30’ar tonluk 40 tanker, Teknecik’e yakıt getirdi

banner37

Enerji üretimi için birkaç günlük yakıtı kalan Teknecik Elektrik Santrali’ne Türkiye’den yakıt temin edildi. 2 bin 400 ton akaryakıtın yarısını taşıyan kara tankerleri, dün gemiyle Girne Limanı’na geldi ve santrale gidip yakıtı depolara boşalttı

30’ar tonluk 40 tanker, Teknecik’e yakıt getirdi
banner8

Doğan SAMER

Teknecik Elektrik Santrali için ihtiyaç duyulan akaryakıt temini sağlanmaya başladı.

Başbakan Ersan Saner, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile KIB-TEK yönetiminin yaptığı planlama doğrultusunda, 18 Ağustos’ta TPIC’in adaya getirmesi beklenen yakıt gelene kadar, başka yerlerden de akaryakıt alınmaya başladı.

AKSA’nın sağladığı yakıt desteğinin ardından İskenderun Petrol Rafinerisi’nden alındığı belirtilen 2 bin 400 tonluk yakıtın yarısı dün ülkemize geldi.

30’ar tonluk 40 yakıt tankerini taşıyan gemiyi, dün akşam 16.00 sıralarında Girne Limanı’na ulaştı.

Gemiden indirilen 40 tanker, toplam bin 200 tonluk yakıtı Teknecik Elektrik Santrali’ne taşıdı. Santralde bekleyen görevliler tarafından yakıt ikbali yapıldı ve tankerler yine gemiyle ülkemizden ayrıldı.

Tankerlerin ülkeye girişi sırasında, KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz da limanda hazır bulundu.

Yine 40 tankerin taşıyacağı bin 200 tonluk ikinci parti yakıt ise bugün gelecek.

Bu kez tankerleri taşıyan gemi, Mağusa Limanı’ndan giriş yapacak.

Yakıt ikbalinin tamamlanmasının ardından fuil-oil 2 gün dinlendirildikten sonra kullanılmaya başlanacak.

Yakıtın kalitesi sorgulanıyor

Santral yakıt sorunu için sağlanan geçici çözüm tartışmaları da beraberinde getirdi.

Bazı kesimler, ülkeye getirilen yakıtın kalitesini sorguladı, Risk Değerlendirme Çalışması yapılıp, yapılmadığını sordu.

İki etapta ülkemize gelen fuil-oil yakıtın analizlerinin yapılıp, yapılmadığı da bilinmiyor.

Söz konusu yakıtın, İskenderun Petrol Rafinerisi’nden getirtildiği belirtildi ancak iddiaya göre, İskenderun’da petrol rafinerisi yok.

Büyükyılmaz: Kapalı kutu akaryakıt ihalesi

Girne Limanı’nda akaryakıt tankerlerinin gelişi ve aktarılmasının takibini yapan KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Turan Büyükyılmaz, akaryakıt tankerlerini limana ulaştıran geminin Hatay’a döndüğünü belirtti. Büyükyılmaz, geminin yüklenmesini yapıp salı veya çarşamba günü sabahı KKTC’de olacağını ifade ederek “Böylece akaryakıtla ilgili sıkıntılarımız da bitmiş olacak” dedi. 

İki gündür hiçbir kesintiye gidilmeden elektrik üretimi yapıldığını da dile getiren Büyükyılmaz, önümüzdeki 4-5 gün içerisinde elektrik kesintisinin yaşanmayacağını ifade etti.

