40’a yakın kişi kalp nakli bekliyor

banner37

Adanın hem kuzeyi, hem de güneyi için Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde ilk kalp naklinin gerçekleştirildiği 49 yaşındaki Veli Çelik’in sağlık durumunun iyiye gitmesi, organ nakli bekleyen hastalar için umut ışığı oldu

banner87
40’a yakın kişi kalp nakli bekliyor
banner90
banner99

HASTALARIN “KRİTİK” DURUMU BELİRLEYİCİ OLUYOR… Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Birtan, yaklaşık 40’a yakın hastanın kalp nakli için beklediğine dikkat çekti. Birtan, bu hastaların, gerekli alt ve ileri tetkiklerden geçilerek sırayla Sağlık Bakanlığı’nın bekleme listesine eklendiğini söyledi. Birtan, beyin ölümü gerçekleştiği takdirde çıkan organ bağışlarında, listedeki hastaların “kritik” durumuna göre değerlendirilerek nakillerin gerçekleştiğini ifade etti

KARACİĞER NAKLİ İÇİN ALT YAPI HAZIRLANIYOR…Ülkemizde sadece böbrek ve kalp nakli gerçekleştirildiğini anlatan Birtan, ilerleyen zamanlarda, nakillere, karaciğerin de ekleneceğini ve bunun için gerekli alt yapının hazırlık aşamasında olduğunu kaydetti

Serap ŞAHİN

Ülkemizde 17 Nisan’da ilk kalp nakli operasyonu gerçekleştirildi. O dönemde, kalp nakli için bekleyen hasta sayısı 20’yken, bu sayı 40’a yükseldi. 6 ay önce ilk kalp naklinin gerçekleştirildiği 49 yaşındaki Veli Çelik’in sağlık durumu iyiye giderken, kalp nakli için bekleyen hastaların umut ışığı oldu.


Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı, Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Dr. Hasan Birtan, ülkede 40’a yakın hastanın kalp nakli beklediğine işaret ederek, adada sadece böbrek ve kalp naklinin gerçekleştirildiğini, karaciğer nakli için de alt yapının hazırlık aşamasında olduğunu kaydetti.


Toplumu organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya davet eden Birtan, bütün devlet hastanelerinde ve Sağlık Bakanlığı’nda organ bağışı noktaları olduğuna dikkat çekerek, bağışta bulunmak isteyenlerin form doldurmalarının yeterli olduğunu söyledi.

“40’a yakın kalp nakli adayı var”


Sağlık Bakanlığı’nda kayıtlı ve kayıtsız, ayrıca Dr Burhan Nalbantoğlu’nda yetmezlik grubu ve kalp nakli adayı olarak yaklaşık 40’a yakın hastanın kalp nakli beklediğine işaret eden Birtan, “Bu hastalar, gerekli alt tetkiklerden ve ileri tetkiklerden geçilerek, sırayla, Sağlık Bakanlığı’nın bekleme listesine yazdırılıyor. Beyin ölümü gerçekleştiği takdirde çıkan organ bağışlarında, listedeki insanlar, “kritik” durumlarına göre değerlendirilerek nakiller gerçekleştirilir” dedi.


Adanın hem kuzeyi, hem de güneyi için ilk kalp naklinin Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde gerçekleştiğini vurgulayan Birtan, “Hastanemizin deneyimli ve tecrübeli ekibi gösterdi ki, nakil konusunda da yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğu için bugün Veli bey de gayet iyi durumdadır” ifadelerini kullandı.

“Karaciğer nakli için alt yapı hazırlanıyor”


Ülkede sadece böbrek ve kalp nakli yapıldığını, ilerleyen zamanlarda da karaciğer naklinin de ekleneceğinin altını çizen Birtan, “Karaciğer nakli için de alt yapı hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.


