banner6

36 Suriyeli sınır dışı edilecek

banner37

Yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmeleri için aralarında kadın ve çocukların da olduğu 36 Suriyeli ile onları Alayköy’e götürmeye çalışırken yakalanan iki kişinin tutukluluk süresi 8 gün uzatıldı

36 Suriyeli sınır dışı edilecek
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA

KAÇAK GÖÇMENLER YURDA YERŞELTİRİLDİ…

Tespit edilemeyen bir tekneyle Karşıyaka sahiline bırakılan ve insan kaçakçıları tarafından Alayköy bölgesine taşınırken yakalanan 8’i çocuk, 2’si kadın toplam 36 Suriye uyruklu kaçak göçmenin bir yurda yerleştirildikleri ve sınır dışı edilmeleri için ihraç işlemlerinin başlatıldığı bildirildi.

Tespit edilemeyen bir teknenin Karşıyaka sahiline bıraktığı 8’i çocuk, ikisi kadın 36 kaçak göçmen ve onları yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’a geçmeleri için Alayköy bölgesine götürmeye çalışan iki kişinin tutukluluk süresi 8 gün uzatıldı.

Kaçak göçmenler için ihraç işlemlerinin başladığı ve işlemler tamamlanıncaya değin yurda yerleştirildikleri kaydedildi.

Zanlı M.K. ile K.D. “İnsan kaçakçılığı”, Suriyeli göçmenler ise “KKTC’ye kanunsuz yollarla giriş yapmak” suçundan Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine 8’er gün tutukluluk emri alındı.

Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Senem Palabıyık, tanık olarak polis memuru Süleyman Açıkada’yı dinletti.
Mahkemede yeminli şahadet veren Açıkada, zanlı M.K. ile zanlı K.D.’nin “İnsan kaçakçılığı” suçlarından methaldar olduğunu kaydetti.
Açıkada, 06.01.2023 tarihinde 01.00 raddelerinde Karşıyaka-Girne’de, zanlı K.D.’nin kullanımında bulunan HE 965 plakalı Ford Transit van araç ile araçta yolcu olarak bulunan zanlı M.K. ile birlikte KKTC’ye kanunsuz olarak giriş yapmalarını sağladıkları Suriye uyruklu 28 erkek, 6 çocuk ve 2 kadını alarak Alayköy’e taşıdıkları sırada tespit edilip suçüstü hali gereği tutuklandıklarını belirtti.
Açıkada, 30 zanlının ise 06.01.2023 tarihinde 00.00-00.30 saatleri arasında Girne-Karşıyaka’da KKTC’ye kaptanı henüz tespit edilemeyen bir tekne ile onaylanmamış limandan kanunsuz olarak giriş yaptıklarını mahkemeye aktardı.

Açıkada, Suriye uyruklu zanlıların, 8 çocuk hariç suçüstü hali gereği Alayköy’e taşındıkları esnada tespit edilerek tutuklandıklarını kaydetti.
Tahkikatın devam ettiğini, zanlılar M.K. ile K.D.’nin verdikleri gönüllü ifadelerin teyit ve tekzibinin yapılması gerektiğini belirten Açıkada, zanlıların aleyhinde 8 gün ek tutukluluk talep etti.
Yargıç Nil Elodie Çeliker, talebi onayladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104