4 günde 18 işletmeye ceza kesildi

banner37

Ticaret Dairesi, ülkede görülen Koronavirüs vakalarını fırsat bilerek, ellerindeki ürünleri daha yüksek kâr marjları ile satmaya çalışan işletmelere göz açtırmamak için denetimlerini sürdürüyor

4 günde 18 işletmeye ceza kesildi
banner90
banner99

18 CEZA, 33 SORUŞTURMA… Ticaret Dairesi 16 Mart-19 Mart tarihleri arasındaki dört günlük süre boyunca ülkedeki Koronavirüs paniğini fırsat bilerek, ellindeki ürünleri daha yüksek kâr marjı ile satmaya çalışan 18 işletmeye ceza kesti. Ayrıca daire 33 işletme aleyhine de soruşturma başlattı.

“TAKİP EDİYORUZ”… Ticaret Dairesi Müdürü Salih Gökpınar, son dört gün içinde 90 kuruş olan küçük şişe suların fiyatlarının 90 kuruştan 1.50 TL’ye ve eve tüp gaz hizmetinin de 75 TL’den 100 TL’ye kadar çıkarıldığı yönünde şikâyetler aldıklarını anlattı. Gökpınar, bu durumun şu anda takipçisi olduklarını belirtti ve işini düzgün yapanlar olduğu gibi arada durumu suiistimal etmek isteyenlerin de olduğunu söyledi.

Ceren ÖZBİL

Ülkede görülen Koronavirüs vakalarını fırsat bilerek, ellerindeki ürünleri daha yüksek kâr marjları ile satmaya çalışan işletmelere göz açtırmamak için Ticaret Dairesi’nin başlattığı denetimler devam ediyor.

Bu doğrultuda 16 Mart-19 Mart tarihleri arasındaki dört günlük süre boyunca Ticaret Dairesi denetimleri sonucunda 18 işletmeye ceza kesildi, 33 işletme hakkında da soruşturma başlatıldı.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ticaret Dairesi Müdürü Salih Gökpınar, yaptıkları denetimler ve  “Alo 171 Tüketici Şikâyet ve Bilgi Hattı”na ulaşan şikayetler hakkında bilgi verdi.

Gökpınar, son dört gün içinde 90 kuruş olan küçük şişe suların fiyatlarının 90 kuruştan 1.50 TL’ye ve eve tüp gaz hizmetinin de 75 TL’den 100 TL’ye kadar çıkarıldığı yönünde şikâyetler aldıklarını anlattı.

Gökpınar: Fiyatları takip ediyoruz

Ticaret Dairesi Müdürü Salih Gökpınar Koronavirüs nedeniyle dünyada belli ürünlerin fiyatlarının artırıldığını gördüklerini söyledi ve bunun global bir hareket olduğunu belirtti.

Gökpınar, ancak KKTC’de bu konuda bir emirname yayınlandığını ve bu emirnamenin de antiseptikler, alkoller, maskeler ve eldivenlerin belli bir kar yüzdeliği ile satılmasını içerdiğini ifade etti.

Ticaret Dairesi olarak bunun takibini yaptıklarını söyleyen Gökpınar, “diğer ürünlerde ise ufak tefek fiyat oynamaları gözlemledik. Henüz müdahale etme noktasına gelmedik. Ancak bunlarla da ilgili bir çalışmamız var” dedi.

banner134

“Küçük şişe su ve tüp gaz

fiyatları konusunda şikayet var”

Gökpınar, son günlerde Alo 171 hattına ulaşan şikayetler arasında küçük şişe su fiyatlarının 90 kuruştan 1.50 TL’ye çıkarıldığı ve tüp taşımacılığı yapan firmaların da 75 TL değil, 80 TL, hatta 100 TL aldığı yönünde olduğunu ifade etti.

Bu durumun liberal ekonomide açık bir fiyat olduğunu söyleyen Gökpınar, bu işlemin azami kâr yüzdeliği olmayan bir işlem olduğunu kaydetti.

Gökpınar, bu durumun şu anda takipçisi olduklarını belirtti ve işini düzgün yapanlar olduğu gibi arada durumu suiistimal etmek isteyenlerin de olduğunu söyledi.

Salih Gökpınar, herkesi bir kefeye koymadan hareket etmeye çalıştıklarını ifade etti.

“4 günde 33 işyerine ceza kesildi”

Gökpınar, son dört günde 117 yerde denetim yaptıklarını 18 yere ceza kestiklerini söyledi ve “33 yerle ilgili soruşturma başlattık. Bunların büyük bir bölümünü depocular oluşturuyor. Piyasada rastladığımız faturaları inceliyoruz ve eğer azami kâr yüzdeliğine uymayanlar varsa her fatura başına ceza kesiyoruz. Bu bizim sitemizde de vardır. Bu işlemlerin nasıl yapıldığı konusunda siteden bilgi alınabilir” dedi.

“Gün kâr etme günü değil”

Salih Gökpınar, fiyat farkı olduğunu gören ve vatandaşlara da çağrı yaptı ve şu şekilde konuştu:

“171 şikayet hattımız devrededir. Bu hatta gelen şikayetleri alıyoruz ve bir sonraki günde denetlemeye gidiyoruz. Ancak bilindiği üzere kısıtlı sayıda personelle çalışıyoruz. Personelimiz özveri ile çalışıyor. Ancak gittiğimiz yerlerde fatura vermeme, fatura geciktirme gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlarda da ceza kesiyoruz. Farklı bir durumla karşı karşıyayız ve tüm halkın birlikte hareket etmesi gerekiyor. Bugünler kâr etme günü değil. Çünkü maske takamayan bir insan, dezenfektan kullanmayan bir insan virüsü başka insanlara da bulaştırabilir. Bu insanlar fiyatları yükseltenlerin akrabaları da olabilir. Bizim bu konudaki araştırmalarımız devam edecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75