40 yıldır su boşa akıyor

banner37

Güzelyurt bölgesindeki üreticiler susuzluktan şikayet ederken; Yuvacık Barajı’ndaki baraj kapağının yıllardır tamir edilmemesi nedeniyle yağmur suyu, dereye oradan da ya denize ya da tarlalara gidiyor

40 yıldır su boşa akıyor
banner90
banner99

Güren TİLKİ

Ülkedeki su sorununa çözüm olacak yağmur sularının muhafaza edilmesi konusundaki zafiyetin bir örneği Yuvacık Barajı’nda yaşanıyor.

Yağmur sularının dere, gölet ve barajlara değil de; denize, yollara, evlere ve tarlalara akıp gitmesi, tonlarca suyun boşa akmasına neden oluyor. İşte Yuvacık Barajı’nda da tam 40 yıldır bu durum yaşanıyor…

Barajın kapağının kırık olması ayrıca içerisine biriken milin (sürüntü maddeleri) 40 yıldır temizlenmemesi nedeniyle, baraja biriken su denize ya da tarlalara akıp gidiyor…

Güzelyurt bölgesi üreticileri susuzluktan dert yanarken, her yıl tonlarca suyun boşa akıyor olması üzücü bir durum…

Terzioğlu: Su kaybı yaşanmasına göz yumuluyor

banner134
Yuvacık Muhtarı Emirzade Terzioğlu, Yuvacık Barajı’nın yoğun yağışlar dolayısıyla dolduğunu ancak bu duruma sevinemediklerini söyledi.

Yıllardır baraj kapağının kırık olduğunu ayrıca içerisindeki milin 40 yıldır temizlenmediğine dikkat çeken Terzioğlu, “Gerekli bakım yapılmadığı için 40 yıldır baraja dolan suyumuz, dereye oradan da denize akıyor. Bölgede su sıkıntısı varken, tonlarca su kaybı yaşanmasına göz yumulması bizleri üzüyor” dedi.

Terzioğlu, Kumköy, Kalkanlı ve Güzelyurt bölgesindeki bahçelerin eskiden bu barajdan sulandığını ancak kayıp su nedenle üreticilerin susuz kaldığını belirtti.

Orakçıoğlu: Barajın kapağını tamir edeceğiz

Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu ise, Yuvacık Barajı’ndaki kapak tamiri ve baraj içinde biriken milin temizlenmesi konusunda Güzelyurt Belediyesi’nin Su İşleri Dairesi’yle birlikte çalışacağını söyledi.

Bölgenin temizliğinin Su İşleri Dairesi’nin sorumluluğunda olduğuna değinen Orakçıoğlu, kaymakamlık olarak da girişimleri başlatacaklarını ancak bütçe sorunu olduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75