‘Akaryakıt ihalelerinin sürekli neden iptal edildiği, bir türlü açılamadığı ve neden sonuçlandırılamadığı’ ile ilgili bir soru üzerine Büyükyılmaz, şöyle dedi:

“Sonuçta biliyorsunuz ki iki akaryakıt ihalesi kapalı kutu akaryakıt ihalesidir. Bu ortaya konan ihalelerde keşif bedeli 28 dolardır; bu 28 dolar üzerindeki verilen ve 28 doların altında olan ve evrakı fotokopi olan ihaleye en düşük teklif veren firma dolayısıyla 7 Temmuz tarihindeki akaryakıt ihalesi iptal olmuştur. Bir önceki de biliyorsunuz Nisan’da iptal olmuştur. Bu esaslar doğrultusunda iki kez arka arkaya akaryakıt ihalesinin iptal olması sonucu açık pazarlık usulü haklar doğmuştur. Bu açık pazarlık usulü haklarla yapılan çalışmalar neticesinde Merkezi İhale Komisyonu bize akaryakıt ihalesinin iptal olduğu kararını bildirdi. 7 Temmuz tarihinde Merkezi İhale Komisyonu’na akaryakıt ihalesinin aynı esaslarda 10 iş günü içerisinde yapılmasını dosyasını tekrar tanzim edip biz KIB-TEK olarak ihale komisyonuna gönderdik.

Aynı gün bakanlığımıza da herhangi bir şekilde akaryakıt ihalesinde bir sorun çıkması durumunda 36 bin tonluk da bir akaryakıt alma yetkisinin sağlanmasını talep ettik. Fakat Merkezi İhale Komisyonu 10 gün içerisinde bu yakıt ihalesini bitirmesi gerekirken 27 Temmuz tarihinde yakıt ihalesini açmıştır.

Neden yakıt ihalesi sorusunun cevabıdır bu. Üzerini çizerek bir kez daha tekrar ediyorum. Yani 27 Temmuz tarihine kadar yakıt ihalesi çoktan bitmiş olması gerekirken 7 Temmuz’dan 27 Temmuz’a 20 günlük bir süre geçmiştir. Oysa Merkezi İhale Komisyonu 27 Temmuz tarihinde yakıt ihalesini açmış 11 Ağustos tarihinde kapanmasını saklayacak şekilde çalışma yapmıştır.

Bizim elimizde bulunun 7 Temmuz’daki akaryakıt süreci bizim esaslarımıza göre 15 Ağustos’a kadar bizi idare edebilecek bir akaryakıt. Yani yaklaşık bir buçuk aylık bir akaryakıt elimizde mevcut. Tüm bunlara rağmen aldığımız başka bir önlem de Bakanlar Kurulu’ndan yetki çıkartılıp Merkezi İhale Komisyonu bu yakıt ihalesini gerçekleştirememesi durumunda bu yeniden bir daha elden teklifle akaryakıt alınmasını sağlamaktı. Fakat bu da Bakanlar Kurulu’ndan 3 Ağustos’ta geçmiş olması dolayısıyla çok geç kalınmıştır.”

KKTC'deki ilgili mercilerin 3 Ağustos’tan bu yana tüm uğraşlarına rağmen ihtiyaç duyulan akaryakıtı adaya getirmeyi başaramadığını ve bir kez daha Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’nin imdadına yetişerek akaryakıt gönderimini sağladığını belirten Büyükyılmaz, “TPIC ya akaryakıtı bulmuş gemiyi bulamamıştır ya gemiyi bulmuş akaryakıtı bulamamıştır. Ve mecburen Türkiye Cumhuriyeti’ne, Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı’na bir kez daha sonsuz teşekkür ediyoruz.  Kıbrıs Türk halkını unutmayan, bir kez daha yanında olan Türkiye Cumhuriyeti deniz yoluyla kara tankerleriyle yetişmiş oldu” dedi.

EL-SEN: Yakıt ihalesiz ve şaibeli

EL-SEN Yönetim Kurulu adına Basın Sekreteri Kazım Sakinoğlu tarafından dün “Bu ne rezillik” başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, sekiz, dokuz aydır KIB-TEK yakıt ihalesini sonlandırmayan kurum yönetimi, Enerji Bakanı ve azınlık hükümeti yetkililerinin ihalesiz alımlara ve şaibelere bir yenisini daha eklediği iddia edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Memlekete enerji üretimi için ihalesiz, ne olduğu, hangi kalitede, hangi şartname çerçevesinde alındığı belli olmayan yakıt taşımaya başladılar. Hem de limana gelen, getirilen kamyonlarla, tankerlerle. Böylesine şaibeli bir olayın benzeri görülmemiştir.

