banner6

40 yıldır bitmeyen çevre felaketi

banner37

40 yıldır bitmeyen çevre felaketi
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

   Bir zamanlar bölge halkının en önemli geçim kapısı olan ancak daha sonra faaliyetlerini sonlandırarak ülkeden ayrılan CMC madenciliğin geride bıraktıkları aradan onlarca yıl geçmesine rağmen etkilerini sürdürüyor.

   Özelde Lefke bölgesinin, genelde ise tüm adanın başına gelen en büyük çevre felaketlerinden birinin kaynağı olarak gösterilen CMC madeninden geride kalanlar hem yeraltı kaynaklarını hem de çevreye zarar vermeye devam ediyor.

   CMC maden ocağının bulunduğu Gemikonağı’ndaki alanın haricinde Lefke bölgesinde aradan 40 yıl geçmiş olmasına rağmen halen yağmur veya başka nedenlerle oluşan her durağan su birikintisi kısa sürede turuncu, beyaz, yeşil gibi birçok farklı renge bürünüyor. Su birikintilerindeki bu renk değişimini CMC madeninde kullanılan sülfürik asit gibi kimyasallara bağlayan Lefkeliler, bölgede artan kanser vakalarının da kaynağı olarak CMC madeninden kalan bu kimyasallara bağlıyor.

   Bölge halkı, 40 yıl önce faaliyetlerini sürdüren CMC’nin halen zehir saçmaya devam ettiğini belirterek yetkililerin bu soruna artık kalıcı bir çözüm bulmasını beklediklerini vurguluyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110