banner6

4 bin kişi sınav tarihi bekliyor

banner37

4 bin kişi sınav tarihi bekliyor
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Ülkemizde sürüş sınavına girmeyi bekleyen 4 bin kişi olduğu belirtildi. Sistemde yaşanan aksaklıklar yüzünden 3-4 aydır sınav tarihi bekleyen bu kişilerin parasını ödemesine rağmen mağdur olduğu, muhatap olarak şoför okullarını gördükleri için de verdikleri paraları bu yerlerden geri istedikleri ifade edildi.

   Bağımsız Şoför Okulları Birliği adına yönetim kurulunca görevlendirilen bir yetkili, önceki gün Trafik Dairesi Müdürlüğü ile Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği yetkilileriyle görüştü.

   Sınav sisteminin çok yavaş ilerlemesinden, 3-4 aydır öğrencilere sınav tarihi verilmemesinden şikâyetçi olduklarını söyleyen Bağımsız Şoför Okulları Birliği yetkilileri, sürüş sınavı bekleyen, durumu acil olan öğrenciler olduğunu ve bu kişilere öncelik verilmesi talebinde bulundu.

   Görüşmeleri soncunda ‘1 aylık mesai sözü’ alan birlik yetkilileri, mesaiye başlamak için tarihin açıklanmasını bekliyor.

  Bağımsız Şoför Okulları ve Sürücü Kursları Birliği, geçtiğimiz günlerde “sürüş ehliyetleri sınav sisteminde yasa dışı uygulamalar yapıldığı” gerekçesiyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı önünde uyarı eylemi yapmıştı.

   KIBRIS’a konuşan Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, sürüş ehliyeti sınav sisteminde yaşanan sıkıntıların, sınavdan kalma oranını etkilediğini ifade ederek, yüzde 15-20’lerde olan sınavdan kalma oranının yüzde 40’lara yükseldiğini açıkladı.

   Yiğit, Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği’ne müracaat edildikten sonra en geç 1-1.5 ay içinde sınav tarihi vermeleri gerektiğini, ancak bu sürenin 3-4 ayı bulduğu ve insanların bu nedenle mağdur olduğunu ifade etti.

   Çarşamba günü Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği ve Trafik Dairesi Müdürü ile görüştüklerini belirten Yiğit, görüşme sonucunda haftanın 6 günü tam gün olacak şekilde 1 aylık mesai verileceği sözü aldıklarını kaydetti.

   Mesaiye başlama tarihinin henüz belirlenmediğini belirten Yiğit, en az 3 gün önce başlama tarihinin kendilerini bildirilmesi gerektiğini aksi takdirde sınav yapmayacakları konusunda net bir karar aldıklarını vurguladı.

“Sınavdan kalma oranı yüzde 40’lara yükseldi”

   Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, sürüş ehliyeti sınav sisteminde aksaklıklar yaşandığını belirterek, talebin artarak devam ettiğini fakat çözüm bulunamadığını ifade etti.

   Yiğit, Trafik Dairesi Müdürlüğü’nün ocak ayında yeni bir sisteme geçerek sınav başvuruları ve ödemelerini online olarak kabul edeceği yönünde çalışma yürüttüğünü açıklayarak, hâlâ online sisteme geçilmediğini ve bu nedenle elden yapılan müracaat ve ödemelerin sistemi yavaşlattığını anlattı.

   Sistemde yaşanan sıkıntıların, sürüş ehliyet sınavından kalma oranını da etkilediğini kaydeden Yiğit, “Eskiden sınavdan kalma oranı yüzde 15-20’lerde iken şimdi bu oran yüzde 40’lara yükseldi” dedi.

   Yiğit, sınava girmek için kendini hazır hissetmeyen bir öğrencinin sınav tarihinden en az 3 gün önce haber verme hakkı olduğunu söyleyerek, bu kabul edilmediği için öğrencilerin sınavlarının yandığına dikkat çekti.

“Sınav günü vermeleri 3-4 ayı buluyor”

   Öğrencilere sınav günü veren birimin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Trafik Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği olduğunu açıklayan Yiğit, müracaat edildikten sonra en geç 1-1.5 ay içinde sınav tarihi vermeleri gerektiği halde bu sürenin 3-4 ayı bulduğu vurguladı.

   Yiğit, sınava gelemeyecek öğrencilerin hasta olduğuna dair aldığı sağlık raporları ve sınav tarihlerinde yer değiştirme yapılmasının kabul edilmediğini ifade ederek, müfettiş yetersizliğinin yanı sıra mesailerin verilmemesinin sınav tarihlerinde aksaklıklar yaşanmasına neden olduğunun altını çizdi.

   Bu konudaki taleplerini iletmek için Bağımsız Şoför Okulları Birliği Yönetim Kurulu’ndan birini görevlendirdiklerini açıklayan Yiğit, çarşamba günü Sürüş Ehliyetleri ve Müfettişliği Müdürü ve Trafik Dairesi Müdürü ile görüştüklerini belirtti.

“1 aylık ek mesai yetersiz”

   Bağımsız Şoför Okulları Birliği Asbaşkanı Halil Yiğit, şöyle devam etti:

   “Bu görüşme sonucunda 1 aylık ek mesai verdiler. Bu süre yetersiz olduğu halde mesaiye ihtiyaç duyduğumuz için kabul ettik. Bu 1 ayda sürüş ehliyet sınavları haftanın 6 günü tam mesai olarak yapılacak fakat ne zaman başlatacağımız daha belirtilmedi.

    Daha önce “yarın size mesai vereceğiz liste verin” diyerek son gün bize mesai olacağının haberini verdikleri oldu. Biz son gün öğrencimizi hazırlayamayız, bu şekilde verecekleri bir mesaiyi kabul etmeyeceğiz. Ek mesai verecekleri zaman 3 gün öncesinden bize haber vermeleri gerekiyor.”

   Yiğit, Bağımsız Şoför Okulları Birliği Yönetim Kurulu ile dün toplantı yaptıklarını ifade ederek, sınav tarihinin 3 günden erken bir zamanda verilmesi halinde sınav yapamayacaklarını konusunda net bir karar aldıklarını açıkladı.

   Sürüş sınavı bekleyen, durumu acil olan öğrenciler olduğunu kaydeden Yiğit, belge alıp işe girmeyi planlayan, yurt dışına çıkması gereken kişilerin, aynı zamanda muhacereti bitecek, uçak bileti almış, okulu biten ve adadan gitmesi gereken kişiler olduğunu vurguladı.

   Yiğit, 1 aylık mesai kapsamında bu kişilere öncelik verilmesi gerektiğinin altını çizerek, eski tarihli öğrenci talebinde bulunmakta ısrarcı olamaya devam ederlerse ‘tavırlarının başka olacağını’ kaydetti.

  

“Paralarını geri istiyorlar”

   Yaklaşık 2 bin-2 bin 500 öğrencinin sınav günü beklediğini kaydeden Yiğit, hazır olmayan ya da günleri dolmadığı için müracaat edemeyen öğrenci sayısının da bin 500 civarı olduğunu söyledi.

   Yiğit, toplam 4 bin kişinin sınav tarihi beklediğine işaret ederek, devlete parasını ödeyip giden birçok kişi olduğunu ve bu kişilerin muhatap olarak şoför okullarını gördükleri için paralarını geri istediklerini açıkladı.

   Bu öğrencilere eğitim verdiklerini söyleyen Yiğit, “Biz eğitim vererek hizmeti sağlamış olduk. Fakat onlar, devlete ödedikleri parayı bizden istiyorlar” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104