40 yıldır yapılmayanları 1.5 yılda yaptık

UBP’den Lefkoşa milletvekili adayı olan Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, 1.5 yıl önceki hükümet programında hedefledikleri üç konu olan doktorların özlük hakları ile altyapı eksikliklerini gerçekleştirdiklerini, sağlık yasalarını ise Meclis’e yolladıklarını ifade etti:

40 yıldır yapılmayanları 1.5 yılda yaptık
  • 05 Ocak 2018, Cuma 10:58

Ali CANSU

Ulusal Birlik Partisi’nden (UBP) Lefkoşa bölgesi ikinci sıradan milletvekili adayı olan Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, 40 yıldır konuşulan ve yapılamayanları 1.5 yıl gibi kısa zamanda gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bunları yaparken hiçbir siyasi kaygı duymadan, elini taşın altına koyarak yaptıklarını anlatan Sucuoğlu, “Adeta statükoyu salladık. Şu anda devrilmedi. Ama, ciddi boyutta sallanıyor. Siyasi anlamda cesaret edilemeyen yerlere adım attık ve resmen arı oğuluna elimizi soktuk” dedi.

“Hedeflerimizi gerçekleştirdik”

Sucuoğlu, 1.5 yılda hedefledikleri üç konu olan doktorların özlük hakları ve altyapı eksikliklerini giderdiklerini, sağlık yasalarını ise Meclis’e yolladıklarını ifade etti.

“1.5 yılda birçok şeyler yaptık. Bizden önceki sağlık ile şimdiki sağlık arasında çok ciddi bir fark vardır. İdeale henüz ulaşmadık. Eksiğimiz olabilir” diyen Sucuoğlu, önümüzdeki beş yıllık süre içerisinde bu yoğun çalışma devam ederse KKTC’de sağlık reformunun yerleşeceğini belirtti.

Bakanlık olarak gecelere kadar çalıştıklarının altını çizen Sucuoğlu, bakanlıkta müdürlerden, başhekim ve başhekim yardımcıları ile personele kadar herkesin emeği olduğunu söyledi.

“Sağlığı nereden nerelere getirdiğimiz ortadadır”

Sucuoğlu, “1.5 yıl önce çökmüş, yasaların hiç biri hazırlanmamış, atıl vaziyette olan, altyapısı bitmiş, asansörleri çalışmayan, sıcak suyu akmayan, suyu paslı akan, tek trafo olduğu için klimaların işletilmediği, derenin çirkef tuttuğu, iyi bir park yerinin olmadığı bir hastane devraldık” dedi.

Sucuoğlu, 5 yıllık bir iktidarda sağlık reformunun dört dörtlük yerleşeceği bir süre olduğunu ve bunu yapacak olanları, elini taşın atına koyacak ekiplerin Sağlık Bakanlığı’nda başarılı olabileceklerini gördüklerini söyledi.

Bundan sonra da aynı kararlılık ve aynı dik duruş ile devam edilmesi gerektiğini ifade eden Sucuoğlu, “Doğru birdir. Ekip olarak, halk ile yapacaklarımızı paylaşarak yürümek gerekir. Biz ne dediysek hemen hemen hepsini yaptık” dedi.

“Hastalar, devlet hastanesi hizmetlerinden memnun”

Altyapılarda göreve gelmeden önceki hastaneler ile şimdikiler arasında çok ciddi bir fark olduğunu anlatan Sucuoğlu, bunu hastalardan duymanın kendilerine mutluluk verdiğini belirtti. Hastaların kendisine, “Başta personel olmak üzere hastane temizliği, ilgi ve odaların sıcaklığından çok memnunuz” dediğini ifade eden Sucuoğlu, birçok varlıklı kişinin de hastaneyi tercih ettiğini kaydetti.

Şu anda önlerinde yasa olmadığını ve tümünün Meclis’te alt komitede olduğunu anlatan Sucuoğlu, Döner Sermaye’nin bir maddesinin Cumhurbaşkanlığı’ndan döndüğünü ve hukukçularının bu konuda çalışma yaptığını belirtti. Döner Sermaye Yasası’nın geçmemesi halinde Genel Sağlık Sigortası’nın ciddi boyutta yara alacağına işaret eden Sucuoğlu, bu yasanın Çalışma Bakanlığı’nda olduğunu ifade ederek, kaynağın ise Türkiye’nin bu konuda eksiği tamamlayabileceği yönünde bilgi aldığını söyledi.

“Tren yolu polikliniğini yoktan var ettik”

Sucuoğlu, 1.5 yıl önceki hükümet programına bakıldığı zaman hedefledikleri şeyleri tamamladıklarını kaydetti.