İçerisinde bulunduğumuz haftalarda bacalardan çıkan kara duman ve her zamankinden kısa sürede servis gerektiren üretim makinelerinin filtreleri ilgili konunun en basit örneklerindendir. İhalesiz, belli ki kirli ve şaibelere açık yakıt alımı toplumun ve hükümet edenlerin sessiz kalabileceği basit bir durum olamaması gerekir.

EL-SEN olarak defalarca ilettik ki yakıt konusunda sıkıntılar, şaibeler var. Konuyla ilgili yakın geçmişte yargı, hukuk yoluna da başvurmuştuk. Çevre felaketleri ve benzerlerle toplumun ödediği bedeller devam ederken birileri de yoluna devam ediyor. Tabi ki ihalesiz alım yoluna.

Herkes bilmelidir ki; kuruma zarar veren ve vermeye devam edenlerle, KIB-TEK’i batırmaya çalışanlara karşı sabrımız kalmamıştır. Diğer taraftan kamu alacakları, teşviklerden kaynaklı alacaklar, birçok yerel yönetim ki; özellikle su pompalarından kaynaklı, vatandaştan su ücretlerini aldıkları halde KIB-TEK’e bakiyelerini ödemeyen belediyeler kurumun batmasında etkili olmaya ne kadar daha devam edebilecekler?

banner134

Çeşitli ve çok çok ciddi eksik malzeme ve personel konularını da birçok kez ilettik. Tüm siyasi partilere de eşit mesafede durmaya devam ederken; her zaman ilettiğimiz gibi daha temiz ve daha ucuz enerji ancak yatırımlarla mümkündür. Özellikle yenilebilir enerji ile arz güvenliğinin temeli yatırımlardır. Toplumun yılda 26 milyon dolar kira bedeli ödediği özel üretici AKSA’dan bugün için çok fazla söz etmeye gerek yok gibi.

Grev her zaman son seçeneğimizdir. Önümüzdeki günlerde çeşitli çalışmaların, toplantıların bilgi ve fikir alış verişlerinin, çeşitli ziyaretlerle eylem planlarının tartışılacağı belki de radikal kararların alınacağı yoğun ve hareketli bir hafta olacağı bugünden belli”.

Özkıraç: Salı günü borcu olan devlet dairelerinin elektriğini keseceğiz

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Başkanı Kubilay Özkıraç, Ocak ayından beri sonuçlandırılamayan ihale sonucunda KIB-TEK ve toplumun 20 milyon dolar zarara uğratıldığını iddia etti.

40 tanker yakıtın dün KKTC’ye geldiğini anımsatan Özkıraç, bu yakıtın ne olduğunun bilinmediğini, yakıtın en fazla 2-3 gün yeteceğini ve ilgili ihalenin bir an önce hukuki bir şekilde sonuçlandırılması gerektiğini söyledi.

Özkıraç, “Teknecik santralinde çalışan işçilerin durumunu uzun süredir gözlemliyorum ve sürekli yakıt boşaltmaktan moralleri sıfırlandı” ifadelerini kullandı.

Salı gününden itibaren EL-SEN olarak kimseyi tanımayacaklarının altını çizen Özkıraç, Başbakanlık dâhil olmak üzere borcu olan tüm devlet dairelerinin elektriğini keseceklerini iletti.

Pazartesi günü de sendikanın toplantısı olduğunu aktaran Özkıraç, “Maliye’nin 120 milyon TL’lik parayı KIB-TEK’e ödemediği müddetçe Maliye Bakanlığı’nın şebekesini de mahvedeceğiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88