banner6

4 aydır devletten 1 TL bile almadık

banner37

Toplu taşıma sisteminin çökme noktasına geldiğinden ve otobüslere yakıt alacak para bulamadıklarından yakınan otobüs şoförleri, dün görüştükleri Başbakan Yardımcısı Denktaş’tan sorunlarının çözüleceği yönünde söz aldı

4 aydır devletten 1 TL bile almadık
banner99

İsmail VOLKAN

Otobüs şoförleri, ülkemizdeki toplu taşıma sisteminin çökme noktasına geldiğini belirterek, yaklaşık 4 aydır devletten 1 TL dahi alamadıklarını vurguladı.

banner134

Toplu taşıma sektörüyle ilgili köklü bir reform yapılması ve devlet yetkililerinin de katkısıyla şirketleşmeye gidilmesi gerektiğini belirten şoförler, ada genelindeki otobüs ve minibüslerin yenilenmesi, konforlu ve sık seferlerin bu şekilde sağlanabileceğini kaydetti.

Ülke genelinde Eğitim Bakanlığı’na bağlı 17 bin öğrenci olduğuna dikkat çeken KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu, toplu taşıma konusunda gelmiş geçmiş hükümetlerin politika üretmemesinden yakındı.

Öğrencileri, eylül ayından bu yana hiç ücret almadan taşıdıklarını anlatan Topaloğlu, henüz sözleşme imzalamayan şirketler olduğunu ve sözleşmelerinin de 31 Ocak’ta dolacağını söyledi.

Otobüslerin vergileri, izinleri, çalışanların sigorta ve ihtiyat sandığı gibi yatırımlarını karşılamak zorunda olduklarını aktaran Topaloğlu, tüm bunların yanı sıra devletten para almadan, ana okul ve ilkokullar için otobüslerde bulunan refakatçilerin maaşlarını da ödediklerini belirtti.

Topaloğlu, ülke genelinde 700 otobüs bulunduğunu ve tüm işletmelerin de ödeme alamadıkları için mağdur olduklarını ifade ederek, alacaklarının bir an önce ödenmesini istedi.

“Taşımacılık duracak mı yoksa devam mı edecek, toplantı sonucuna bağlı”

Devletten 10 milyon TL civarında alacaklı olduklarına işaret eden Fuat Topaloğlu, dün Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş’la görüştüklerini söyledi.

Serdar Denktaş’la iyi bir görüşme yaptıklarını belirten Topaloğlu, Denktaş’tan kısa sürede sorunlarının çözüleceği yönünde söz aldıklarını kaydetti ve verilen sözün kısa sürede tutulmasını istediklerini vurguladı.

“Taleplerimizi ilettik, üç aydır yanıt bekliyoruz”

Sektörün her geçen yıl geriye gittiğini söyleyen Fuat Topaloğlu, taşımacılıkla ilgili kalıcı çözümler üretmek istediklerini aktardı.

Topaloğlu, tüm KAR- İŞ üyelerinin şirketleşme konusunda aynı fikirde olduklarını belirterek, devlet güvencesi altına alınarak, güzel projeler yapabileceklerini kaydetti.

Şirketleşme konusunda ilgili makamlarla görüşmeler yaptıklarını anlatan Topaloğlu, üç ay geçmesine rağmen herhangi bir geri dönüş almadıklarını söyledi.

“Üniversiteler taşımacılık için vergi ödemiyor”

Üniversitelerin taşımacılık sektörüne ciddi darbe vurduğunu savunan Fuat Topaloğlu, öğrencilerden alınan ücretlerin vergisinin devlete ödenmediğini öne sürdü.

Tüm üniversitelerin öğrencilerinden 200 Euro sosyal aktivite ve otobüs ücreti aldığını söyleyen Topaloğlu şöyle devam etti:

“Üniversiteler, öğrencilerden 200 Euro otobüs ve sosyal aktivite parası alıyor. Eğer dedikleri gibi 80 bin öğrenci varsa ülkemizde, bu 16 milyon Euro gibi bir para ediyor. Bu ciddi bir rakam. Ancak, üniversiteler bu aldıkları paradan taşımacılık için vergi ödemiyor. Sıfır gümrük ödeyerek otobüs getirebiliyorlar. Bizden çok kazanç sağlayıp üzerinden ödüllendiriliyorlar. Biz de yıllık 24 milyon TL’yi 700 otobüse bölüyoruz. Tabii bunun en az 10 milyon TL’si vergi ve mazot parası olarak elimize gelmeden, gidiyor.”

Otobüs şoförleri ne dedi?

