4 bin dönüm ekili arazi, su altında

banner37

Kukla Barajı’na giden ve Korkuteli ile Dörtyol’u birbirinden ayıran derede gerekli önlemler alınınca geçtiğimiz yılki taşkın son yağışlarda tekrarlanmadı ancak Dörtyol ve Pirhan arasındaki kanallarda temizlik yapılmaması üreticiyi perişan etti

banner87
4 bin dönüm ekili arazi, su altında
banner90
banner99

“RAHAT OLUN”… Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, suyun, hayvan barınaklarına ve Dörtyol ile Korkuteli köyüne ulaşmaması için, kış öncesi, gerekli tüm çalışmalarını tamamladıklarını ifade etti. Serpal, “Korkuteli ile Dörtyol köylerini birbirinden ayıran derede oluşan çatlak, kış gelmeden tamir edildi. Ağıllar bölgesi yakınına iki bent yapıldı. Dere iyileştirildi, temizliği yapıldı. Derenin tabandan en düşük yüksekliği 2,5- 4 metre arasındadır, genişliği ise 8 metredir. Barajın dolup, 1.5 metre su taşkını olması halinde dere taşacaktır. Bu da mümkün değildir. Köylü rahat olsun” dedi.

ÜRETİCİ MAHVOLDUDörtyol eski muhtarı Hayrettin Gök, Dörtyol ve Pirhan arasındaki kanallarda gerekli temizliğin yapılmaması sonucu, buradan gelen suyun, ekili arazilere taştığını belirtti. Gök, “Zarar büyük. Bölgedeki 3-4 bin dönüm ekili arazi su altında kaldı. İlgililerden üreticiye destek yok. Üretici perişan. Ürünler büyümeden çürüdü. Geçen yılki zararımız ödenmezken, bu yıl da başımıza gelmeyen kalmadı. Perişanız” dedi.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Kaymakamı Kemal Serpal, Kukla Barajı’na giden ve Korkuteli ile Dörtyol köylerini birbirinden ayıran derede, bu yıl, yoğun yağışa rağmen su taşkını olmayacağını söyledi ve “Önlemimizi aldık, taşkın riski yok” dedi.

Serpal, suyun, hayvan barınaklarına ve Dörtyol ile Korkuteli köyüne ulaşmaması için, kış öncesi, gerekli tüm çalışmalarını tamamladıklarını anlattı. Geçmiş yıllardaki taşmaları anımsatan Serpal, su taşkınları sonucu hem üreticinin hem de köylünün büyük mağduriyet yaşadığını ifade etti.

Kaymakam Serpal, şöyle konuştu:

“Korkuteli ile Dörtyol köylerini birbirinden ayıran derede, oluşan çatlak, kış gelmeden tamir edildi. Ağıllar bölgesi yakınına iki bent yapıldı. Dere iyileştirildi. Temizliği yapıldı. Derenin tabandan en düşük yüksekliği 2,5- 4 metre arasındadır.  Genişliği ise 8 metre. Barajın dolup, 1.5 metre su taşkını olması halinde dere taşacaktır. Bu da mümkün değildir. Köylü rahat olsun.”

Ekili arazilerin bir kısmının su altında kalmasının, dere yataklarının ekili olmasından kaynaklandığını ifade eden Serpal, “Bu arazileri su basması kaçınılmazdır. Buraları dere yatağıdır. Yapacak bir şey yoktur” şeklinde konuştu.

Gök: Üretici perişan, destek olun

Dörtyol eski muhtarı Hayrettin Gök ise, Dörtyol ve Pirhan köyleri arasındaki kanallarda gerekli temizliğin yapılmaması sonucu, buradan gelen suyun, ekili arazilere taştığını söyledi.

“Zarar büyük” diyen Gök, bölgedeki 3-4 bin dönüm ekili arazinin su altında kaldığını anlattı ve ilgililere üreticiye destek olması için çağrı yaptı. Gök, gerekli tüm uyarıları kış öncesi yapmalarına rağmen, sorunlarının kulak ardı edildiğini belirterek Dörtyol’da yaşayan çok sayıda insanın geçimini üreticilik yaparak kazandığına dikkat çekti.

“Üretici perişan” diyen Gök, şöyle devam etti:

“Bölgede 3-4 bin dönüm ekili arazi su altında. Ürünler büyümeden çürüdü. Geçen yılki zararımız ödenmezken, bu yıl da başımıza gelmeyen kalmadı. Perişanız. Köyde yaşayan hemen hemen herkesin ekili arazisi var. Geçimimizi üreterek kazanıyoruz. Mağduruz. Mağduriyetimiz giderilmezse, çoluk çocuğumuz da etkilenecek. Uyarılarımız zamanında dikkate alınsaydı, bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. İlgililerden talebimiz, zararımızı karşılamasıdır”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108