3 yıldır otomotiv satışı kötü

banner37

Oto galericiler, banka faizlerinin yüksekliği, yüzde 50 olan gümrük vergisi gibi nedenlerle maliyetlerin arttığını belirterek, satış yapamamaktan şikâyetçi:

3 yıldır otomotiv satışı kötü
banner90
banner99

ÜÇÖZ: KÖTÜNÜN İYİSİNİ YAŞIYORUZ… Faizlerin eskiye oranla düştüğünü ancak yaşanılan durumun bir nevi kötünün iyisi olduğuna işaret eden Üçöz Motors Direktörü Ahmet Üçöz, “Maliye Bakanı vergi sisteminde değişiklik yok diyor ama oradaki Ahmet, Mehmet karar verdiği için yanlışlıklar oluyor. Devletin sistemi daha profesyonel olmalı. Devlet gümrük alıyor, güzel, alsın ama adaletli alsın” ifadelerini kullandı.

BALLIKAYA: SATIŞLAR YILLARDIR KÖTÜ… Erol Auto Direktörü Erol Ballıkaya, araba satışlarının 3 yıldır düşük olduğuna işaret ederek, “Düşük olma sebebi, banka faizleri çok yüksek. Müşterinin yüzde 90’ı kredi talebiyle alıyordu” dedi. Kredili alacakların çok temkinli davrandığına dikkat çeken Ballıkaya, devlete ödenen yüzde 50 verginin de satışları etkilediğini belirterek “10 bine satacağımız aracı 18-19’a satıyoruz” dedi.

SATVET: SATIŞLAR DÜŞÜK… Aykut Motors Direktörü Aykut Satvet, geçen yıl ve bu yıl satışların düşük olduğunu dile getirerek, dövizdeki kur artışı, devletin uyguladığı yüksek vergi oranları, bankaların döviz kredilerini onaylamaması, TL faizlerinin yüksek olması nedeniyle satışların düşük olduğunu kaydetti.

Serap ŞAHİN

Ülkede araç kredi taksitlerinin 72 aya kadar çıkmasına rağmen araba satışları neredeyse durdu. Oto galericiler, banka faizlerinin yüksek oluşu, gümrük verilerinin yüzde 50 olması gibi nedenlerle maliyetlerin arttığını, bu nedenle de satışlarının düştüğünü savundu.

KIBRIS’a konuşan oto galericiler, satışların kötü gittiğini belirterek, araçların adaya geldiği günkü kurdan temel alınarak işlem yapılmasını ve vergilerin düşük oranda tutulmasını talep etti.

Üçöz: Vergi yüksek olduğu için satışa yansıyor

Üçöz Motors Direktörü Ahmet Üçöz, araç kredi taksitlerinin 60 aya kadar çıktığını, bazı bankalarda 72 ay olduğunu ancak faiz oranlarının yüksek olması nedeniyle satışların kötü durumda olduğunu söyledi.

Dövizin yükseldiği dönemlerde faizlerin yüzde 28-32 arasında olduğunu, şu an faiz oranlarının yüzde 22’lerde olmasına rağmen satışın olmadığını belirten Üçöz, “Faizler düştü ancak yaşadığımız durum bir nevi kötünün iyisi” dedi.

10 bin sterlin fiyatında bir aracın şu an 70-75 bin TL arasında olduğuna dikkat çeken Üçöz, “Rakam yükseldi ve insanların maaşı bunu karşılamıyor. İnsanlar almak istiyor ama faizlerden dolayı alamıyorlar. Zaten, banka sisteminden onay alamıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Gümrük kaydı fiyatların yükselmesine neden oluyor”

Geçen yıl devletin 3 aylık bir süre için, araçların geldiği yıla göre kur uygulayıp vergi aldığını kaydeden Üçöz, kısa süreliğine de olsa iyi satışlar olduğunu ancak şu an satışların kötüye gittiğini vurguladı.