İsmail Akan:

“Yıllardır aynı sorunlar yaşanıyor ve devlet bu konuda hiçbir önlem almıyor. Aracıma taşıma izni çıkarmak için daireye gittim ve grevde olduklarını söylediler, paramı almadılar. Vezneci grevde diye evraklarımı tamamlayamadım. Beni Mağusa ya da Girne şubesine gönderdiler. Şimdi polis bana ceza kesse, bunun hesabını kim verecek? Eylül ayından bu yana öğrencileri bedava taşıyoruz. Bir TL almadık. Benzinciler artık veresiye vermiyor ve cidden zor durumdayız. Her yıl aynı sorunlarla uğraşmaktan usandık.”

Hüseyin Bondigo:

“Her yıl bu dönemler aynı sorunu yaşıyoruz. Bir çözüm bulunamadı. Çocuklara devlet değil, biz burs veriyoruz. Bir kuruş almadan onları taşıyoruz okullarına. Otobüsler eski diye şikayet ediliyor ama bizim ne çektiğimizi kimse görmüyor. Otobüslere mazot alacak para bulamıyoruz. Durma noktasına geldik. Eylül’den beri sözleşme imzalamayanlar var ancak ocak sonu sözleşme bitiyor. Hesabı siz yapın.”

Cengiz Borucu:

“Benzinciler artık bize veresiye mazot vermiyor. Dört aydır 1 TL almadık. Halimizi soran yok. Battık, sıfırlandık. Yeni yıla parasız girdik. Döviz yükseldi, mazot fiyatları arttı ancak tarifeler üç yıldır aynı. Tarifelerin düzenlenmesi ve alacaklarımızın bir an önce ödenmesini istiyoruz.”

Derviş Eğri:

“Değirmenlik’ten yolcu taşıyorum yıllardır. Ailecek geçimimizi bu işten sağlıyoruz. Ödemeleri yapamadığımız için banka kartları ve benzincilerle mahkemelik oluyoruz. Ne yapmalıyız bilmiyorum. Biz, ödemelerde bir gün geciksek faiz ödüyoruz ancak devlet bizi 4 aydır ödemedi. Otobüs şoförleri tefecilerin eline düştü.”

Menteş Aytaç (Eski Başkan):

Toplu taşımayla ilgili gelmiş geçmiş hiçbir hükümet politika üretmedi. 1976’dan beridir şoförüm ve ilk kez böyle zor durumdayız. Devletten milyonlarca TL alacağımız var ancak aylardır para alamıyoruz. Bu işi yapacak şoför bulamıyoruz. Ehliyet sistemi değişmeli ve şoförlük eğitimi veren okullar açılmalı. Toplu taşıma sektörüne yatırım yapılmalı.”

Ramadan Akandere:

“1963 yılından beridir otobüs şoförüyüm. Sektör her geçen yıl düzeleceğine, iyiye gideceğine, kötüye doğru gidiyor. Gelmiş geçmiş hiçbir hükümetin taşımaya yönelik politikası olmadı. Onlar para vermese de bizim ödemelerimiz devam ediyor. Sigortası, vergileri, çalışanların parası her şeyi ödüyoruz cebimizden. Ödemediğimiz zaman cezaya giriyoruz. Otobüs sürecek şoför dahi bulamıyoruz.”

Mehmet Özsezer:

“Toplu taşıma politikası yok. Üniversiteler bizi mağdur ediyor. Onların kaçak, ayakta yolcu taşımasına, hatta şehirlerarası seyahat etmesine bile göz yumulurken, bize hiçbir hak tanınmıyor. Paramız dahi ödenmedi 4 aydır. Sözleşme imzalamayanlar var. Üniversiteler öğrenci başına 200 Euro otobüs ve sosyal aktivite parası alıyor. Eğer dedikleri gibi ülkemizde 80 bin öğrenci varsa, bu 16 milyon Euro gibi bir para ediyor. Ancak, üniversiteler bu aldıkları paradan taşımacılık için vergi ödemiyor. Sıfır gümrük ödeyerek otobüs getirebiliyorlar. Bizden çok kazanç sağlayıp üzerinden ödüllendiriliyorlar da. Biz de yıllık 24 milyon TL’yi 700 otobüse bölüyoruz. Tabii bunun en az 10 milyon TL’si vergi ve mazot parası olarak elimize gelmeden, gidiyor. Bu sektör bu kadar ezilmemeli. Taşımacılık batmış durumda. Taleplerimizi bugün Maliye Bakanı’na aktaracağız.”

Numan Suiçmez:

“Okul sezonu haziran itibarıyla kapanır, eylül ayı açılır. 7 ay devletten katkı almadan iş yapıyoruz. Ocak sonuna kadar ödeme alamıyoruz. Tabii tüm sürede biz yükümlülüklerimizi yerine getiriyor, vergilerimizi ödüyoruz. 500 TL seyrüsefer, 240 TL işletme, 200 TL muayene, 35 TL egzoz testi, sigorta 750 TL, aylık ortalama 1000 TL mazot gideri ile bu işe başlıyoruz. Rakamlar ortada. Hakkını alamayan ama hakkını yerine getirmeye çalışan bir sektörüz.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2017, 10:10
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104