

Yeni bakanların özgeçmişleri

ERSİN TATAR (BAŞBAKAN)

   1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. Lise eğitimini İngiltere’de tamamladı. 1982 yılında Cambridge Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 1982-1986 yıllarında İngiltere’de Price Waterhouse’da çalışıp gerekli sınavları geçtikten sonra Chartered Accountant unvanını aldı.

   1986-1991 yılları arasında İngiltere’de Polly Peck Firması’nda finansman müdürü olarak, 1991-92 yılları arasında Ankara’da FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş’de finansman müdürü olarak, 1992-2001 yılları arasında ise İstanbul’da Show TV’de Genel Koordinatör olarak çalışan Ersin Tatar, 1996 yılında KKTC’nin ilk özel televizyon kanalı olan “Kanal T”yi kurdu. 2003 yılında Ulusal Birlik Partisi ile siyasetle tanıştı.

   İstanbul’da 1997-2001 yılları arasında Kıbrıs Türk Kültür Derneği Başkanlığını yürüten Ersin Tatar, 2001-2003 yılları arasında iki yıl Yenicami Ağdelen Kulübü Başkanlığını yürüttü.

   19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev alan Tatar, 27 Mayıs 2010’da kurulan İrsen Küçük hükümetinde de bu göreve devam ederek, 13 Haziran 2013’e kadar dört yıl süreyle bu görevi yürüttü.

   28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili olarak seçildi. Sekizinci dönemde Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkanlığını yürüttü.

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Vekili olarak görev yaptı.

KUDRET ÖZERSAY

(BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI)

   1973 yılında Larnaka’ya bağlı Alaminyo köyünde doğdu. Alaminyolu inşaat ustası Hüseyin Usta ile terzi Sadiye Hanım’ın oğludur. 1974 yılında henüz altı aylıkken babasının şehit olması ertesinde annesi ve kardeşleriyle birlikte Lefkoşa’nın kuzeyine göç etti. Buradaki ilk, orta ve lise öğreniminin ardından yüksek öğrenimine Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye’de) Uluslararası İlişkiler bölümünde devam etti.

   Akademik Yaşamı: Kudret Özersay, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Uluslararası ilişkiler bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1998 yılında Türk Boğazlarından geçiş hakkı konulu yüksek lisansını; 2002 yılında da 1959-1960 Kıbrıs Antlaşmaları konusuna doktorasını tamamladı.

   Yüksek lisans ve doktora çalışmaları sırasında aldığı burslarla İngiltere’de Londra Üniversitesi Hukuki Çalışmalar Ensütüsü’nde araştırmalar yaptı. 2008 yılında kazandığı bir bursla ingiltere’de Oxford Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bir dönem görev yaptı.                       

   1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde akademisyen (araştırma görevlisi) olarak çalıştı.

2003 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi- akademisyen olarak çalışmaya başladı ve bir dönem bölümün başkanlığını da yürüttü.

   Müzakereciliği; 2002 yılında Kıbrıs’a döndü ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ve ardından ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakere heyetinde yer aldı. 2002-2003 ve 2003-2004 dönemlerinde, birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği yaparak Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafının müzakere heyetinde yer aldı. Kıbrıs Türk müzakere heyeti içerisinde uluslararası hukuk uzmanı sıfatıyla İsviçre’nin Bürgenstock kasabasında yapılan müzakerelere katıldı.

   2010 yılında üçüncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun döneminde atandığı Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi görevini 8 Haziran 2012’ye kadar sürdürdü. Bu dönemde KKTC’de Toparlanıyoruz Hareketi isimli sivil toplum hareketinin öncülüğünü yapması ve sistemi eleştriyor olması gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaşadığı fikir uyuşmazlığı sonucu terçih yapmak durumunda kaldığında görevinden istifa etti. 2014 yılı içerisinde yeniden başlayan müzakerelerde Şubat 2014’te Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi olarak atandı ve aynı dönemde Toparlanıyoruz Hareketi’ndeki çalışmalarına da devam etti.

