3’lü zirvede, Türk tarafının kazancı yok

banner37

COMAR sordu; “Berlin’de yapılan 3’lü zirve sonucunda varılan uzlaşı sizce en çok hangi kesime yaradı?”. Anket katılımcıları uzlaşının Rum kesiminin işine yaradığı görüşünde

banner87
3’lü zirvede, Türk  tarafının kazancı yok
banner90
banner8

3’LÜ ZİRVEDEN HABERİ OLMAYANLAR VAR… COMAR’ın ikinci önemli anketi, Kıbrıs sorunu, çözüm süreci, Berlin’deki 3’lü zirveyle ilgili oldu. Katılımcılara “Berlin’de yapılan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lideri’nin katıldığı Kıbrıs Sorunu ile ilgili üçlü zirvenin sonucunu nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 42’si 3’lü zirvenin sonucunu “olumsuz” bulurken, yüzde 25.2’si “zirveden haberim olmadı” dedi. Yüzde 21.6’lık kesim sonucu “olumlu” değerlendirdi, yüzde 11.2’lik kesim ise “ne olumlu ne olumsuz” yanıtını verdi. Zirve sonucunu en yüksek oranda “olumlu” bulan yüzde 27.3 ile Güzelyurt ilçesindeki katılımcılar olurken en yüksek oranda “olumsuz” bulanlar ise yüzde 56.5 ile Lefke oldu.

UZLAŞI, RUM TARAFINA YARADI… Zirvenin sonunda Rum Lider’le Kıbrıs sorunu konusunda varılan uzlaşıdan dolayı Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Türkiye yetkilileriyle ters düştüğü görüşüne katılanların oranı yüzde 55.4’ken, katılmayanların oranı yüzde 35.5 oldu. Üçlü zirve sonucunda varılan uzlaşının en çok Rum tarafına yaradığını düşünenlerin oranı yüzde 31.7 olurken, Kıbrıs Türk tarafına yaradığını düşünenlerin oranı yüzde 7.4’te kaldı. Yüzde 29.9’luk kesim hiç kimseye bir yarar sağlamadığı görüşünü ortaya koyarken, yüzde 17.5’lik kesim “her iki tarafa da (Kıbrıs Türk ile Rum)” yanıtını verdi.

ÇÖZÜMSÜZLÜK, GÖÇÜN NEDENLERİNDEN… Anket katılımcıları, Kıbrıs sorununun yıllardır çözümsüz kalmasının sorumluluğunu Kıbrıs Rum liderliğine yükledi (yüzde 52.9). Yüzde 10.1’lik kesim çözümsüzlükten Türkiye’yi, yüzde 5.7’lik kesim ise Kıbrıs Türk tarafını, yüzde 3.2’lik kesim Yunanistan’ı sorumlu tuttu. Kıbrıslı Türklerin yurt dışına göç etmelerinde çözümsüzlüğün etkisi olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 27.6. Yüzde 28.2’lik kesim de “göçte çoğunlukla etkili olan neden çözümsüzlüktür” yanıtını verdi.

ÇÖZÜM MODELİ NE OLMALI?.. Kıbrıs sorununun çözüm modeliyle ilgili alevlenen tartışmalar sürüyor. COMAR, anket çalışmasında katılımcılara hangi çözüm modelini desteklediklerini sordu. Katılımcıların yüzde 29.6’sı “iki ayrı bağımsız devlete dayalı konfederasyon” modeli çözüm isterken, yüzde 29.7’lik kesim “iki toplumlu iki bölgeli federasyon” istiyor. Yüzde 18.7’lik kesim KKTC’nin tanınmasını çözüm modeli olarak görürken, yüzde 11.4’lük kesim Türkiye’yle entekrasyonu destekliyor. Yüzde 1.2’lik kesim “Üniter Kıbrıs Cumhuriyeti”, yüzde 3.8’lik kesim şimdi mevcut durumun devamı, yüzde 0.9’luk kesim Kıbrıs sorunu diye bir sorun olmadığını belirtti.

   KIBRIS Medya Grubu’nun araştırma şirketi COMAR’ın ikinci önemli anketi, Kıbrıs sorunu, çözüm süreci, Berlin’deki 3’lü zirveyle ilgili oldu.

   Aralık 2019’da yapılan araştırma, KKTC genelinde 2 bin 189 kişiyle rastgele seçim yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi.