2018 yılında planlı bir şekilde gidilmesi halinde, sağlıktaki reformun gerçekleşebileceğini kaydeden Sucuoğlu, sancılı olacak bu dönemin ardından halkın sağlıkta kaliteli hizmet almasının ağlanacağını belirtti.

Tren yolu polikliniğini yoktan var ettiklerini ve bugün aylık 7 ile 9 bin arası poliklinik hizmeti veren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yükünü azaltan bir yer konumuna geldiğini anlatan Sucuoğlu, “Sabah saat 08.00 ile akşam 23.00’e kadar burası işliyor. Hastanemiz randevu sistemine geçti. Artık, sabahın erken saatlerinde poliklinikte birini bulamazsınız” dedi.

Onkoloji Hastanesi’ni dört duvar halinde aldıklarını ve beş ayda içini doldurarak tamamladıklarını, bitmemiş bir bina olarak aldıkları Yenierenköy Sağlık Merkezi’ni bugün 24 saat doktor hizmeti verir konumuna getirdiklerini anlatan Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Bir aydan fazladır İskele’deki sağlık merkezi 24 saat hizmet veriyor. İskeleliler eczane bulamıyordu. Şimdi eczaneleri nöbete koyduk. Orta Mesarya bölgesindeki eczaneler de nöbete dâhil edildi. Akdoğan Sağlık Merkezi bitmek üzeredir. Vadili de, sağlık ocağını yeniden düzelterek yıllardır atıl durumda olan diş ünitesini tekrar çalıştırıyoruz. Geçitkale sağlık merkezinde 112 servisini hizmete koyduk ve 15- 20 köye hizmet ediyor.”

“Hastanenin bodrumunda korku filmi çekilir görüntüdeydi”

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde altyapı eksikliklerini giderdiklerini ifade eden Sucuoğlu, “Korku filmi sahnelerinin çekilebileceği görüntülerin olduğu bodrum katı bugün pırıl pırıl, tertemiz durumda” dedi.

Fizik tedavi ve patolojinin hizmet verdiği hastanenin alt katının su baskınından sonra elektrik tellerinin yerlerde süründüğünü, üstü açık, boyların döküldüğü bir konumda aldıklarını ifade eden Sucuoğlu, “Bunlar yapılmasına rağmen hastane miadını doldurdu. Lefke bölgesine 1930’da yapılan Cengiz Topel Hastanesi için Türkiye ile yapılan istişarede 9 bin metrekarelik kapalı alanı olacak ve denize doğru bakan tarafa bir hastane yapılması konusunda protokol imzaladık. Karpaz’da birçok vatandaşımız geciktiği için hayatlarını kaybetti. Burada 34 odalı bir hastane yapılması hedefleniyor. Bafra Turizm Merkezi’nin hastanesi olacak şekilde olacak. Mehmetçik Sağlık Merkezi de büyütülerek ek bina yapıldı. Bizim dönemimizde hedef koyduğumuz ve 20 yıldır söz verilen Güzelyurt Hastanesi’nin birinci etabı tamamlandı.”

Hastanenin duvarlarının fakir bir Ortadoğu ülkesini andırdığını ifade eden Sucuoğlu, ışıklı duvar sisteminin 5-6 işadamı tarafından yapıldığını söyledi. Sivil toplum örgütleri ve ailelerin, hastanedeki odaların yenilenmesinde adeta kuyruğa girmelerine rağmen hastanenin dolu olmasından dolayı istenilen süratte yapamadıklarını anlatan Sucuoğlu, “Şu anda hastaneyi kapatsak tüm odaları yapabilecek kişiler hazırdır. Ama, sıkıntımız odalar dolu olduğu için o servise giremiyoruz. Fırsat buldukça odaları yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Yeni hastane bölgesi KKTC’nin sağlık yerleşkesi olacak”

Sucuoğlu, sağlık sistemine büyük katkı sağlayacak olan yeni Lefkoşa Devlet Hastanesi’nin çalışmalarının tamamlandığını ve nisan ayı içerisinde temellerinin atılacağını söyledi.

Bin yatağa sahip olabilecek, 160 bin metrekarelik kapalı alanı olan devasa bir hastanenin hizmete girmesi ile o bölgeye 200 yataklı Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de taşınacağını, Amatem’in de o bölgeye gideceğini ve oranın isminin sağlık yerleşkesi olacağını belirtti.

Eski TAK Ajansı binasını Maliye’den alacaklarını ve yeni eklemelerle birlikte yeni devlet laboratuarının akıllı bina şeklinde olacağını anlatan Sucuoğlu, Güney Kıbrıs’ta bulunan genetik merkezinin aynısının burada yapılacağını belirterek, protokole bunun da girdiğini kaydetti.