   12 yıllık müzakere görevi sırasında tüm KKTC Cumhurbaşkanları, dört farklı Kıbrıslı Rum lider (Klerides, Papadopulos, Hristofyas ve Anastasiades) ve iki farklı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri (Kofi Annan ve Ban Ki Moon) ile aynı müzakere masasında bulundu. Görevi sırasında Londra, Atina, Moskova, New York, Washington, Brüksel, Paris ve Berlin gibi dünya merkezlerinde Kıbrıslı Türkler adına diplomatik girişimler yaptı ve Kıbrıs Türk tarafını temsil ettti.

   Kudret Özersay Nisan 2015’te yapılan KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız Cumhurbaşkanı olarak katıldı ve %21’in üzerinde oy aldı.

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Halk Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. Kurulan CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümtinde Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı.

AYŞEGÜL BAYBARS

(İÇİŞLERİ BAKANI)

   16/11/1981 tarihinde Mağusa’da doğdu. İlköğrenimini Gazi İlkokulu, ortaöğrenimini de Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Lisans eğitimi için 1998 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Hukuk Fakültesinden 2002 yılında mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği hukuku alanında yüksek lisans yaptı. 2005 yılında Kıbrıs’a gelerek stajının ardından avukat olarak çalışmaya başladı.

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Halk Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. Kurulan CTP-HP-DP-TDP Koolisyon Hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev aldı.

banner134
OLGUN AMCAOĞLU

(MALİYE BAKANI)

   31.03.1966 yılında Gönyeli’de doğdu. Ortaokulu Bayraktar Ortaokulu, liseyi Haydarpaşa Ticaret Lisesi Muhasebe bölümünü tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi işletme bölümünden mezun oldu. Kasım 1987-1992 yılları arasında Kredi Kambiyo Bölümü “B” imza yetkili Şef Yardımcısı olarak Kıbrıs Kredi Bankası’nda çalıştı. Mayıs 1992 yılında Gelir ve Vergi Dairesi’nde görev yaptı. 2001 yılında KDV Merkez Şube Sorumlusu oldu. 21.07.2009 yılında Maliye Bakanlığı Bakanlık Müdürü oldu. 12.10.2015 yılında Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı oldu.

   04.05.2016 – 15.01.2018 yılları arasında Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüttü. 1997-2004 yılları arasında yedi dönem Gönyeli İlkokulu Okul Aile Birliğinde faal üyelik yaptı. 2004-2005 yılları arasında Gönyeli İlkokulu okul Aile Birliği Başkanlığı yaptı. 2005 Gönyeli Tenis Kulubü Yönetim Kurulu mali işler sorumluluğu yaptı.

2001-2003 ve 2008-2009 Gönyeli Avcılık ve Atıcılık Kulubü Başkanlığı, 2007 Gönyeli Spor Kulubü Denetleme Kurulu Başkanlığı yapatı.

   Ocak 2018 Miletvekilliği Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Üyeliği görevini aldı.

DR. ALİ PİLLİ

(SAĞLIK BAKANI)

   1955’te Baf’a bağlı Falya (Gökçebel) köyünde doğdu. İlkokulu Falya’da, ortaokul ve liseyi ise Baf Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları (dahiliye) dalındaki uzmanlık eğitimini tamamladı. Bugüne kadar şu görevlerde bulundu:

   Türkiye’de çeşitli sağlık birimlerinde, Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde, Cengiz Topel Hastanesi ve Lefke Sağlık Merkezi’nde İç Hastalıkları Uzmanı, Güzelyurt Sağlık Merkezinde ise sorumlu hekim olarak görev yaptı.