   Ankete katılanlar, Berlin’de yapılan 3’lü görüşmenin sonucunu “olumsuz” bulduklarını ifade ederken, 3’lü zirve sonucuna en fazla olumlu bakanların Güzelyurt’tan, olumsuz bakanların ise Lefke’den olduğu belirlendi.

   Federasyon şeklindeki çözüm modeliyle ilgili olumlu gelişmeler beklenmediğini ifade eden toplum, 3’lü zirvenin seçim propagandası olduğunu da düşünmüyor.

   3’lü zirveyi seçim propagandası olarak görenlerin ise, UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, HP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, DP milletvekili Serdar Denktaş ve YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı’yı destekleyenler olduğu belirlendi.

   Anket katılımcılarına “Zirvenin sonunda Rum Lider’le Kıbrıs sorunu konusunda varılan uzlaşıdan dolayı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye yetkilileri ile ters düştüğü yönündeki görüşe katılıyor musunuz?” sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 55.4’ü “evet”, yüzde 35.5’i “hayır”, yüzde 9.1’i ise “fikrim yok” dedi.

   Katılımcılar, 3’lü zirve sonucunda varılan uzlaşının en çok Rum tarafına yaradığına inanıyor.

   Kıbrıs sorununun yıllardır çözümsüz kalmasının izlenen politikalar açısından en büyük sorumluluğunun Kıbrıs Rum liderliğini ait olduğunu düşünen anket katılımcıları, çözümsüzlüğün de Kıbrıslı Türklerin yurt dışına göç etmelerinde en büyük neden olduğu görüşünü ortaya koydu.

   Katılımcılara çözüm modeliyle ilgili yöneltilen soruda ise, yüzde 29.6’sı “iki ayrı bağımsız devlete dayalı konfederasyon” modeli çözüm isterken, yüzde 29.7’lik kesim “iki toplumlu iki bölgeli federasyon” istediğini belirtti.

3’lü görüşmenin sonucunu “olumsuz” buldular

   Anket katılımcılarına “Berlin’de yapılan ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lideri’nin katıldığı Kıbrıs Sorunu ile ilgili üçlü zirvenin sonucunu nasıl değerlendirirsiniz?” sorusu yöneltildi.

   Katılımcıların yüzde 42’si 3’lü zirvenin sonucunu “olumsuz” bulurken, yüzde 25.2’si “zirveden haberim olmadı” dedi. Yüzde 21.6’lık kesim sonucu “olumlu” değerlendirdi, yüzde 11.2’lik kesim ise “ne olumlu ne olumsuz” yanıtını verdi.

3’lü zirve sonucuna en fazla olumlu bakanlar Güzelyurt’ta, olumsuz bakanlar Lefke’de

   Halkın Berlin’de yapılan üçlü zirvenin sonucu ile ilgili görüşlerini tespit etmek amacıyla sorulan sorulara verilen cevaplarda genel olarak zirve sonucunu olumlu bulanlar yüzde 21.6’da kalırken, gelecek hafta Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak olsa oyunu Mustafa Akıncı’ya vereceğini söyleyenler arasında zirve sonucunu olumlu bulanlar yüzde 45.6, olumsuz bulanların da yüzde 21.8 oranında olduğu tespit edildi.

   Zirve sonucunu en yüksek oranda “olumlu” bulan yüzde 27.3 ile Güzelyurt ilçesindeki katılımcılar olurken en yüksek oranda “olumsuz” bulanlar ise yüzde 56.5 ile Lefke oldu.

   Zirve sonucunun değerlendirilmesinin doğum yerine göre de farklılaştığı görüldü.

   Kıbrıs doğumlular yüzde 24.4 oranında zirve sonucunu olumlu bulurken Türkiye doğumlularda bu oran yüzde 14.4 olarak tespit edildi.

Federasyon yönünde olumlu gelişmeler beklenmiyor

  “3’lü zirveden sonra, Kıbrıs sorununda Federasyon yönünde olumlu gelişmeler olacağına inanıyor musunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 71.3’ü “hayır” yanıtını verdi.

   Federasyon yönünde olumlu gelişmeler olacağına inanların oranı yüzde 22.5’ken, fikri olmadığını belirtenlerin oranı yüzde 6.2 oldu.

