40 derece sıcakta PCR eziyeti

banner37

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin ‘kapalı alanlara girişte PCR testi zorunluluğu’ getirmesinin ardından dün test yapılan merkezlerde izdiham oluştu, vatandaş sonu gelmeyen sıra kuyruklarında, görevliler ise içeride perişan oldu

40 derece sıcakta PCR eziyeti
banner8

“DÜZENLEME YAPILSIN”… PCR testi yaptırmak için dün 40 derece sıcağın altında saatlerce sıra beklemek zorunda kalan vatandaşlar, böylesi bir karar alınırken gerekli düzenlemenin de yapılmış olması gerektiğini belirterek, “ya test merkezlerinin sayısı, ya da mevcut merkezlerdeki görevli sayısı artırılmalıydı” diye şikayet etti. Vatandaşlar ayrıca, temaslı kişilerle, kapalı mekanlara girmek isteyen kişilerin testlerinin de ayrı noktalarda yapılmasını istedi.

Ahmet UÇAR-Sedef BOŞNAK

Covid-19 vakalarında son günlerde aşırı şekilde meydana gelen artışın ardından Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin önceki gün ‘kapalı alanlara girişlerde PCR zorunluluğu’ getirmesi, dün PCR testi yapılan merkezlerde izdiham yaşanmasına yol açtı.


Kimileri temaslı oldukları için, kimileri daha önceden alınan tedbir kararları çerçevesinde rutin testlerini yaptırmak için, kimileri de Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin önceki gün aldığı ‘kapalı mekanlara girişlerdeki zorunluluk’ nedeniyle dün sabahtan itibaren PCR testi yapılan merkezlere akın etti.


Meteoroloji Dairesi’nin dün için açıkladığı 40 derece hava sıcaklığı altında, sonu gelmeyen sıra kuyruklarında saatlerce beklemek zorunda kalan vatandaşlar dışarıda perişan olurken, yaşanan izdiham nedeniyle içeride test yapan görevliler de zor anlar yaşadı.


Vatandaşlar, böylesi bir karar alınırken gerekli düzenlemenin de yapılmış olması gerektiğini belirterek, “ya test merkezlerinin sayısı, ya da mevcut merkezlerdeki görevli sayısı artırılmalıydı” diye şikayet etti. Vatandaşlar ayrıca, temaslı kişilerle, kapalı mekanlara girmek isteyen kişilerin testlerinin de ayrı noktalarda yapılmasını istedi.

“Virüs için önlem alınıyor ama sıcağa karşı önlem alınmıyor”


Başkent Lefkoşa’da devlet tarafından ücretsiz olarak PCR testi yapılan Fuar Alanı ve Mücahitler Sitesi’nde dün sonu gelmeyen sıra kuyrukları oluştu.


40 dereceye ulaşan hava sıcaklığında ve yakıcı güneşin altında saatlerce sıra beklemek zorunda kalan vatandaşlar, yetkililerin bir karar üretirken buna yönelik hazırlıklarını da yapması gerektiğini söyleyerek, “virüsten korunmaya çalışırken, sıcaktan veya güneş çarpmasından başımıza bir şey gelecek” diye şikayet etti.


Vatandaşlar, “ya test yapılan merkezlerin sayısı artırılmalıydı, ya da mevcut merkezlerdeki görevli sayıları artırılmalıydı ki, işlemler daha hızlı yapılabilsindi” dedi.


banner134
Sistemli bir işleyişin olmadığından yakınan vatandaşlar, “Kapalı alanlara girmek için PCR testi yaptırmamız gerekiyor ama ne bir sistem var ne de bir düzenleme. Saatlerdir güneşin altında bekliyoruz. Virüs kapmamak için bu önlemler alınıyor ama test alanında gereken önlemler alınmıyor. Bu da yetmezmiş gibi önümüze geçmeye çalışanlar da oluyor. Yetkililerin sorumluluklarını yerine getirerek bizi bu çileden kurtarmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
 

“Temaslılar ile diğerleri ayrılmalıydı”


Gazimağusa Devlet Hastanesi ve bölgedeki test merkezlerinde de, PCR testi yaptırmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu.


Hastanedeki temaslı hasta sayısı yoğunluğu ve hava sıcaklığı nedeniyle, PCR kuyruğunda zaman zaman karmaşa yaşandı.


Yakınları pozitif olan temaslı vatandaşların yanı sıra, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin mekanlara girişlere PCR zorunluluğu getirmesi nedeniyle dün PCR testi yaptırmak isteyenler, test merkezlerinde yoğunluk yaşanmasına yol açtı.


Az sayıda çalışan sağlık personeli, dün hastanede, 500’ü aşkın vatandaştan örnek aldı.


Temaslı vatandaşların bazıları, uzun kuyruğa tepki göstererek, “Sağlık Bakanlığı, eğlence mekanlarına gitmek isteyen kişiler için başka test noktası açmalı. Temaslı kişilerle, PCR testi yaptırmak isteyenlerden aynı noktadan örnek alınmamalı. Herkesin kaygısı başka. Buralarda bulaş artabilir. Temaslı kişilerden birinin pozitif olması halinde, burada bekleyenler de risk altında olacak. Virüsle savaşmak istiyorsak, düzgün tedbir ve etkin denetim şarttır. Aksi halde bulaş daha da artacak. Önünü alamayacağız” şeklinde serzenişte bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75