3 milyon TL havaya uçtu

banner37

KIB-TEK, 2018 yılında çıktığı ve karşılığında ton başı 92,5 Euro para ödediği Teknecik Elektrik Santrali’ndeki dip çamuru alım ihalesine, bu kez, karşılığında para alacak şekilde çıkmaya hazırlanıyor

3 milyon TL havaya uçtu
banner90
banner99
  • 435 BİN DOLAR ÖDENDİ… Son günlerde akaryakıt ve yedek parça alımında yolsuzluk, evrak sahtekarlığı ve Teknecik’teki santrallerin zehir saçtığı konularla sık sık gündeme gelen Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu, bu kez Teknecik’teki slaç, yani dip çamuru alımından zarara uğratılmasıyla gündeme geldi. Edinilen bilgilere göre, 2018 yılında ihaleye çıkarak, dip çamurunun alınması için para ödeyen kurum, bu kez dip çamurunun alınması karşılığında para alacağı yönünde bir ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Kurum 2018 yılında çıkan bu ihalenin karşılığı olarak 435 bin dolar yani yaklaşık 3 milyon TL ödedi

“YENİDEN İHALEYE ÇIKACAĞIZ”… KIBTEK Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökbörü, 2018 yılında çıkılan ihale nedeniyle, kurumun, ihaleyi kazanan şirkete 435 bin dolar yani yaklaşık 3 milyon TL ödediğini açıkladı.  Şu anda da dip çamuru alımı konusunda ihaleye çıkacaklarını kaydeden Gökbörü, “Bu kez para veren değil, para alan olacağız. Daha önce neden kurumun para ödeyeceği bir ihaleye çıkıldı bilmiyorum” dedi. Gökbörü ayrıca daha önce ihaleyi kazanan şirketin KIBTEK ihalelerinden men edildiğini söyledi

“ÜCRETSİZ ALMAYA TALİBİZ ANCAK ENDİŞELİYİZ”… KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan Cantekoil Trading LTD. yetkilileri, KIBTEK’e bağlı Teknecik Elektrik Santrali’nde bulunan slaçı daha önce olduğu gibi yine kurumdan para almadan yani ücretsiz olarak almaya talip olduklarını bildirdi. Ancak daha önce çıkılan ihalede kendilerinin dip çamurunu almak için daha düşük bir ücret teklif etmelerine rağmen ihalenin, daha yüksek teklif veren şirkete verildiğini anlatan şirket yetkilileri, şimdi de benzer bir durumla karşı karşıya kalmaktan endişe ediyor ve bu nedenle de ihaleye çıkılmasına karşı çıkıyor

“İHALE ZORUNLULUĞU YOK”… Cantekoil Trading LTD İcra Kurulu Başkanı Barış Özkan, konuyla ilgili tüzükleri de incelediğini söyledi ve  “MİK’in 2016 Mart ayında yeni tüzüğünü, yasasını indirdim ve inceledim. 24’üncü maddeye baktım. O maddede, bunun, MİK’de ihaleye çıkmasını gerektiren bir şey olmadığını gördüm. Kurum, kendi içinde tarafları çağırıp çözebilirdi. Ben bunu bedelsiz yapmak istiyordum” dedi

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda (KIB-TEK) sular durulmuyor. Kurum bu kez de Teknecik’teki slaç, yani dip çamuru alımından zarara uğratılmasıyla gündeme geldi.

   KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan Cantekoil Trading LTD. yetkilileri, KIB-TEK’e bağlı Teknecik Elektrik Santrali’nde bulunan slaçı daha önce olduğu gibi, yine, kurumdan para almadan, yani ücretsiz olarak almaya talip olduklarını açıkladı.

   Ancak daha önce çıkılan ihalede, kendilerinin dip çamurunu almak için daha düşük teklif vermelerine rağmen ihalenin daha yüksek teklif veren şirkete verildiğini anlatan şirket yetkilileri, şimdi de benzer bir durumla karşı karşıya kalmaktan endişe ediyor ve bu nedenle de ihaleye çıkılmasına karşı çıkıyor.

   Bu arada daha önce ihaleyi kazanan şirketin ise ihalelere katılmaktan men edildiği biliniyor.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökbörü, 2018 yılında çıkılan ihale nedeniyle kurumun, ihaleyi kazanan şirkete 435 bin dolar yani yaklaşık 3 milyon TL ödediğini açıkladı.

   Şu anda da dip çamuru alımı konusunda ihaleye çıkacaklarını kaydeden Gökbörü, “Bu kez para veren değil, para alan olacağız. Daha önce neden kurumun para ödeyeceği bir ihaleye çıkıldı bilmiyorum” dedi.

Gökbörü: Şirkete 3 milyon TL ödendi

   Selim Gökbörü,  iki aydır görevde olduğunu hatırlattı ve Teknecik’te bulunan dip çamurunun alımı ile ilgili ihaleye çıkma hazırlığında olduklarını ifade etti.

   Daha önce çıkılan ihalenin, şirketin, ihaleyi kazanan şirkete para ödemesi yönünde olduğunu belirten Gökbörü, şunları kaydetti:

   “Bu ihaleye katılabilecek iki şirket vardı.

   Bunlardan biri, ÇED raporu olmaması nedeniyle ihale dışı bırakılmıştı.

   Bu nedenle kurum yetkililerini alıp Türkiye’deki tesisini gösteren ve aynı yapıyı burada kuracağını söyleyen şirkete bu ihale verildi.

