4 gece kulübü mühürlendi

Lefkoşa Türk Belediyesi, Haspolat’ta faaliyet gösteren “Crazy, King, Freedom ve Fly” isimli gece kulüplerinin ‘işletme izinleri’ olmadığı gerekçesiyle faaliyetlerini durdurdu

4 gece kulübü mühürlendi
  • 23 Şubat 2018, Cuma 12:16

Ahmet VAMIK

Lefkoşa sınırlarında bulunan ve Haspolat bölgesinde faaliyet gösteren “Crazy, King, Freedom ve Fly” isimli gece kulüpleri, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından, işletme izinleri olmadığı gerekçesiyle mühürlenerek, faaliyetleri durduruldu. Yedi gün sonra da söz konusu işletmelerin içerisindeki yatı yerlerinin de mühürleneceği belirtildi.

Dört gece kulübü, dün sabah saatlerinde LTB zabıta ekibi tarafından eş zamanlı olarak mühürlendi. Olası bir taşkınlığa karşı da olay yerinde polis ekibi hazır bekledi.

Mühürleme işlemi gerçekleştirilirken gece kulübü personelinin yaşananları sakince izlediği görüldü.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, ‘seks işçiliğinin’ yasal tanımı yapılana, çalıştırılan ya da çalışmak zorunda bırakılan kadınların temel hak ve özgürlükleri güvence altına alınıncaya ya da yargının bu kararı kaldırmasına yönelik emir olmadan bahsi geçen yerlerin kapalı kalacağını ve işletme izinlerinin yenilenmeyeceğini vurguladı.

LTB tarafından mühürlenen 4 gece kulübünün işletmecileri adına açıklama yapan Avukat Deniz Kızılokgil de, 2016 yılında Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi’nin Lefkoşa sınırları içerisindeki 4 gece kulübünün işletme iznini yenilememe kararı üzerine gece kulüplerine mühürlemeye yönelik ihbar gönderildiğini ve bu ihbar üzerine işletmeler adına bir dava açıp ara emri başvurusunda bulunduklarını ifade etti.

Ara emri duruşması ile zaman harcamayıp davanın esasının görüşülebilmesi için LTB ile anlaşma sağladıklarını söyleyen Kızılokgil, “Bizim ara emri başvurusunu geri çekmemize karşılık, LTB de dava sonuçlanıncaya kadar gece kulüplerine yönelik hiçbir işlem yapmayacağını taahhüt etti” dedi. Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, sırf dava süreci uzadığı için keyfi bir şekilde verdiği taahhütten vazgeçtiğini savunan Kızılokgil, yapılanın mahkemeye de saygısızlık olduğunu ifade etti.

LTB’nin takındığı tutuma karşılık bir ara emri ya da yeni bir dava süreci olarak yasal girişim yapacaklarını kaydeden Deniz Kızılokgil, 7 gün sonra gece kulüplerinin içerisindeki yatı yerlerinin de mühürlenecek olmasının yasal olmadığını savundu.

Mahkeme sürecinin uzamasına tepki

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, 2016 yılında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde LTB Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ile birlikte, Lefkoşa Türk Belediyesi sınırlarında, bar/eğlence yeri izni alıp “fuhuş” yapılan yerlerin izinlerinin yenilenmeyeceğini açıklamıştı.

2016 yılı kasım ayında işletme izinleri biten 4 gece kulübünün işletme iznini yenilemeyen Lefkoşa Türk Belediyesi ile gece kulübü işletmecileri mahkemelik oldu.

LTB’nin gece kulüplerini kapatma yetkisi olmadığını savunan işletmeciler mahkemeye başvurarak tek taraflı ara emri almışlardı. LTB, belediye sınırları içinde yer alan dört gece kulübünü 2016 yılında başlayan mahkeme sürecinin uzaması ve bir sonuç alınamaması nedeniyle dün mühürledi.