Akıncı’yı destekleyenlerin yüzde 46.5’i federasyona inanıyor

   Yapılan zirveden sonra Kıbrıs sorununda Federasyon yönünde olumlu gelişmeler olacağına inananların oranı genel olarak yüzde 22.5’te kalırken oyunu Mustafa Akıncı’ya vereceğini söyleyenler arasında bu oran yüzde 46.5, inanmayanların ise yüzde 46.8 olduğu görüldü.

3’lü zirvenin seçim propagandası olduğu düşünülmüyor

   3’lü zirvenin, gelecek yıl yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik başlatılan propaganda çalışmalarının bir parçası olup, olmadığı yönündeki soruya karşılık, katılımcıların çoğu “hayır” yanıtını verdi.

   3’lü görüşmenin propagandanın parçası olduğuna inanmayanların oranı yüzde 46.8’ken, propagandanın parçası olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 42.5 oldu. “Fikrim yok” diyenlerin oranı ise yüzde 10.6.

banner134
Tatar, Özersay, Denktaş ve Arıklı’yı destekleyenler, 3’lü zirveyi seçim propagandası görüyor

   Ankete katılanların yüzde 46.8’i Berlin’de yapılan zirvenin gelecek yıl yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik başlatılan propaganda çalışmalarının bir parçası olduğu yönündeki görüşe katılmazken yüzde 42.5’inin bu görüşte olduğu görüldü. Bu görüşe katılanların, katılmayanlara göre daha yüksek oranda olduğu seçmen kitleleri ise oyunu Ersin Tatar’a, Kudret Özersay’a, Serdar Denktaş’a ve Erhan Arıklı’ya vereceğini söyleyenler oldu.

Akıncı’nın Türkiye yetkilileriyle ters düştüğü görüşü var

   Anket katılımcılarına “Zirvenin sonunda Rum Lider’le Kıbrıs sorunu konusunda varılan uzlaşıdan dolayı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye yetkilileri ile ters düştüğü yönündeki görüşe katılıyor musunuz?” sorusu soruldu.

   Katılımcıların yüzde 55.4’ü “evet”, yüzde 35.5’i “hayır”, yüzde 9.1’i ise “fikrim yok” dedi.

   “Zirveden sonra Rum Lider Anastasiadis’in Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetleri ve Maraş’ın yerleşime açılması konularında yaptığı açıklamaları dikkate aldığınız zaman varılan uzlaşının Kıbrıslı Türkler için ne oranda faydalı olduğunu düşünüyorsunuz?” sorusuna karşılık verilen yanıtlar şöyle:

   “Yüzde 38.1 hiç faydalı olmayacak; yüzde 20.7 çok faydalı olacak; yüzde 15.7 ne çok ne az faydalı olacak; yüzde 14.3 az faydalı olacak; yüzde 11.2 fikrim yok”.

   Zirve sonunda Rum Lider’le Kıbrıs sorunu konusunda varılan uzlaşıdan dolayı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye yetkilileri ile ters düştüğü yönündeki görüşe katılanlar genel olarak yüzde 55.4 oranında yer alırken bu görüşe katılmayanların katılanlara göre daha yüksek oranda olduğu tek seçmen kitlesi Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunu Mustafa Akıncı’ya vereceğini söyleyenler oldu.

   Bu kesim arasında Akıncı’nın Türkiye yetkilileri ile ters düştüğü yönündeki görüşe inanmayanlar yüzde 54.4 inananlar ise yüzde 37.7 olarak tespit edildi.

   Zirveden sonra Rum Lider Anastasiadis’in Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetleri ve Maraş’ın yerleşime açılması konularında yaptığı açıklamalar dikkate alındığında varılan uzlaşının Kıbrıslı Türkler için çok  faydalı olduğunu düşünenler yüzde 20.7, hiç faydası olmadığını düşünenler ise yüzde 38.1 oranında yer aldı.

   Cumhurbaşkanı adaylarının destekçileri arasında ise faydalı olduğunu düşünenlerin ağır bastığı kesim ise yüzde 25.8 ile oyunu Mustafa Akıncı’ya vereceğini söyleyenler yer aldı. Bu kesimde hiç faydalı olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 25 oldu.

“Zirvede varılan uzlaşı Rum tarafına yaradı”

   Katılımcılara, “Üçlü zirve sonucunda varılan uzlaşı sizce en çok hangi kesime yaradı?” sorusunu soruldu.

   Katılımcıların yüzde 31.7’si 3’lü zirvenin sonucunun en çok Rum tarafına yaradığına inanıyor.