Adaya getirilen araçların vergi ödeme sistemini eleştirerek, yüzde 50 olan verginin, devlet sistemiyle yüzde 100’e döndüğüne dikkat çeken Üçöz, şunları kaydetti:

banner134
“Maliye Bakanı vergi sisteminde değişiklik yok diyor ama oradaki Ahmet, Mehmet karar verdiği için yanlışlıklar oluyor. Devletin sistemi daha profesyonel olmalı. Vergi dairesine bu arabayı 5 bin sterline aldım diyorsunuz kabul etmiyor. Çünkü seçeneklerin ortalama satış bedelleri yazar. Oradan bilgi almazlar, galerinin satış fiyatından bilgi alır. Bu şekilde olunca da maliyet artar. Devlet gümrük alıyor, güzel, alsın ama adaletli alsın.”

Vergilerde yüzde 50 ödeme olsa adaletli olacağını ancak bu şekilde verginin yüzde 100’e çıktığını yineleyen Üçöz, bunun da satışa yansıdığını kaydetti.

“Son 5 yıldır böyle oluyor”

Maliyetin düşmesi gerekirken yükseldiğine işaret eden Üçöz, “8 bine satacağın arabayı 10 bine satmak zorunda kalıyorsun. Devlet yüzde 50 vergim var onu alacam diyor. Vergide yaşadığımız sıkıntılar son 5 yıldır böyle oluyor. Senin 5’e aldığın şeye 10 diyorlar. Bu durumda vergi yüzde 100 oluyor. Maliyet yüksek olduğu için insanlar almakta sıkıntı yaşıyor, biz de satışlarda yaşıyoruz. Bu uygulamadan dolayı galeriler de zor durumda.”

“Araba almak için maaşınızın yüksek olması lazım”

Taksitlerin yükselmesiyle bankaların onayında sıkıntı yaşandığına dikkat çeken Üçöz, “Araba almak için maaşınızın yüksek olması lazım. Ülkede toplu taşıma olmadığı için yabancılar bile araba arayışında ancak satışlar durgun. Araç getiriyoruz ancak para birimimiz TL olmasına rağmen, devlet TL’yle işlem yapmıyor. Aracın geldiği ülkenin para birimiyle işlem yapıyor ve aracın adaya girdiği günkü kuru değil de şimdinin kuruna göre işlem yapıyor. Gümrükteki KDV oranında indirim olacak diye duyum aldık. Belki de insanlar onu bekliyordur bilemiyorum ama satışlar kötü” ifadelerini kullandı.

Ballıkaya: Satışlar 3 yıldır kötü

Erol Auto Direktörü Erol Ballıkaya, araba satışlarının 3 yıldır düşük olduğuna işaret ederek, “Düşük olma sebebi banka faizleri çok yüksek. Müşterinin yüzde 90’ı kredi talebiyle alıyordu” dedi.

Kredili alacakların çok temkinli davrandığına dikkat çeken Ballıkaya, devlete ödenen yüzde 50 verginin de satışları etkilediğini belirterek “10 bine satacağımız aracı 18-19’a satıyoruz” dedi.

Bazı araçlarda gümrük oranının daha düşük olduğunu ifade eden Ballıkaya, ikinci el satışın her zaman iyi olduğunu ancak insanların da piyasa değerinin altında araç satmadığına işaret ederek “Şu an vergilerle ilgili bazı çalışmalar var ama nedir bilmiyorum” dedi.

Satvet: Her önüne gelen otomotiv işine giriyor

Aykut Motors Direktörü Aykut Satvet, geçen yıl ve bu yıl satışların düşük olduğunu dile getirerek, dövizdeki kur artışı, devletin uyguladığı yüksek vergi oranları, bankaların döviz kredilerini onaylamaması, TL faizlerinin yüksek olması nedeniyle satışların düşük olduğunu kaydetti.

Devlete yüzde yüz vergi ödendiğini belirten Satvet, sözlerine şöyle devam etti:

“Taşımacılık, uygulanan fonlar, KDV, kazanç vergisi derken aracın alınan rakamı iki katı fiyatına çıkıyor. Devletin yasal çalışanlarıyız. Vatandaşın cebinden alıp devlete veriyoruz. Biz 17 yıllık bir kuruluşuz. Her önüne gelen otomotiv işine girince pasta bölünüyor. Sonuç olarak da yüksek istihdam yapan şirketler personel çıkarmak zorunda kalıyor. Yeni yatırım yapacak olanların üretmeye yönlendirilmesi lazım. Hükümetin, sektöre hayat verecek gümrük ve vergi oranlarını düşürmesini temenni ediyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75