4 fidan gitti, rapor hâlâ ortada yok!

banner37

Lefkoşa-Girne anayolu Ciklos mevkiinde 5 Aralık 2018’de meydana gelen ve 4 gencin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan sel felaketinin ardından konuyu araştırmak üzere mecliste oluşturulan özel komite, çalışmalarını, ekim ayında tamamlamayı planlıyor

4 fidan gitti, rapor hâlâ ortada yok!
banner90
banner8

RAPOR YOL GÖSTERİCİ NİTELİKTE OLACAK… Girne-Lefkoşa anayolunun Ciklos mevkiinde meydana gelen ve 4 gencin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili mecliste oluşturulan özel komitenin raporunu ekim ayında tamamlaması hedefleniyor. Komitenin çalışmalarını tamamlanmasının ardından rapor hazırlanarak, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na sunulacak. Söz konusu rapor, polisten bazı belgelerin komiteye ulaşmaması nedeniyle tamamlanamamış ve komite de raporu tamamlamak için ek süre istemişti

HEDEF, RAPORU EKİM AYINDA TAMAMLAMAK… Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri Ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, komitenin resmi görüşmelerini yapabilmesi için meclisin açılması gerektiğini anlattı. Berova, raporu tamamlamak için 3 ay süreleri olduğunu ancak ekim ayında bütçe görüşmelerinin de başlayacak olması nedeniyle raporu geciktirmek istemediklerini belirtti

4 GENÇ HAYATINI KAYBETMİŞTİ… Girne-Lefkoşa anayolunda yaşanan yoğun yağış sonrası, 5 Aralık 2018’de, Ciklos mevkiinde, anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlandı. Olayın ardından araçta bulunan 4 gence ulaşmak için çalışmalar başlatıldı. Uçuruma yuvarlanan araçta bulunan ve sel sularına kapılarak kaybolan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cesetlerine 6 Aralık 2018 tarihinde ulaşıldı. 18 yaşındaki Gaye Soyutok’un cesedi ise olaydan 3 gün sonra, yani 8 Aralık 2018’de bulundu

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa-Girne anayolu Ciklos mevkiinde 5 Aralık 2018’de meydana gelen ve 4 gencin yaşamını yitirdiği sel felaketinin nedenlerini ve aynı felaketin tekrar yaşanmaması için yapılması gerekenleri araştırmak için mecliste oluşturulan özel komitenin çalışmalarını ekim ayı içerisinde tamamlaması planlanıyor.

Komitenin çalışmalarını tamamlanmasının ardından rapor hazırlanarak, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’na sunulacak.

Raporda, felaketin nedenleri ve aynı felaketin tekrar yaşanmaması için atılması gereken adımlar yer alacak.

Söz konusu rapor, polisten bazı belgelerin komiteye ulaşmaması nedeniyle tamamlanamamış ve komite, raporu tamamlamak için ek süre istemişti.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Girne-Lefkoşa Anayolunda Meydana Gelen Sel Felaketinin Oluşum Nedenleri Ve Sonucunda Yaşanan Can Kayıpları İle İlgili Yol Ve Trafik Güvenliği Konusunda İhmalin Olup Olmadığı ile İlgili Meclis Araştırma Komitesi Başkanı Özdemir Berova, komitenin resmi görüşmelerini yapabilmesi için meclisin açılması gerektiğini anlattı.

Meclisin açılmasının ardından komite üyelerinin polis ve başsavcılığı ziyaret edeceğini kaydeden Berova, hedeflerinin ekim ayında raporu tamamlamak olduğunu belirtti.

banner134
Berova, raporu tamamlamak için 3 ay süreleri olduğunu ancak ekim ayında bütçe görüşmelerinin de başlayacak olması nedeniyle raporu geciktirmek istemediklerini söyledi.

Neler yaşanmıştı?

Ülke genelinde etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle birçok araç, ev ve işyeri sular altında kalmıştı, bazı yollar trafiğe kapanmış, bazı okulların binalarında hasar oluşmuştu.

Ancak en büyük felaket 5 Aralık gecesi Ciklos’ta yaşanmıştı. Girne-Lefkoşa anayolunda yaşanan yoğun yağış sonrası, 5 Aralık 2018’de, Ciklos mevkiinde, anayol üzerinde yükselen yağmur sularına kapılan bir araç yolun dışına çıkarak uçuruma yuvarlanmıştı.

Olayın ardından araçta bulunan 4 gence ulaşmak için çalışmalar başlatılmıştı. Uçuruma yuvarlanan araçta bulunan ve sel sularına kapılarak kaybolan 21 yaşındaki Tolga Bekçi, 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 18 yaşındaki Günay Kandaz’ın cesetlerine 6 Aralık 2018 tarihinde ulaşılmıştı. 18 yaşındaki Gaye Soyutok’un cesedi ise olaydan 3 gün sonra, yani 8 Aralık 2018’de bulunmuştu.

Bu felaketin nedenleri hakkında çeşitli açıklamalar yapılmış, iddialar ortaya atılmıştı.

KTMMOB raporu…

Felaketin kısa bir süre sonrasında Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası konuyla ilgili araştırma yapıp, hazırladığı raporu da Başbakan’a sunmuştu.

Hazırlanan raporda felaketin sebepleri arasında, “menfezlerin tıkanması”, “derelerin önünün kesilmesi”, “meteorolojinin yağış şiddet zaman grafiklerini oluşturmaması”, “havza yönetiminin uygulanmaya başlanmaması”, “drenaja gerekli önem verilmemesi”, “korkuluklarda eksiklikler olması” olduğu yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75