Harmancı: Seks işçiliğinin tanımı yapılmalı

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, LTB tarafından 2016’da Lefkoşa Türk Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren gece kulüplerinin 2017 yılından itibaren izinlerinin yenilenmeyeceğini belirten bir karar alındığını anımsattı.

Harmancı, 2017 yılının başında bu kararın durdurulmasına yönelik gece kulüpleri tarafından LTB aleyhine dava dosyalandığını ifade ederek, mahkemenin kısa sürede sonlanmasına istinaden sözlü taahhütler ile mahkeme karar alana dek, gece kulüplerinin faaliyetlerine yönelik LTB’nin müdahalede bulunmayacağının belirtildiğini kaydetti.

Aradan geçen süre zarfında kayda değer bir ilerleme yaşanmadığını dile getiren Harmancı, geçtiğimiz hafta mahkemeye sözlü taahhüdün artık geçerli olmadığını bildirdiğini ilettiğini söyledi. Lefkoşa Türk Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren gece kulüplerinin LTB tarafından kapatıldığını söyleyen Harmancı, yasa yapıcının hareket etmemesi ve seks işçiliği konusunda yasal zemin imkânı yaratılmaması sonucu bunların yaşandığını belirtti.

Mehmet Harmancı ayrıca “Beklentimiz ve talebimiz en kısa sürede seks işçiliği tanımının yapılmasıdır. Burada çalıştırılan/çalışmak zorunda bırakılan kadınların temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması sağlanmalıdır” dedi.

“‘Konsomatris’ olarak çalışan kadınlar arasında insan ticareti mağdurları var”

Başkan Harmancı açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Ülkemizde bu konuyu ele alan tüm raporlardaki içerikler birbiriyle örtüşmektedir. Tümünün sonuçlarında ‘konsomatris’ olarak çalışan kadınların, gece kulüplerinde çalışanlar dâhil, seks işçiliği yaptığı, çalıştıkları koşulların seks köleliği koşulları olduğu ve ‘konsomatris’ olarak çalışan kadınlar arasında insan ticareti mağdurları olduğudur.

Tüm bu gerçekler ışığında, söz konusu gece kulüplerinde, yasada belirtildiği gibi ‘konsomatris’ çalıştırılmadığını, seks işçilerinin çalıştırıldığı ve bu seks işçilerinin koşullarının insan ticareti ve seks köleliğine yol açan koşullar olduğu kanısına varmak veya bu yönde tespitte bulunmak için makul nedenler vardır.

Belediyeler Yasası’nın 16. maddesi ve özellikle 3. fıkrası, 7. fıkrası, 82. maddesi ve bu madde altında tanzim edilen tüzük belediyeye açıkça açma ve çalıştırma izni vermeye yönelik yetki ve takdir hakkı vermektedir. Hatta neleri dikkate alacağı veya yapılan başvuru haricinde iş yapma yasaklanmıştır.

Keza; 7/2000 sayılı yasayla, yasa koyucu 5. maddede gece kulüplerinin yer aldığı ‘İlgili Belediye’yi görüş belirtmek üzere yetkili kılmaktadır. Bu bağlamda Lefkoşa sınırları içerisinde bu gece kulüplerinin yasada belirtilen koşullar dâhilinde değil, yasa ve tüzüklere, insan sağlığına aykırı olarak işletildiği için LTB olarak hak ve yetkilerimizi kullanmak durumundayız.”

Kızılokgil: LTB, mahkemeye verdiği taahhüdü hiçe saydı

LTB tarafından mühürlenen 4 gece kulübünün işletmecileri adına açıklama yapan Avukat Deniz Kızılokgil, 2016 yılında Lefkoşa Türk Belediyesi, Belediye Meclisi’nin Lefkoşa sınırları içerisindeki 4 gece kulübünün işletme iznini yenilememe kararı üzerine gece kulüplerine mühürlemeye yönelik ihbar gönderildiğini belirtti. Kızılokgil, bu ihbar üzerine işletmeler adına bir dava açıp, ara emri başvurusunda bulunduklarını ifade etti.

