banner6

4 ton kaçak et ithaline  5 ay hapis cezası aldı

banner37

​​​​​​​Güney Kıbrıs’tan 229 bin 500 TL değerinde kaçak et getirirken yakalanan 40 yaşındaki Derviş Öztezer, 5 ay hapis yatacak 

4 ton kaçak et ithaline  5 ay hapis cezası aldı
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA 

   Güney Kıbrıs’tan KKTC’ye 24 Ocak 2020 tarihinde saat 03.00’te gerçekleştirdiği operasyonda, piyasa değeri 229 bin 500 TL olan kaçak et getirip, yakalanan 40 yaşındaki Derviş Öztezer, 5 ay hapis cezası aldı. 
  Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü celsesinde, KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz ve sanığın avukatı Doğa Zeki hazır bulundu.
   Dava kararını okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığın işlediği suça yasa koyucunun iki yıla kadar hapislik cezası öngördüğüne değinip, bu davanın ağır ceza mahkemesi gündemine hapislik cezasının azami haddinden dolayı değil, davaya konu etin değerinin para cezasına yaptığı yükseltici etkiden dolayı geldiğini belirtti. 
   Aksun, “İthali yasaklanmış mal tasarrufu suçu temelde kamu düzeni aleyhine işlenmiş bir suç olup bu dava özelinde ithal edilen malın kaçak et oluşu hasebi ile zarar görecek en temel unsur insan sağlığıdır. Ülkemizde et kesimi devlet kontrolüne tabidir. Sanık ise Güney Kıbrıs’tan kaçak olarak ülkemize et geçirmeye çalışarak devletin bu yöndeki kontrolünü devre dışı bırakmış durumdadır” ifadelerine yer verdi. 
   
“Ülkemize sokulmaya çalışan et 4 tona yakındır”

   Ülkemize sokulmaya çalışan etin 4 tona yakın olduğuna dikkat çeken Aksun, sanığın maddi kazanç elde etme amacı ile insan sağlığını tehlikeye koyduğuna vurgu yaptı. 
   Aksun, “Sanığın bu düşüncesi başlı başına bencilce bir hareket olup kendi kazancı uğruna ülke insanının sağlığını zarara sokmaya tevessül etmiştir. Tabiidir ki bu durum ceza tespitine tesir edecektir. Böyle bir suç, ülkede yasal koşullara uyarak et satan kişilere de ticari olarak zarar vermekte, rekabet koşullarını ve fiyat istikrarını bozmaktadır” dedi. 
   Aksun, sanığın işlediği suçun toplum sağlığını tehlikeye atacı nitelikte oluşunu, sanığın işbu suçu maddi kaygı ile işlemiş olduğunu ve suça konu etlerin 4 tona yakın olup ithal edilen malın nevi dikkate alındığında yüksek sayılabilecek miktarda oluşunu aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti. 
   Aksun, “Bu suçla ilgili ceza takdir ederken toplum sağlığına verilesi muhtemel zararı göz önüne almamak elde değildir. Şahsi kazanç uğruna toplum sağlığının hiçe sayılmasına mahkememiz müsamaha ile yaklaşamaz” ifadelerine yer verdi. 
   Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Aksun, sanığa oybirliği ile beş ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104