Kalp yetmezliğinden ölüm sayısının çok yüksek olduğuna işaret eden Birtan, “Halkımızın bu işin önemini ve ciddiyetini algılamasını, organ bağışına daha pozitif bakmalarını temenni ediyoruz” dedi


Tüm devlet hastanelerinde ve Sağlık Bakanlığı’nda organ bağışı noktaları olduğuna dikkat çeken Birtan, “18 yaşını doldurmuş her birey bağışta bulunabilir. Kimlik kartı fotokopisi ve form doldurmak yeterlidir” şeklinde konuştu.

“Organ bağışında sayının artmasını umut ediyorum”


Dr. Birtan, “Organ bağışının en güzel örneği bugün Veli beydir. İnsanlar ne kadar duyarlı olup organ bağışında bulunursa, hayat kurtarır. Organların toprak altında çürüyüp telef olmasındansa bağışta bulunulması gerekir. Organ bağışındaki sayının artmasını umut ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Organ, markette satılan bir şey değil”


Üç yıldır kalp rahatsızlığı bulunan 49 yaşındaki Veli Çelik de yaşadığı süreci KIBRIS’a anlattı.


Çelik, kalp hastalığının aileden geldiğini, 3 defa anjio olduğunu, kalbinin 3’de 2’sinin donduğunu, geriye kalan kısmın ise yaşamasına yeterli olmadığını ifade etti.


Kalp yetmezliği ile nakil sırasına girdiğini söyleyen Çelik, nakle yazıldıktan 90 gün sonra uygun kalp bulunduğunu ve naklin gerçekleştiğini kaydetti.


Daha önce hayattan hiçbir beklentisinin olmadığını ifade eden Çelik, “Yüzde 15 çalışan bir kalp ile ne kadar yaşayabilirdim. Umudu kesmiştim. Ama şimdi yeniden doğmuş gibiyim. Zamanın 1 saniyesinin bile ne kadar değerli olduğunu anladım” dedi.


Rutin kontrollerinin ömür boyu süreceğini belirten Çelik, “Diyet ve sporumu yapıyorum. Hayatımda kötü alışkanlık yok. Organ bağışını her zaman bulamazsınız. Markette satılan bir şey değil. Organlarımız değerli” şeklinde konuştu.

“Yeniden doğmuş gibiyim”


Çelik, gerçekleştirilen nakilden sonra 1,5 ay hastanede yattığını belirterek, “Şu an sağlığım yerinde. Daha önceki halimle şimdiki halime bakıyorum da yeniden doğmuş gibiyim” ifadelerini kullandı.


Bu süreçten sonra beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan Çelik, ağır kaldırmak, yüksekten atlamak gibi sakıncalı hareketlerde bulunmaması gerektiğini belirtti. Çelik, sözlerime şöyle devam etti:


“Doku ne kadar uysa da, organ yabancıysa, yabancıdır. Nakledilen organı, vücudumun kabul etmesi için içtiğim bazı ilaçlar var. Düzenli içmem gerekiyor. Şu an tahlillerim iyi görünüyor. Biyopsinin de iyi çıkacağını bekliyoruz. Her akşam yürüyüş yapıyorum. Yaklaşık 5 km yürüyorum ve yorulmuyorum.”


Organ bağışının önemine dikkat çeken Çelik, insanların bu konuda biraz daha duyarlı olmasını isteyerek şunları kaydetti:


“İnsanlar organlarını bağışlayarak, birilerini yaşatabilir. Organları başka bir vücutta hayat bulabilir. Kalbini bağışlayan kişiye Allah’tan rahmet diliyorum. Yaslı ailesine başsağlığı dilerim. Nurlar içinde cennette uyusun. Organını bağışlayarak bana yeniden hayat verdi.


Ülkemizde organ bağışı çok yaygın değil. Bu yüzden toplumumuzun daha duyarlı olmasını diliyorum. Organ bir hayat demektir. Arkalarından birilerini yaşatabilirler.”

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75