banner6

“4 milyonluk” vurgunla ilgili bankacı tutuklandı 

banner37

İşyerinde bulunan post cihazı ile kredi kartı sahiplerinin bilgisi olmadan mail order sistemi ile 3 milyon 617 bin 166 TL parayı şirketin hesabına aktarmakla suçlanan İsmet Koca’nın işlemlerine yardımcı olduğu ileri sürülen banka memuru Orsan Ülgener dün sabah yargı huzuruna çıkarıldı 

“4 milyonluk” vurgunla  ilgili bankacı tutuklandı 
banner150

banner150 banner150

Emine UYSAL ÇALUDA

  

   İşyerinde bulunan post cihazı ile kredi kartı sahiplerinin bilgisi olmadan mail order sistemi ile 3 milyon 617 bin 166 TL parayı şirketin hesabına aktardığı gerekçesiyle tutuklanan İsko Yapı İnşaat ve Ticaret Şirketi Ltd yetkilisi İsmet Koca’nın işlemlerine yardımcı olduğu ileri sürülen banka memuru Orsan Ülgener bu sabah yargı huzuruna çıkarıldı. 

   Mali şube polisi, 105 kart sahibinin bankalara başvuru yapıp, işlemlerin izinleri dışında gerçekleştiğini bildirdiklerini yineledi.      

   “Bilişim sistemleri kullanılarak kredi kartlarında sahtecilik yapmak” ve “43/2020 sayılı Finansal Kiralama Factoring Finansman Şirketleri İle Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasasına Aykırı Hareket Etmek” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı Orsan Ülgener, dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhine üç gün tutukluluk emri alındı.  

   Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Mehmet Özyay, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru  Hüseyin Yıldıran’ı dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Yıldıran, 23-30.07.2023 tarihleri arasında Cihangir Lefkoşa'da meydana gelen "Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket Etmek, Bilişim Sistemleri Kullanılarak Kredi Kartlarında Sahtecilik Yapmak, Sahte Resmi Belge Düzenleme, Tedavüle Sürme ve Sahtekarlıkla Para Temini" suçları ile ilgili olarak yürütülen geniş çaplı soruşturma neticesinde 10.08.2023 tarihinden beridir poliste tutuklu bulunan İsmet Koca ve halen aranmakta olan Koca’ya yabancı şahıslara ait kart bilgilerini ve şifrelerini sağladığına inanılan şahıs ile KKTC’de faaliyet gösteren bir bankada Ticari Portföy Yetkilisi olarak çalışan zanlı Orsan Ülgener' in birlikte hareket ettiklerinin tespit edildiğini kaydetti.

Bankacıyla zanlıların yazışmaları var

   Hüseyin Yıldıran, mesele ile ilgili olarak emare olarak alınan İsmet Koca'ya ait cep telefonunda ilk nazarda yapılan incelemede, zanlı Orsan Ülgener ile halen aranmakta olan ve yabancı şahıslara ait kredi kartı bilgilerini ele geçiren şahıs arasındaki Whatsapp görüşmelerinin ekran görüntüleri olduğunu anlattı.

   Yıldıran, zanlı İsmail Koca tarafından mail order işlemi yapıldıktan sonra aranmakta olan şahıs tarafından İsmet Koca’nın parayı çekmeden önce, bankada çalışan zanlının yanına gitmesini sağladığını ve Koca’nın da zanlı Ülgener’in yanına gittiğine dair çalıştığı bankanın fotoğrafını çekip aranmakta olan şahısa gönderdiğini kaydetti.

Bankacı komisyon aldı iddiası…

   Hüseyin Yıldıran, ayrıca bu meseleden ayrı zanlı Orsan Ülgener’in komisyonluk karşılığı İsmet KOCA dan imzalı boş çek yaprağı tedarik ettiği ve birbirlerine de kırdırılmak üzere ileri tarihli başkalarına ait birçok çek resmi gönderdiklerinin tespit edildiğini belirtti.

   Yıldıran, zanlının aleyhine 43/2020 sayılı Finansal Kiralama Factoring Finansman Şirketleri ile Tefeciliğin Önlenmesine İlişkin Yasasına Aykırı Hareket Suçu ile ilgili olarak soruşturma başlatıldığını söyledi.

   16 Ağustos tarihinde İsmet Koca’nın her iki mesele ile ilgili olarak gönüllü bir ifade verdiğini belirten Yıldıran, 17.08.2023 tarihinde zanlı Ülgener’in Lefkoşa’da tespit edilip, tutuklandığını anlattı.

    Yıldıran, zanlı Ülgener’in sözlü beyanında, “İsmet Koca’dan temin etmiş olduğu çekleri başka bir şahısa verdiğini bu çeklere karşılık İsmet Koca’ya komisyonluk karşılığı 900 TL’yi ya kendisinin ya da çekleri verdiği şahsın Koca’ya havale gönderdiği" şeklinde sözlü beyanda bulunduğunu belirtti.

   Yıldıran, aynı tarihte Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri gereği zanlı Ülgener’e ait ikametgahın arandığını ve kanunsuz herhangi bir şeye rastlanmadığını söyledi.

Bankada zanlının çöpünde üç çekin fotokopisi bulundu

   Polis memuru Hüseyin Yıldıran, zanlının çalıştığı bankadaki ofis masası ve masasının altında bulunan çöp tenekesinde komisyonluk karşılığı alındığına inanılan 3 adet çek yaprağı fotokopisinin bulunarak emare alındığını anlattı.

   Zanlının mesele ile ilgili olarak gönüllü ifade verdiğini belirten Yıldıran, "Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket Etmek, Bilişim Sistemleri Kullanılarak Kredi Kartlarında Sahtecilik Yapmak" suçları ile ilgili olarak aranmakta olan üç kişinin daha 17.08.2023 tarihinde tutuklandığını ve dün tutukluluk emri temin edilmek üzere Girne Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldıklarını kaydetti.

   Yıldıran, zanlı ile ilgili olarak tahkikatın yeni başladığını, alınması gereken ifadeler ve aranan emare olduğunu ayrıca mesele ile bağlantısı olduğuna inanılan iki şahsın daha arandığını söyledi.

   Yıldıran, zanlının serbest kalması halinde aranan şahıslara, tanıklara ve emarelere müdahale etme imkanı olduğundan zanlının aleyhinde üç gün ek tutukluluk talep etti.

   Mahkeme, talebi onayladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104