Yeni Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin dört yıllık hizmet verecek eğitim ve ihtisas hastanesinin de olacağını anlatan Sucuoğlu, “1.5 yılda birçok şeyler yaptık. Bizden önceki sağlık ile şimdiki sağlık arasında çok ciddi bir fark vardır. İdeale henüz ulaşmadık. Eksiğimiz olabilir. İşte önümüzdeki beş yıllık süre içerisinde yoğun çalışma devam ederse KKTC sağlık reformu yerleşir” dedi.

CTP döneminde hastanenin randevu sistemine geçildiğini ancak 1.5 ayda çöktüğünü hatırlatan Sucuoğlu, bunun en önemli nedenin, plan program şeklinde değil de “Hade yapalım” denilerek yapılması olduğunu söyledi.

“40 yıldır konuşulup yapılmayanları yaptık”

40 yıldır konuşulan ama arzu edilen adımları bir türlü atılmayan konuları 1.5 yılda yaptıklarını ve hiçbir siyasi kaygı duymadan bunları yaptıklarını anlatan Sucuoğlu, “Elimizi taşın altına koyup statükoyu salladık. Şu anda devrilmedi ama ciddi boyutta sallanıyor. Siyasi anlamda cesaret edilemeyen yerlere adım attık ve resmen arı oğuluna elimizi soktuk” dedi.

Devlet hastanesinde Türkiye’den gelen bir profesör ile birlikte önemli göz ameliyatlarının yapıldığını ve devlete olan külfetin de azaltıldığını, bu tür ameliyatların 6 ay sonra kendi doktorlarımız tarafından yapabileceğini anlatan Sucuoğlu, son gelen bir başka cihaz ile böbrekler ve tiroit bezlerinin detaylı görüntüsünün ve sonuçlarının yapılabildiğini söyledi.

Sucuoğlu, kalp ve damar cerrahisi bölümünde göğüs açılmadan kapalı sistem ile çok ciddi başarılı ameliyatların yapıldığına dikkat çekti.

“Kıbrıslı doktorlarımız artık geri gelmeye başladı”

Sucuoğlu, özlük hakları ile sağlık alt yapısının düzeltilmesiyle birlikte Türkiye’de yaşayan Kıbrıslı doktorların adaya gelişinin sağlanacağını söylediğini ve bugün bunun gerçekleştiğini de belirtti.

Doktorların özlük hakları düzeldiği günden bugüne kadar seçim döneminde olsa bile üç doktoru seçim yasağına girmediği için Yüksel Seçim Kurulu’ndan izin alarak sözleşmeli olarak hastaneye görevlendirdiklerini de kaydeden Sucuoğlu, şu anda bir tanesinin acil uzmanı olarak göreve başladığını ifade etti.

Sağlıkta belli noktalara yavaş yavaş gelindiğini de anlatan Sucuoğlu, şu anda Güney Kıbrıs’ta yapılmayan ameliyatların hastanemizde yapıldığını, hatta birçok Kıbrıslı Rum’un hastanede kalp ameliyatı olduğunu da söyledi.

Ülkede hastanelerdeki alt yapı sorunlarının çözülmesi halinde sadece Güney Kıbrıs değil, dünyanın birçok ülkesinden KKTC’ye hastalar geleceğine inandığını kaydeden Sucuoğlu, “Çünkü doktorlarımızın kalitesi, eğitimi ve becerisi konusunda en ufak bir tereddüt yoktur. Mükemmel şeyler yapıyorlar” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 1 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 12 10 1 1 17 31
2 YENİCAMİ AK 12 9 2 1 18 29
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 12 7 0 5 9 21
4 CİHANGİR GSK 12 6 3 3 2 21
5 TÜRK OCAĞI LİMASOL 12 6 2 4 9 20
6 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 12 6 2 4 1 20
7 GÖNYELİ SK 12 6 1 5 4 19
8 BAF ÜLKÜ YURDU 12 5 3 4 8 18
9 LEFKE TSK 12 5 3 4 0 18
10 ÇETİNKAYA TSK 12 5 3 4 0 18
11 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 12 2 7 3 -10 13
12 GENÇLİK GÜCÜ TSK 12 2 4 6 -8 10
13 BİNATLI YSK 12 3 1 8 -10 10
14 GİRNE HALK EVİ 12 2 1 9 -9 7
15 ESENTEPE KKSK 12 2 1 9 -15 7
16 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 12 1 4 7 -16 7
yukarı çık