banner6

39 mahkum ‘şartlı tahliyeyle’ serbest bırakıldı

banner37

Merkezi Cezaevi’ndeki Koronavirüs vakalarının azaltılması için cezasının 3’te 1’ini yatan mahkûmlara ‘şartlı tahliye hakkı’ tanınmasını öngören değişikliğinin onaylanmasının ardından Şartlı Tahliye Kurulu dün ilk toplantısını gerçekleştirdi

39 mahkum ‘şartlı tahliyeyle’ serbest bırakıldı
banner99

“33 MAHKÛM 1 AY SONRA TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK”… KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Şartlı Tahliye Kurulu’nun 85 mahkûmdan 72’sini değerlendirdiğini belirterek, 39 mahkûmun şartlı tahliye kapsamında serbest bırakıldığını, 33 mahkûmun ise bu haktan yararlanamadığını kaydetti. Kurul tarafından serbest kalmalarına izin verilmeyen 33 kişinin 1 ay sonra tekrar değerlendirileceğini belirten Bengihan, bir ay sonraki toplantıda cezasının 3’te 1’ini yatan diğer mahkûmların da değerlendirmeye alınacağını söyledi.

Ahmet UÇAR


Merkezi Cezaevi’ndeki Covid-19 vakalarının artış göstermesi üzerine cezaevindeki yoğunluğu azaltmak için

Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle birlikte cezasının 3’te 1’ini yatan mahkûmlara şartlı tahliyeye başvuru hakkı tanındı.

banner134


Tüzükte yapılan bu değişikliğin ardından dün ilk toplantısını gerçekleştiren Şartlı Tahliye Kurulu’na başvuru yapan 85 mahkûmun 72’si değerlendirmeye alındı.


Yapılan incelemede, 39 mahkûm şartlı tahliyeden yararlanarak serbest bırakıldı.


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Şartlı Tahliye Kurulu’nun 85 mahkûmdan 72’sini değerlendirdiğini belirterek, 39 mahkûmun şartlı tahliye kapsamında serbest bırakıldığını, 33 mahkûmun ise bu haktan yararlanamadığını kaydetti.


Şartlı tahliye hakkından yararlanan 39 mahkûmun 25’inin Türkiye ve üçüncü dünya ülkesi yurttaşı olduğunu kaydeden Bengihan, 14’ünün ise KKTC yurttaşlarından oluştuğuna dikkat çekti.


Şartlı Tahliye Kurulu tarafından serbest kalmalarına izin verilmeyen 33 kişinin 1 ay sonra tekrar değerlendirileceğine işaret eden Bengihan, bir ay sonraki toplantıda cezasının 3’te 1’ini yatan diğer mahkûmların da değerlendirmeye alınacağını söyledi.


Şartlı Tahliye Tüzüğü uyarınca tahliye edilen mahkûmlar, cezasının belli bir süresini dışarıda çekecek, ancak bu süre içerisinde suç işlemesi durumunda eski cezasını yeni cezasıyla birlikte çekecek.

Şartlı tahliyeden yararlanan mahkûmlar, cezaevinden çıkarken, “Şartlı tahliyeyle serbest bırakıldığımda iyi karakterli olacağımı ve başka suç işlemeyeceğimi, Şartlı Tahliye Tüzüğü hükümlerinin bana izah edildiğini, tarafımdan anlaşıldığını ve bu kuralara uyacağımı Şartlı Tahliye Kurulu huzurunda beyan ve imza ederim” diye bir beyanat veriyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104