Ara emri duruşmasıyla zaman harcamayıp davanın esasının görüşülebilmesi için LTB ile anlaşma sağladıklarını söyleyen Kızılokgil, “Bizim ara emri başvurusunu geri çekmemize karşılık, LTB de dava sonuçlanıncaya kadar gece kulüplerine yönelik hiçbir işlem yapmayacağını taahhüt etti” dedi.

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, sırf dava süreci uzadığı için keyfi bir şekilde verdiği taahhütten vazgeçtiğini savunan Kızılokgil, yapılanın mahkemeye de saygısızlık olduğunu iddia etti.

LTB’nin iddia ettiği gibi gece kulüplerinde fuhuş yapıldığını ya da gece kulüplerinde çalışan kadınların zorla çalıştırıldığını mahkemede ispatlaması gerektiğini belirten Kızılokgil, gece kulüpleri yasasının değiştirilmemesinin muhatabının gece kulübü işletmecileri olmadığını da söyledi.

Kızılokgil, 2016 yılından itibaren LTB ile yaşanan gerilim nedeniyle işletme sahiplerinin gece kulüplerini Alayköy bölgesine taşımak için çalışma başlattıklarını belirterek bölgedeki iki gece kulübünün vakıf arazisi üzerine inşa edildiğini ve yapılan yatırımın işletmecilere karşılanması için de Vakıflar ile işletmeciler arasında ayrı bir dava olduğunu dile getirdi.

Gece kulüplerinin izinlendirilmesi ve denetlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir komisyon oluşturulduğunu belirten Kızılokgil, gece kulüplerine işletme izninin bu komisyon tarafından verildiğini kaydetti. Kızılokgil, LTB’nin işletme izni vermeme gibi bir yetkisi olmadığını savundu.

Gece kulüplerinin, “Gece Kulüpleri ve Benzeri Eğlence Yerleri Yasası” altında faaliyette olduğunu anlatan Kızılokgil, “Eğer özel bir yasa varsa bu yasa, ‘Belediyeler Yasası’ndan önce gelir ve Lefkoşa Türk Belediyesi, gece kulüplerinden harç almayıp, işletme izinlerini yenilemeyeceğim diyemez” dedi.

Kızılokgil, LTB’nin takındığı tutuma karşılık ara emri ya da yeni bir dava süreci olarak yasal girişim yapacaklarını ifade ederek gece kulüplerinin kapalı olduğu her gün için ortalama maddi kaybın 5-6 bin TL olduğunu iddia etti. Kızılokgil, bu işletmelerden sadece yurt dışından gelen kadınların değil, işletmeciler, garson, barmen, bahçıvan, temizlikçi gibi birçok çalışanın da evine ekmek götürdüğünü sözlerine ekledi.

Beğendim 16 Muhteşem 2 Haha 9 İnanılmaz 0 Üzgün 3 Kızgın 4

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 30 18 7 5 30 61
2 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 30 17 6 7 19 57
3 GAÜ ÇETİNKAYA TSK 30 16 7 7 15 55
4 BİNATLI YSK 30 14 8 8 15 50
5 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 30 12 12 6 11 48
6 BAF ÜLKÜ YURDU 30 12 9 9 20 45
7 LEFKE TSK 30 13 5 12 16 44
8 CİHANGİR GSK 30 12 7 11 4 43
9 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 30 13 3 14 -1 42
10 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 30 11 8 11 7 41
11 TÜRK OCAĞI LİMASOL 30 13 2 15 2 41
12 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 30 10 7 13 -8 37
13 GENÇLİK GÜCÜ TSK 30 10 4 16 -25 34
14 YALOVA SK 30 6 7 17 -23 25
15 YENİ BOĞAZİÇİ DSK 30 5 9 16 -35 24
16 OZANKÖY SK 30 4 7 19 -47 19
yukarı çık