banner6

4 bölgenin altyapısı eksik

banner37

LTB, Lefkoşa’nın altyapı çalışmaları tamamlanıncaya kadar geçecek sürede ara çözüm olarak belediyenin vidanjör hizmetlerinin devam edeceğini belirtti; kalıcı çözümler için ise kaynak oluşturulacağını açıkladı:  

4 bölgenin altyapısı eksik
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

7 MİLYON EURO GEREKİR…

LTB, açıklamasında Hamitköy, Dumlupınar, Haspolat ve Metehan bölgelerinde kanalizasyon altyapısı eksikliği bulunduğunu ifade ederek, söz konusu altyapı çalışmalarının tamamlanması için öngörülen yatırım ihtiyacının ise 7 milyon Euro civarında olduğunu ifade etti. LTB’nin, ihtiyaç duyulan kaynak için KEİ, Avrupa Birliği Destek Ofisi ve LTB’nin öz kaynakları olmak üzere üç temel kaynak noktası olduğu kaydedildi.

HAMİTKÖY VE DUMLUPINAR…

LTB, Hamitköy ve Dumlupınar’ın kanalizasyon altyapısının tamamlanacağı proje için 2018’de AB tarafından 5 milyon Euro kaynak ayrıldığını, bu bağlamda LTB olarak üzerlerine düşen tüm projelendirme ve vize işlemlerinin 2019 yılında tamamlanmasına rağmen AB yetkililerinin ifadesiyle, sürecin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin engellemesi nedeniyle” sekteye uğradığını işaret etti. LTB, yakın zamanda AB yetkilileri ile bu konuya ilişkin yeniden bir araya gelineceğini açıklandı.

   Lefkoşa’nın kanalizasyon altyapısının belkemiğini oluşturduğu söylenen Kanalizasyon Ana Taşıyıcı Hattı’nın 2022 yılında tamamlanmasıyla, Lefkoşa’nın en modern teknoloji ile yenilendiği söylenirken; başkentin Hamitköy, Dumlupınar, Haspolat ve Metehan bölgelerinde halen kanalizasyon altyapı eksikliği yaşanıyor.

   Bu bölgelerdeki kanalizasyon altyapısının tamamlanması için öngörülen yatırım ihtiyacı ise yaklaşık 7 milyon Euro.

   Hamitköy genelinde toplam bağımsız birim/hane sayısının 5 bin 384, kanalizasyona bağlı hane sayısının ise 2 bin 660 olduğu ifade edilirken; Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) idari sınırları içerisindeki kanalizasyon şebekesine bağlı hanelerin yaklaşık yüzde 70 olduğu belirtildi.

   KIBRIS’ın, LTB’den aldığı bilgilere göre, Kanalizasyon Ana Taşıyıcı Hattı’nın 2022 yılında tamamlanmasıyla Lefkoşa’nın kanalizasyon altyapısının belkemiğinin oluşturulduğu ifade edildi; ancak Hamitköy, Dumlupınar, Haspolat ve Metehan bölgelerinde halen kanalizasyon altyapı eksikliği bulunduğu belirtildi.

   Kanalizasyon şebekesi tamamlanıncaya kadar belediyenin vidanjör hizmetlerinin kuyu taşması yaşanan noktalara çözüm üreteceği belirtilerek, ara çözüm olarak da kanalizasyon olmayan yerlere haftanın altı günü vidanjör hizmetlerinin aralıksız devam edeceği söylendi.

   Açıklamada, kalıcı çözümler için de kaynak meydana getirilerek, tüm projeleri hazırlanmış eksik bölgelerdeki altyapının tamamlanması sürecinin hayata geçirileceği kaydedildi.

“Modern teknoloji ile yenilendi”

   LTB’nin idari sınırları içerisindeki kanalizasyon şebekesine bağlı hanelerin yaklaşık olarak yüzde 70, LTB sınırlarında toplam bağımsız birim/hane sayılarının 50 bin 459, kanalizasyon şebekesine bağlı toplam bağımsız birim/hane sayısının ise 34 bin 976 olduğu da belirtildi.

