3 TL’lik ceza vermemek için, sadece mahkumiyet kaydedildi

banner37

Bir arazi meselesi yüzünden tartıştığı kişiye av tüfeği göstererek tehdit etmekten yargılanan 70 yaşındaki Halit Eşmene’nin davasını karara bağlayan Yargıç Temay Sağer, Fasıl 54 Patlayıcı Maddeler Yasası’nın en son 33 yıl önce güncellendiğine dikkat çekti

3 TL’lik ceza vermemek için, sadece mahkumiyet kaydedildi
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

“YASA, GÜNCELLİĞİNİ YİTİRDİ”… Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer, en son 1988 yılında güncellenen Fasıl 54 Patlayıcı Maddeler Yasası’nın ‘Patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu’ suçuna 3 TL’lik para cezası öngördüğüne dikkat çekerek, bu yasanın artık güncelliğini yitirdiğini vurguladı. Yargıç Sağer, bu nedenle sanık Halit Eşmene’ye ‘patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu’ suçundan sadece mahkumiyet kaydedilmesine karar verdi, ‘Kaymakamlıktan izinsiz ateşli silah taşıma’ suçundan da 4 bin TL para cezasına çarptırdı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer, dün, bir davanın kararında en son 33 yıl önce revize edilen Fasıl 54 Patlayıcı Maddeler Yasası’nda “Patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu” suçuna öngörülen eski para birimine göre 3 milyon TL, bugünkü birime göre 3 TL’lik para cezasının güncelliğini yitirdiğine dikkat çekti. Sağer, yasada öngörülen 3 TL para cezasının revize edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Yargıç Temay Sağer’in huzurundaki davada Savcı Volkan Kayabaş, 70 yaşındaki Halit Eşmene’yi, çifte kırma av tüfeğini “Kaymakamlıktan izinsiz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu” suçundan itham etti. 

Eşmene, avukatı aracılığı ile suçlamaları kabul etti. Halit Eşmene, Erdemli Ağıllar Bölgesi’nde arazi meselesi yüzünden aralarında husumet bulunan Serdar Oy’a çifte kırma av tüfeğini göstererek tehdit etmişti.

Halit Eşmene’nin avukatı Ezer Özsoy, müvekkilinin 70 yaşında sabıkasız bir kişi olduğunu, yaptığının yanlış olduğunun bilincinde olduğunu dile getirdi.

Özsoy, ciddi sağlık sorunları olan müvekkilline mahkemenin mülayim davranmasını talep etti.

“7 yıla kadar hapis cezası veya 3 TL para cezası öngörülüyor”

Yargıç Temay Sağer, sanığı, kendi kararı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen 4 davadan da suçlu bulup mahkum ettiğini açıkladı.

Sağer, sanığın mahkum olduğu Fasıl 54 Patlayıcı Maddeler Yasası’nda “Patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu” suçuna 7 yıla kadar hapis cezası veya 3 TL para cezası öngörüldüğüne dikkat çekti.

banner134
Sağer, sanığın işlediği suçların Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giren çok ciddi suçlardan olduğuna vurgu yaptı.

Sağer, sanığın suçu işleme şekline bakıldığında, müştekiyle parsellerle ilgili olan ihtilafını dava yoluyla çözmemesi ve müştekiyi korkutmak için av tüfeği taşımasını aleyhine değerlendirdiğini kaydetti.

Yargıç Temay Sağer, sanığın 70 yaşına kadar sabıkasız oluşunu, ifade vermesi ve mahkeme suçlarını kabul etmesini lehine değerlendirdiğini belirtti.

Sağer, sanığın mahkum olduğu “Patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu” suçuna öngörülen para cezasının güncelliğini yitirdiğine ve yasanın en son 1988 yılında güncellendiğine vurgu yaptı.

Sağer, tüm bu hususlar nedeniyle sanığı “Patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu” suçundan mahkumiyet kaydedilmesine, “Kaymakamlıktan izinsiz ateşli silah taşıma” suçundan 4 bin TL para cezası ödemesi ve üç yıl sulh ve sükunu koruyacağına dair kefalet senedi imzalamasına emir verdi.

Olay nasıl olmuştu?

Halit Eşmene’nin 28 Eylül 2019 tarihinde önceden aralarında arazi meselesi yüzünden husumet bulunan Serdar Oy’u Erdemli’de, ağıllar bölgesinde tavuk ağılı önünde, yaklaşık 30 metre mesafeden, “Kaymakamlıktan izinsiz olarak taşıdığı” The English marka 149515 seri numaralı çifte kırma av tüfeğini göstererek tehdit etmişti.

Polisin olay yerine gelmesi üzerine, polislere hitaben “Gerekirse kullanacaktım” diyen Halit Eşmene, teminatla serbest bırakılmıştı.

Polis, konu tüfeği, 1 adet fişek ve bir tüfek daha bularak emare almıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75