   Yüzde 29.9’luk kesim hiç kimseye bir yarar sağlamadığı görüşünü ortaya koyarken, yüzde 17.5’lik kesim “her iki tarafa da (Kıbrıs Türk ile Rum)” yanıtını verdi.

   Uzlaşının Kıbrıslı Türk tarafına yaradığını düşünenlerin oranı ise yüzde 7.4’te kaldı. Diğer yanıtlar şöyle:

   “Yüzde 4.9’luk kesim “hepsine”; yüzde 3.7’lik kesim AB’ye; yüzde 1’lik kesim İngiltere’ye; yüzde 0.7’lik kesim Yunanistan’a; yüzde 3.2’lik kesim Türkiye’ye yaradı”.

Çözümsüzlüğün sorumlusu Rum tarafı

   Kıbrıs sorununun yıllardır çözümsüz kalmasının izlenen politikalar açısından en büyük sorumluluğunun kime ait olduğunun sorgulandığı soruda ise, yüzde 52.9’luk kesim Kıbrıs Rum liderliğini işaret etti.

   Yüzde 10.1’lik kesim çözümsüzlükten Türkiye’yi, yüzde 5.7’lik kesim ise Kıbrıs Türk tarafını sorumlu tuttu.

   Yüzde 6.6’lık kesim fikri olmadığını belirtirken, yüzde 7.2’lik kesim AB’yi, yüzde 4.6’lık kesim Amerika’yı, yüzde 3.2’lik kesim BM’yi, yüzde 2.7’lik kesim İngiltere’ye, yüzde 3.2’lik kesim Yunanistan’ı çözümsüzlükten sorumlu gösterdi.

Çözümsüzlük göçü artırdı

   Kıbrıslı Türklerin yurt dışına göç etmelerinde çözümsüzlüğün ne derece etkili olduğu konusunda ise toplum, bu durumun bire bir örtüştüğünü düşünüyor.

   Ankete katılanların yüzde 27.6’sı “tek neden çözümsüzlüğün devam etmesi”, yüzde 28.2’si de “çoğunlukla etkili olan çözümsüzlüktür” yanıtını verdi.

   Çözümsüzlüğün göçe “kısmen” etkili olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 21.5, etkisi olmadığını düşünenlerin oranı yüzde 17.4 olurken, fikri olmadığını belirtenlerin oranı yüzde 5.3 oldu.

Federasyon ile konfederasyon isteyenlerin oranı çok yakın

   Kıbrıs sorununun çözüm modeliyle ilgili de düşünceleri alınan anket katılımcılarının federasyon ve konfederasyona daha yakın olduğu görüldü.

   Katılımcıların yüzde 29.6’sı “iki ayrı bağımsız devlete dayalı konfederasyon” modeli çözüm isterken, yüzde 29.7’lik kesim “iki toplumlu iki bölgeli federasyon” istiyor.

   Yüzde 18.7’lik kesim KKTC’nin tanınmasını çözüm modeli olarak görürken, yüzde 11.4’lük kesim Türkiye’yle entekrasyonu destekliyor.

   Yüzde 1.2’lik kesim “Üniter Kıbrıs Cumhuriyeti”, yüzde 3.8’lik kesim şimdi mevcut durumun devamı, yüzde 0.9’luk kesim Kıbrıs sorunu diye bir sorun olmadığını belirtti. Yüzde 3.1’lik kesim fikri olmadığını söyledi, yüzde 1.6’lık kesim de soruya yanıt vermedi.

    Ankete katılanların Kıbrıs sorununun çözümü için öngördükleri çözüm modelleri arasında en yüksek oranda iki toplumlu iki bölgeli federasyon diyenlerin Mustafa Akıncı (yüzde 52.4) ve Tufan Erhürman’ın (yüzde 43.6) destekçileri olduğu görüldü.

   Ağırlıkla iki ayrı bağımsız devlete dayalı konfederasyon isteyenler arasında ise Ersin Tatar (yüzde 37.9) ve Kudret Özersay (yüzde 38.1) destekçileri yer aldı. KKTC’nin tanınmasını en yüksek oranda bir çözüm modeli olarak gören tek kesim ise Serdar Denktaş (yüzde 27.5) destekçileri oldu. Çözüm modelleri arasında Türkiye’ye entegrasyonu en yüksek oranda isteyen kesim ise yüzde 28.7 ile oyunu Erhan Arıklı’ya vereceğini söyleyenler olduğu tespit edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75