banner6

3’lü koalisyon ihtimali yüksek

banner37

​​​​​​​ 23 Ocak Milletvekilliği Erken Genel Seçimleri’nde hiçbir parti tek başına iktidara gelebilecek yeterli vekil sayısına ulaşamadığı için koalisyon hükümetinin kurulması kaçınılmaz oldu. Siyasi kulislerde geçtiğimiz dönemde yaşanan “nisap sorununun” bir kez daha olmaması için çeşitli senaryolar konuşuluyor

3’lü koalisyon  ihtimali yüksek
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

KKTC’de geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen erken genel seçimin ardından seçimi kazanan siyasi partilerin adayları henüz mazbatalarını almasa da şimdiden ‘hükümet kurma’ arayışları başladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun yayımladığı gayri resmi seçim sonuçlarına göre, Ulusal Birlik Partisi (UBP) 24; Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) 18; Demokrat Parti (DP) 3; Halkın Partisi (HP) 3 ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) de 2 milletvekili çıkardı.

Bu sonuçlara göre, hiçbir parti tek başına iktidar olacak yeterli sayıya ulaşamadığı için koalisyon hükümetinin kurulması kaçınılmaz oldu.

Siyasi kulislerde, Cumhuriyet Meclisi’nde geçtiğimiz dönemde yaşanan “nisap sorununun” yeniden yaşanmaması için yeni hükümeti oluşturacak partiler üzerine çeşitli senaryolar konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, hükümeti kurma görevini meclise en çok milletvekili gönderen UBP’ye vermesi bekleniyor.

Nisap sorunu olmaması için koalisyonu oluşturacak partilerin mecliste 27’den fazla vekile sahip olması gerekiyor. Bu senaryoya göre yeni hükümetle ilgili çeşitli koalisyon ihtimalleri üzerinde duruluyor.

Siyasi kulislerde, UBP ile DP’nin ikili koalisyona hazır olduğu, ancak UBP’nin mecliste güçlü temsiliyet için üçlü koalisyona sıcak baktığı konuşuluyor.

Koalisyon seçeneklerine bakıldığında, UBP’nin mecliste 3’er temsiliyeti bulunan DP ve HP’yle hükümeti kurma olasılığı var… Ancak 3’lü koalisyonda HP’nin yerine mecliste 2 temsiliyeti olan YDP’nin de olabileceği belirtiliyor. Bu partinin HP mi yoksa YDP mi olacağı bilinmiyor.

Yani DP’nin içinde olacağı üçlü koalisyon formülleri arasında, UBP-DP-HP; UBP-DP-YDP var.

DP’nin dışarıda kalacağı koalisyon seçenekleri arasında ise UBP-HP-YDP formülü de gündemde.

Düşük bir olasılık da olsa, mecliste güçlü temsiliyet için 32 sayısına ulaşabilecek UBP-DP-HP-YDP dörtlü koalisyonu da seçenekler arasında bulunuyor.

Yine düşük bir ihtimal olsa da UBP-CTP hükümeti de bir seçenek.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110