   2013 yılında yapılan genel seçimlerde Ulusal Birlik Partisi’nden milletvekili olarak seçildi ve 2018 Erken seçimine kadar bu görevi sürdürdü. Bu süreçte Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi, Dilekçe Komitesi, Güzelyurt Hastanesi ile ilgiliihale süreci bu süreçte yaşananlar ve kamu ihale yasasının pratikte ortaya çıkardıkları zorluklar ile ilgili Meclis Araştırma Komitesi üyeliklerini yaptı. 

   7 Ocak 2018 tarihinde yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP Güzelyurt Milletvekili olarak seçildi. Dilekçe ve Ombudsman Komitesi Başkan Yardımcısı görevini yürüttü.

DR. FAİZ SUCUOĞLU

(ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI)

   1961 yılında Baf’ın Poli kasabasında doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti’nin verdiği bursla Almanya’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitiminin son iki yılını İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak, Zeynep-Kamil Hastahanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.

   İhtisas döneminde Almanya’dan aldığı burslarla çeşitli hastahanelerde çalıştı. Zeynep Kamil Hastanesi’nde ihtisasını tamamladı. İstanbul’a dönüşünde bir süre Başasistan olarak Zeynep Kamil Hastahanesi’nde çalıştı. 1993 yılında KKTC’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından kendi özel kliniğinde çalıştı.

   Nisan 2011’den 28 Temmuz 2013 tarihine kadar Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığı yaptı.

   28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili olarak parlementoya girdi.

   15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler-Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde Turizm Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev aldı.

   7 Ocak Milletvekiliği Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletekili seçildi. Sayıştay Komitesi Başkanlığı ve Çevre Komitesi Üyeliği görevlerini aldı.

NAZIM ÇAVUŞOĞLU

(MİLLİ EĞİTİM VE KÜLTÜR BAKANI)

   1965 yılında Topçuköy’de doğdu. Atatürk Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 1991 yılında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak Karpaz Meslek Lisesi’ne atandı. 10 yıl süreyle öğretmen ve idareci olarak çalıştı. Girne Amerikan Üniversitesi’nde Halk Edebiyatı branşında master eğitimi yaptı. 2001 yılında Gazimağusa KIBATEK Vakfı Edebiyat Kulübü’nün kurulma çalışmalarına katılıp kulüp başkanı oldu. İki yıl yürüttüğü Başkanlık döneminde birçok kültür faaliyetlerinde bulundu. 2001-2002 yılları arasında Canbulat Özgürlük Ortaokulu’nda ve İskele Bekirpaşa Lisesi’nde müdür muavini olarak görev yaptı.

   14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde ve 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi’nde İdari ve Sosyal İşler Komitesi ile Hukuk ve Siyasi İşler Komitesinde partisini temsilen görev yaptı. Aralık 2006’da UBP Genel Sekreterliğine seçildi.

   19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009’da kurulan Eroğlu Hükümeti’nde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümette ise Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev aldı.

   6 Nisan 2011 tarihinde Küçük Hükümeti değişikliğinde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı olarak görev aldı. 13 Haziran 2013 tarihine kadar bu görevi yürüttü.

   28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden İskele Milletvekili seçildi.

   16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı.           

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden UBP’den İskele Milletvekili seçildi. Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Üyesi görevini aldı.

DURSUN OĞUZ

(TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANLIĞI)

  1966 yılında (Ayvacık Çarşamba), Samsun’da doğdu. 1975 yılında KKTC’ye geldi. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup, Yüksek Lisansını YDÜ Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlanması ve Ekonomisi Anabilimi Dalında tezli olarak tamamladı.

   1996 yılında Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladı. Sivil Savunma Teşkilatı’nda birçok yurtiçi ve yurtdışı eğitim yanında, ABD’de Fullbright Komisyonu’nun düzenlediği Arama Kurtarma Eğitimine katıldı.

