40 personel eksik, 2 memurdan 1’i de izinde

banner37

Gazimağusa Serbest Liman’da, gümrük memuru eksikliği dün krize neden oldu. Gemiden yük boşaltan onlarca kamyon ve TIR şoförü, işlem yaptırabilmek için 3 saat kapıda bekledi

40 personel eksik, 2 memurdan 1’i de izinde
banner99

Sedef BOŞNAK
Gazimağusa Serbest Limanı’nda, gümrük memuru eksikliği nedeniyle yaşanan sıkıntılar çığ gibi büyüyor.
Neredeyse 40’a yakın personel eksikliğiyle görev yapan gümrük memurları, yaz ayı nedeniyle izne de ayrılınca sıkıntılar daha da arttı.
Serbest Liman bölgesinde dün sabah personel eksikliği, ‘krize’ yol açtı.

Gemiden yükünü alan kamyon ve TIR şoförleri, liman kapısında kaldı. Şoförler, araçlarıyla kavurucu sıcak altında tam 3 saat gümrük memurunun gelmesini bekledi.
Zorunlu bekleyiş, limanda uzun kuyruklar oluşturdu, şoförlerin tepkisine neden oldu.
Çimento, arpa, içki, buğday ve daha birçok yük taşıyan kamyon ve TIR’lar, işlem yaptırabilmek için saatlerce liman kapısında bekletildi.
TIR ve kamyon şoförleri, limandan saat 11.30’dan sonra gelen memur sayesinde işlem yaptırıp çıkış yapabildi.

Özdoğan: Sorun kangrenleşti, çözülmeli
GÜÇ-SEN Başkanı Abdullah Özdoğan, gümrük memuru eksikliğinin kangrenleştiğini ifade etti. Gümrüğe yıllardır personel alınmasını beklediklerini ifade eden Özdoğan, “Personel yok. Serbest Liman’da en az 4 kişi çalışması gerekirken 2 kişi çalışıyor. Bu kişilerden 1’i izinli diğeri de dış göreve çıkınca, kapıda sıkıntı yaşandı” dedi.
Özdoğan, gümrük memurunun çalışma sahasının geniş olduğunu, sınır kapılarından Erenköy’deki marinaya kadar görev aldıklarını ifade etti.
Özdoğan, benzer sorunların, ambar, antrepo, rıhtım gibi tüm birimlerde yaşandığına vurgu yaptı ve ekledi:
“87 eksikle görev yapan gümrük memurunun 40 eksiği Gazimağusa bölgesinden. Bu eksikliklerin tümü de sahada olması gereken arkadaşlardan.
Serbest Liman kapısında en az 4 personel görev yapmalı. Bizde 2 kişi yapıyor. Bu personelin 1’i de izinde. Görevli olan diğer arkadaş da dış göreve çıkınca bu gibi aksaklıklar zaman zaman yaşanıyor. Dış görev zorunludur. Dolayısıyla eksiklik, rotasyonda sıkıntı yaratıyor. Mağduriyete yol açıyor.
Sınavın yapılmasını, yeni memur alımını bekliyoruz. İstihdam yapılmadı sıkıntıları giderecektir. En az hizmet bekleyenler kadar biz de sıkıntı çekiyoruz. Personel alımı için, Aralık 2019’da münhal açıldı ancak pandemi bahane edilerek sınav tarihi 19 Eylül’e kadar ertelendi. Sessizliğimiz ondan, sınavın gerçekleştirilmesini bekliyoruz”.

banner134


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88