4 kupayla döndüler

banner37

KKTC Mental Aritmetik Takımı, Türkiye’de bu yıl 8’incisi düzenlenen Türkiye Memoriad Mental Aritmetik Şampiyonası’nda yeni başarılara imza attı

4 kupayla döndüler
banner90
banner8

BÜYÜK GURUR… KKTC Mental Aritmetik takımı, 6 yarışmacıyla katıldığı şampiyonadan son 4 yılda kazandığı başarılara bir yenisini ekleyerek 4 kupa daha aldı. İlk 5’e girenlerin kürsüye çıkmaya hak kazandığı yarışmada takım adına farklı yaş gruplarında yarışan üç yarışmacımız da kürsüye çıkarak büyük bir gurur yaşattı

Serap ŞAHİN

Türkiye’nin başkenti Ankara’da bu yıl 8’incisi düzenlenen Türkiye Memoriad Mental Aritmetik Şampiyonası’na katılan KKTC Mental Aritmetik takımı, yeni başarılara imza attı.

KKTC Mental Aritmetik takımı, 6 yarışmacıyla katıldığı şampiyonadan 4 kupayla döndü.

1 Eylül tarihinde düzenlenen şampiyonaya, KKTC’nin yanı sıra Türkiye ve Özbekistan’dan 246 çocuk katıldı.

5 ve 12 yaş kategorileri ile genel klasman olarak düzenlenen yarışmaya katılan KKTC Mental Aritmetik takımı, 3 farklı yaş kategorisinde başarılı sonuçlar alarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etti.

İlk 5’e girenlerin kürsüye çıkmaya hak kazandığı yarışmada takım adına farklı yaş gruplarında yarışan 3 yarışmacımız, kürsüye çıkarak ülkemize büyük bir gurur yaşattı.

İlk 15’e giren yarışmacılar, gelecek yıl Dubai’de düzenlenecek Hafıza ve Mental Aritmetik Olimpiyatları’na katılma hakkı da kazandı.

İlk 5’te 3 KKTC’li kürsüye çıktı

7 yaş kategorisinde yarışan Milada Çınaroğlu şampiyonluğu kazanırken, genel klasmanda 5. olarak gelecek yıl ülkemizi olimpiyatlarda temsil etme başarısını gösterdi.

Yine 7 yaş kategorisinde bu yıl ilk deneyimlerini gerçekleştiren Su Tanem Konar, Metin Katrin ve Mert Duman, derece elde etmese de, gelecek yıllarda ülkemizin başarılarında pay sahibi olacaklarını ispatladı.

8 yaş kategorisinde de Alisa Türel, geçen yıl elde ettiği başarıyı tekrarlayarak 3’üncü oldu ve kupasını gururla havaya kaldırdı.

10 yaş kategorisinde, takımın en deneyimli yarışmacısı olan Sarp Türel, şampiyonluğun yanı sıra genel klasmanda 3’üncü olarak yarışmayı çifte kupa ile tamamladı. Aynı zamanda Sarp Türel, adını, Dubai’de düzenlenecek olimpiyat listesine de yazdırmayı başardı.

Dila Bilen dünya klasmanında

Yine ilk 15’e giren yarışmacıların katılacağı Uluslararası Turkey Open 2019 ayağı, İstanbul’da, 14-15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek ve bu yarışmaya da Sarp ve Milada’nın yanı sıra, ismi dünya sıralamasında ilk 10’a girmeyi başaran dünya rekortmenimiz Dila Bilen temsil edilecek.

“Manevi destek almamak bizi üzdü”

KIBRIS’a konuşan Mental Aritmetik Eğitmeni ve KKTC temsilcisi Belgün Belevi, takım olarak yıllardır uluslararası arenalarda ülkeye başarı getirdiklerini ancak cumhurbaşkanlığı dışında hiçbir kurumun manevi desteği olmadığını ifade ederek, üzüntüsünü dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75