   2009 yılında Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürlüğü görevinden ayrılarak, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı. Uzun yıllar futbolcu, yönetici ve amatör antrenörlük yaptı. KKTC Karadeniz Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeliği, KKTC Gazimağusa Maraş Masterleri Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

   28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. Meclis Divan Katibi olarak görevini yürüttü. UBP Grup Başkan Vekilliği yaptı.

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi Gazi Mağusa Milletvekili seçildi.

HASAN TAÇOY

(EKONOMİ VE ENERJİ BAKANI)

   1963 yılında Lefkoşa’da doğdu. 1986 yılında ABD’de Wisconsin Üniversitesi Ekonomi ve Siyasal Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre Serbest Ticaret ve Konfeksiyon Sanayii ile uğraştı.

   Ticaret Odası Meclisi’nde üç dönem, Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu’nda da iki dönem görev yaptı. 1994 yılında Jaycees’in kurucu üyesi olarak görev aldı ve 1998 yılına kadar Yönetim Kurulu’nda görevini sürdürdü. 1996 yılında Vakıflar Kredi Şirketi Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. ABD’de Pittsburgh Üniversitesi Graduate School’un düzenlediği Toplu Yönetim Şekilleri kursuna katıldı. Hentbol dalında kulüp yöneticiliği yaptı.  Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçesi Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttü. Ayrıca Şubat 1999 ile Mayıs 2009 yılları arasında UBP Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini yürüttü.

   6 Aralık 1998 ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

   20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 17 Mayıs 2010 tarihine kadar bakanlık görevini yürüttü.

   28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Lefkoşa Milletvekili seçildi. 10 Ekim 2014 tarihinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 3 Temmuz 2015 tarihinde Hükümetin istifası sebebiyle bakanlık görevi sona erdi.

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçildi. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi Üyesi,  Avrupa Birliği Uyum Yasa Tasarılarını Görüşmek Üzere Oluşturulan Geçici ve Özel Komite Üyesi görevlerini aldı.

TOLGA ATAKAN

(BAYINDIRLIK VE ULAŞTIRMA BAKANLIĞI)

   24 Temmuz 1974’te Ankara’da dünyaya gelen Atakan, ilköğrenimini Lefkoşa Şht. Ertuğrul İlkokulu’nda, ortaöğremini ise Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde iktisat eğitimi alan Atakan, Yakın Doğu Üniversitesi’de İşletme Yüksek Lisans programına devam etti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra aile şirketinde direktörlük yapmaya başlayan Atakan, Lefkoşa Milletvekili seçildikten sonra Atakom Ltd. bünyesinde icra ettiği görevinden ayrıldı. Küçük Kaymaklı Türk Spor Kulübü, Temiz Toplum Derneği ve KKTC Galatasaraylılar derneğinde yöneticilik yaptı.

   7 Ocak 2018 Milletvekilliği Erken Genel Seçimlerinde Kurulan CTP-HP-TDP-DP Koalisyon Hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı.

DT. ÜNAL ÜSTEL

(TURİZM VE ÇEVRE BAKANI)

   1955 yılında Baf’ın Yeşilova köyünde doğdu. Orta ve lise tahsilini Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu.

  1991 Ara Seçimlerinde ve 1993 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinden Girne Milletvekili seçildi. 2003 yılına kadar Girne Milletvekili olarak görev yaptı. 22 Haziran 2001 ve 2 Ekim 2003 tarihleri arasında Meclis Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2006’dan 2009 yılına kadar Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreter Yardımcısı görevini yürüttü.          

   19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden yeniden Girne Milletvekili Seçildi. 6 Nisan 2011 tarihinde I.Küçük Hükümeti Değişikliğinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.    

   28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde, yeniden Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili seçilen Üstel, 4 Eylül 2013’te Cumhuriyet Meclisi, Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. 9 Ekim 2015 tarihine kadar bu görevini yürüttü.  7 Ocak 2018 Milletvekili Erken Genel Seçimlerinde Girne Milletvekili seçildi. Cumhuriyet Meclisi Başkanlık Divanı İdare Amiri görevini yürüttü.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75