   İhaleye göre kurum, alınan dip çamuru tonuna 93 Euro ödedi. Yani KIB-TEK, yaklaşık 3 milyon TL’lik ödeme yaptı.

   Şu anda şirketin ödeme yapan değil, ödeme alan taraf olacağı bir konumda ihaleye çıkmaya hazırlanıyoruz.

   Zaten hiç para almasak bile karımıza olacak. Çünkü bunun için 3 milyon TL ödedik. O dönemde ihaleyi alan şirket dip çamurunu alıp işledi ve kuruma verdi”.

“İhaleye katılabilecek iki şirket var”

   Ülkede bu ihaleye katılabilecek iki şirket olduğundan söz eden Gökbörü, birinin Cantekoil Trading Ltd, diğerinin ise KIB-TEK ihalelerinden men edilen MORS LTD’in kurduğu yeni şirket olduğunu belirtti.

   Yeni bir isim olması nedeniyle bu şirketin de ihaleye katılma hakkı olduğundan söz eden Selim Gökbörü, ancak katılıp katılmayacağı yönünde bir bilgisi olmadığını ifade etti.

banner134

Özkan: Bizi denetlemeye gelemeyen memurlar,

Türkiye’ye gidip incelemelerde bulundu

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne ulaşan Cantekoil Trading LTD İcra Kurulu Başkanı Barış Özkan, şirket olarak 2015 yılında günlük olarak çıkan dip çamurunu ücretsiz olarak kurumdan almaya başladıklarını ve o dönemde kendilerine geçmişten kalan dip çamurunu da verecekleri sözü verildiği için ciddi bir yatırım yaptıklarını kaydetti.

   Ancak daha sonra dip çamuru alımı için ihaleye çıkıldığını kaydeden Özkan, bu ihalede ise kendilerine belgelerde sorun yarattıklarını ve burada tesisi olmayan bir şirkete ihalenin verildiğini söyledi.

   Özkan, “Bize ÇED raporu için sorun çıkarıldı. İstenilen her şeyi yaptık, daha sonra memurlar gelip denetlemedi. Ancak aynı memurlar Türkiye’ye giderek, diğer şirketin Türkiye’deki tesisini inceledi ve ihale burada tesisi olmayan o şirkete verildi. Zaten ihale 2018’de verildi, dip çamuru alımına ise 2019’da başlandı. Çünkü ortada bir tesis yoktu” dedi.

“Kurumun havaya atacak parası varsa

fakir fukaranın elektriğini ödesin”

   Özkan, öğrendiklerine göre söz konusu dönemde ihaleyi alan firmanın KIB-TEK yetkililerini alıp, Türkiye’deki tesislerine götürdüğü ve bunun üzerine o firmaya izin verildiğini kaydetti.  

   Üstüne üstlük kurumun bu firmaya ton başı 92,5 Euro ödediğinden söz eden Özkan, kendilerinin ise bu işi ücretsiz yaptığını söyledi.

   Barış Özkan, böylece, kurumun zarara uğratıldığını belirtti ve “kurumun havaya atacak parası varsa fakir fukaranın elektriğini ödesin” dedi.

“İhaleye çıkılırsa yine aynısı başımıza gelebilir”

   Barış Özkan daha önce yaşanan ihalede başlarına gelen bu durum nedeniyle şu anda da çıkılması planlanan ihale ile ilgili endişeleri olduğunu dile getirdi ve kendilerinin bu dip çamurunu ücretsiz olarak almaya hazır olduğunu ifade etti.

   Diğer şirketin de zaten ihaleden men edildiğinden söz eden Barış Özkan ancak ayrı bir şirket kurarak ihaleye katılmaya çalıştığını duyduğunu belirtti.

“24’üncü maddeye göre ihale zorunluluğu yok”

   Barış Özkan konuyla ilgili tüzükleri de incelediğini söyledi ve  “MİK’in 2016 Mart ayında yeni tüzüğünü yasası indirdim ve inceledim. 24’üncü maddeye baktım. O maddede bunun MİK’de ihaleye çıkmasını gerektirten bir şey olmadığını gördüm. Kurum kendi içinde tarafları çağırıp çözebilirdi. Ben bunu bedelsiz yapmak istiyordum” dedi. 

“Bizim en büyük referansımız KIB-TEK”

   Barış Özkan, Teknecik’ten alacağı dip çamurunu satacağı müşterilerinin de hazır olduğunu söyledi ve bu dip çamurunu Teknecik’teki santrallerde baca olmaması nedeniyle kuruma geri satmak da istemediğini söyledi.

   İşlenecek olan dip çamurunun Teknecik’te yeniden kullanılmasının havayı kirletmekten başka bir şeye yaramayacağını kaydeden Barış Özkan, şöyle devam etti:

   “Bizim en büyük referansımız KIB-TEK’tir.

   2015 yılından 2018 yılına kadar günlük çıkan dip çamurunu aldık.

   Bunun üzerine yıllardır biriken dip çamuru alımının da bize verileceğini söylediler. Biz de buna güvenerek 4 milyon TL civarında bir yatırım yaptık. Ancak ardından ihaleye çıkma kararı aldılar ve burada tesisi dahi olmayan bir firmaya ihaleyi verdiler. Şimdi çıkacakları ihalede de para isteyeceklerini söylüyorlar. O zaman neden 2018’de çıkan ihalede para ödediler?”.                  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75