banner6

4 özgürlük sınırsız olmayacak

banner37

Kıbrıs Rum tarafının 4 özgürlüklerin Kıbrıs Türk tarafınca kabul edildiği yönündeki tek taraflı iddialarına cevap, bu kez de Fileleftheros Gazetesi’ne konuşan AB kaynaklarından geldi. 

4 özgürlük sınırsız olmayacak
banner151 banner143

Fileleftheros, AB kaynaklarından doğrulattığı “4 özgürlüğün sınırsız olmayacağı” manşet haberinde, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın 4 özgürlüğün Kıbrıs Türk Kurucu Devleti tarafından iki bölgelilik ve iki kesimliliği koruyacak şekilde düzenleneceğine ilişkin açıklamalarına da yer verdi.

Kıbrıs Rum tarafının 4 özgürlüğün kullanımının iki toplumluluk ve iki kesimlilik prensibi çerçevesinde Kıbrıs Türk Kurucu Devleti tarafından düzenlenmesine onay verdiği daha önceki haberlerde yer almıştı. Kıbrıs Türk tarafı, söz konusu düzenlemelerin AB hukuku açısından deregasyon olarak kayda geçmesi konusundaki tutumunda ısrarlı.

Fileleftheros “yerleşme ve mülk edinme haklarının Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nin egemenlik alanına gireceğinden, olası bir çözüm çerçevesinde kısıtlanabileceği konusunda AB çevrelerinden güvenceler aldıkları” ve bu kısıtlamaların AB mevzuatına uyumlu olacağı”nı yazdı.

Sınırlandırmalar AB yasalarına aykırı değil

Fileleftheros gazetesi “Mülk Edinme ve Yerleşme Haklarına İlişkin Dört Özgürlüğün Tıraşlanmasına Yön Veriyorlar… Akıncı’ya Avrupa Güvenceleri: Mülk Edinme Kısıtlamaları AB’den Derogasyon Teşkil Etmez” başlığıyla yayımladığı haberinde, Ankara ile KKTC’nin, Brüksel’den “Kıbrıs’taki muhtemel yeni oluşumun iki kesimliliğinin sağlamlaştırılmasına gönderme yapan garantiler temin ettiklerinin görüldüğünü” yazdı.

Gazete “bunun arka planında ise, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs sorununun olası bir çözümünün sonucunda, Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’ndeki mülk edinme hakkının kısıtlanmasının bulunduğunu” açıkladı.

Mülkiyet ve yerleşim sınırlı olacak 

Gazete, çeşitli kaynaklara dayanarak, AB merkezindeki çevrelerin, Kıbrıs sorununun olası bir çözümü çerçevesinde, Kıbrıslı Rumların adanın kuzeyinde hiçbir düzenleme ve kısıtlama olmaksızın yerleşemeyeceklerine ve mülk edinemeyeceklerine ve Kıbrıslı Türklerin de buna karşılık olarak, bunun aynısını adanın güneyinde yapamayacaklarına karar verilmesi halinde, bu kısıtlamanın yalnızca Kıbrıs’taki yeni devletin anayasası ve yasalarıyla alakalı olacağı ve bunun AB katılım anlaşmasıyla alakalı olmayıp, özellikle de AB hukukuna uygun olacağı konusunda, Türk tarafına güvenceler verdiklerini haber verdi.

Akıncı açıklamıştı

Gazete, Ankara ile KKTC’ye verildiğinden söz edilen güvencelere göre “olası bir çözüm çerçevesinde iki tarafın mülk

edinme ve dolayısıyla da yerleşme hakkını kısıtlamaya karar vermeleri halinde, o halde bunun bir iç mesele olacağını ve dolayısıyla AB mevzuatından derogasyon konusunun söz konusu olmayacağını” yazdı.

AB çevreleri tarafından Türk tarafına verildiğinden söz edilen güvencelerle ilgili bilgilerin, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da teyit edildiğini yazan gazete, Akıncı’nın 6 Mart tarihinde gazeteye verdiği demeçte “taşınmazların düzenlenmesiyle ilgili konuların kurucu devletlerin yetkileri dahilinde olacağını ve bunun AB yasalarına uyumlu olacağını söylediğini” anımsattı.

Gazete, “Cumhurbaşkanı Akıncı ile Ankara’nın hedefinin hayata geçirilmesinin şartının, iki taraf arasında mülk edinme ve yerleşme haklarının kısıtlanması konusunda anlaşmaya varılması ve bahse konu anlaşmanın, çözümün maddelerinin bir kısmını teşkil etmesi olduğunu” yazdı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, geçtiğimiz Şubat ayından bu yana verdiği demeçler ve yaptığı açıklamalarda “yeni federal devletteki özgür yerleşim hakkı kavramıyla ilgili “eşi benzeri görülmemiş yorumlarda bulunmasının tesadüf olmadığını” belirten gazete, devamla Cumhurbaşkanı Akıncı’nın 4 özgürlüklerin sınırlandırılacağına ilişkin çeşitli açıklamalarından alıntılar yaptı.

Öte yandan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ise Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde dört temel özgürlüğün kabul edildiği ile ilgili iddialarına da yer verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 17:08
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104