   Ülke yerel yönetimlerin 205.8 milyon TL ile ‘tarihinin en yüksek bedelli projesi’ olarak kayda geçen ve finansmanı Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan Ana Taşıyıcı Hat sayesinde, 30 yıldır tek bir değişiklik yapılmayan ve artık erimeye yüz tutmuş şehrin kanalizasyon ana taşıyıcı hattının en modern teknoloji ile yenilendiği açıklandı.

   Kanalizasyon altyapı eksikliği bulunan bölgelerdeki eksikliklerin tamamlanması için öngörülen yatırım ihtiyacının 7 milyon Euro civarında olduğu da ifade edilirken; bu noktada ihtiyaç duyulan kaynak için LTB’nin Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi (KEİ), Avrupa Birliği Destek Ofisi ve LTB’nin öz kaynakları olmak üzere üç temel kaynak noktası olduğu kaydedildi.

“Hamitköy’ün yarısı şebekeye bağlandı”

   Mevcut sistemin sürdürülebilir olmasının yanı sıra çevre kirliliği ve sağlık sorunu gibi mağduriyetlerin oluşmaması için belediyenin tüm öz kaynağını bu kritik noktalara aktardığının altını çizen LTB, “Elbette belediyemiz kendi öz kaynakları ile sorunu giderebilir ama bu daha uzun zamana yayılabilecek bir durumdur” vurgusunu yaptı.

   Hamitköy genelinde toplam bağımsız birim/hane sayısının 5 bin 384, kanalizasyona bağlı hane sayısının ise 2 bin 660 olduğu ifade edilirken; Hamitköy’ün yüzde 50’sinin LTB’nin öz kaynakları ile kanalizasyon şebekesine bağlandığı vurgulandı.

   Açıklamada, Hamitköy ve Dumlupınar’ın kanalizasyon altyapısını tamamlayacak proje için 2018 yılında AB tarafından 5 milyon Euro yani 97 milyon TL kaynak ayrıldığını ve bu bağlamda LTB olarak üzerlerine düşen tüm projelendirme ve vize işlemlerinin 2019 yılında tamamlandığı da belirtildi.

   AB yetkililerinin ifadesiyle, sürecin “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin engellemesi nedeniyle” sekteye uğradığına da işaret eden LTB, AB’ye Katılım Anlaşması’na ek 10. Protokol ve 2006 yılında yürürlüğe giren Yardım Tüzüğü’nün Kıbrıs Türk toplumuna sağladığı hak ve menfaatlerin ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ tarafından ihlal edilemeyeceği noktasında net ve kararlı bir duruş sergilediklerini açıkladı.

“Etap etap hatlar yapılacak”

   Bu konuya ilişkin, yakın zamanda AB yetkilileri ile yeniden bir araya gelineceğini, önümüzdeki aylarda bu konuda kamuoyuna ve bölge halkına kesinleşmiş sonuca ilişkin bilgilendirmede bulunulacağını söyleyen LTB, belediye olarak ayrıca, etap etap kanalizasyon altyapı eksikliği olan ve sıkıntı yaşanan tüm bölgelerde hat yapılacağını vurguladı.

   Açıklamada, böylece önümüzdeki dönem Lefkoşa’nın Metehan Şehit Çocuğu Arsaları, Haspolat ve Hamitköy gibi kanalizasyon altyapısı henüz tamamlanmamış bölgelerinin gerekli bağlantı ve pompa istasyonlarıyla ana sisteme bağlanabilmesinin mümkün kılınacağı ifade edildi.

   Metehan bölgesinde inşaatı başlayacak yeni Merkez Bankası binası için iki kurumun, şehrin ve şehir sakinlerinin ortak faydası temelinde yaptığı verimli çalışmalar sonucunda binanın yer alacağı alanı da içeren sorunlu bölgenin tüm eksikliklerinin giderilerek kanalizasyon sistemine bağlantılarının sağlanacağını da açıklayan LTB, kanalizasyon şebekesi tamamlanıncaya kadar belediyenin vidanjör hizmetlerinin kuyu taşması yaşanan noktalara çözüm üreteceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2023, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104