banner6

30 milyar TL denetime muhtaç

banner37

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık, 219 adet aktif kooperatifin tüm hesaplarının denetim altına alınması gerektiğini belirterek, hedeflerinin 2022 hesaplarını tamamlamak olduğunu söyledi:

30 milyar TL denetime muhtaç
banner150

banner150 banner150

Ezgi ÇELİK

   Kooperatif Şirketler Mukayyidi Çelebi Ilık, KIBRIS TV ekranlarında Hasan Hastürer’in konuğu oldu ve kooperatifçiliğin durumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

   Yaklaşık 11 ay önce göreve başladığında 18-20 yıl denetimi olmayan, hesapları çıkmayan kooperatifler bulduğunu belirten Ilık, ilk iş olarak buna el attıklarını anlattı.

   Ilık, “Çalışma arkadaşlarımızla beraber 2023 Aralık ayında 2022 hesaplarını Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar tüm kooperatiflerin bitirilmesini hedefledik. Çünkü her bir denetimsizlik bir başka sorumsuzluğu getirecekti. Her bir sorumsuzluk vurgunu, her vurgun ise bir hırsızlığı ortaya getirecek. Bunların önüne geçebilmek adına 2022 yılı hesaplarına hızlıca ulaşmalıyız. Elimizi taşına altına koyacağız ve her türlü müdahale, baskıya karşı dirençli duracağız. Çünkü 2022 hesapları bize şu kooperatif iyi devam edecek, diğer kooperatif kötü ve yanındaki ile birleşmesi gerektiğini gösterecek.  İyi olmayanın kötü mirası varsa o da ortadan kalkacak yani fes olacak. Başka çaresi yok” dedi.

   Ülkede 219 kooperatif olduğunu ve bunların 30 milyar TL’lik bir hacme sahip olduğu bilgisini paylaşan Çelebi Ilık, “Kooperatifler ayakta durma becerisini göstermesine rağmen unutmayalım ki aşırı kar etme duygusuyla değil ama zarar etmeme duygusuyla da bir limited şirket mantığıyla işlemelidir” ifadelerine yer verdi.

“Kooperatifçilik desteklenmeli”

 

   Kooperatifin kuruluşlarına yönelik de mesajlar veren Çelebi Ilık, gerek gaz, gerekse süt ürünleri konusunda yeni stratejiler belirlemek istediklerini belirtti. Ilık bu konuda hafta içerisinde toplantılar gerçekleştireceklerini belirterek hedeflerini anlattı:

   “Yaptığımız hesap şu; dört otele dökme gaz versek, gaz ihtiyacını yetiştiremeyiz. Biz 10 otele Koop Süt’ün ürettiği süt ve süt mamullerini verebilsek, emin olun ürün  yetiştiremeyiz. Kooperatifleri devlet politikasının içerisine sokmalıyız, böyle yol almalıyız.”

   Kooperatifçiliğin desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Çelebi Ilık, “Kooperatiflere gerekli ilgi ve alakayı gösterirseniz emin olun gideceğiniz yer yine kooperatif olacak. Eksiklerimiz var mı var. Örneğin Türkiye Cumhuriyeti’nin imal ettiği çiftçinin, hayvancının kullandığı traktörler var. Levazim bu traktörleri getiriyor. Bizim bir lansman eksikliğimiz var. Örneğin, orta Mesarya, Güzelyurt bölgesinde bahçe sahiplerine bunu gezdirip tanıtmak lazım. Bunlar için adım atmalıyız” ifadelerine yer verdi.

“Kadın kooperatiflerine destek istedik”

   Türkiye’deki Ticaret Bakanlığı’nın kadın girişimlere verdiği desteğinin KKTC’deki 4 kadın kooperatifine de vermesiyle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne yazılar gönderdiklerini söyleyen Ilık, bunların devreye girmesi ile kooperatiflerin ciddi şekilde yol alabileceğini dile getirdi.

   2024 yılına girmeden bir kooperatifler çalıştayı yapmak istediğini anlatan Ilık, kooperatifleri yöneten kişilerin de talepler ortaya koyması gerektiğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104