banner6

31 Aralık'a kadar süre verdi

banner37

Bir süre önce Lapis Sitesi'ne tankerle su satışını durduran Esentepe Belediyesi, siteye yeniden tankerle su satışına başladı

31 Aralık'a kadar süre verdi
banner151

Ceren ÖZBİL

Esentepe Belediyesi, bölge sınırları içerisinde bulunan Lapis Sitesi sakinlerine, evlerine su bağlamaları için 31 Aralık'a kadar süre tanıdı.

31 Aralık'tan sonra evlerine su bağlanması için gerekli mükellefiyetleri yerine getirmeyen site sakinlerine belediye tarafından tankerlerle de su satılmayacak.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan site sakini Temel Bahşi, su bağlanması için belediyenin hane başına 3 bin 700 TL ve buna ek olarak KDV istediğini anlattı.

Bahşi, istenilen miktarın çok yüksek olduğunu ifade ederek, birçok site sakininin de evini satılığa çıkardığını belirtti.

Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan ise, söz konusu site yapılırken, belediyeden alınan izinde bu siteye su verilmeyeceğinin belirtildiğini ve ancak suların yeterli olduğu bir dönem olursa su verileceğinin ifade edildiğini açıkladı.

Erdoğan, ayrıca belediyenin yeterli suya kavuşması durumunda da evlerine su bağlamak isteyen site sakinlerinin alt yapı masraflarını kendilerinin karşılayacağı yönünde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Bahşi: Çok pahalı

Belediyenin siteye su bağlanması için istediği fiyatın çok yüksek olduğunu ifade eden Bahşi şu ifadeleri kullandı:

“KDV'si ile birlikte 5 bin TL'ye yakın bir rakama ulaşıyor. Bu çok yüksek bir rakamdır. Zaten bu nedenle site sakinlerinin birçoğu evini satılığa çıkardı. Ben 7 yıldır bu sitede kalıyorum. 7 yıldır durum aynı. Su hayattır, hayati bir ihtiyaçtır. Bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Ayrıca tek yaşadığımız sıkıntı da su sorunu değildir. Aynı zamanda çöplerimiz de düzenli toplanmıyor. Bizim toplayıp siyah poşet içine koyduğumuz çöpler bile düzenli alınmıyor.”

Erdoğan: Anlaşma ne ise onu uyguluyoruz

Türkiye'den su geldikten sonra belediyenin su sorununun çözüldüğünü kaydeden Erdoğan, "biz de bunun ardından site sakinlerine yazı gönderdik ve tankerle su satışını durdurduğumuzu söyledik. Ancak 7 Kasım itibariye yeniden tankerle su satışına başladık ve gerekli mükellefiyetlerini yerine getirmeleri için 31 Aralık'a kadar süre tanıdık" dedi.

Erdoğan, evine su bağlamak isteyen site sakinlerinin belediyeye müracaat ederek mükellefiyetlerini yerine getirmesi gerektiğini söyleyerek şu şekilde konuştu:

“Biz anlaşma ne ise ona göre davranıyoruz. Türkiye'den su gelmesinin ardından biz de bu siteye tankerlerle su vermeyi durdurduk.

Su almak isteyen, belediyeye müracaat edecek ve gerekli mükellefiyetlerini yerine getirecektir. Bu kişilere gerekli alt yapı sağlanana kadar tankerle su verilmeye devam edilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 09:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110