44 yılda 35 farklı parti

banner37

Kıbrıslı Türkler son 44 yılda milletvekillerini belirlemek için ikisi ara seçim olmak üzere 14 kez sandık başına gitti. Bu seçimlerde mecliste temsil edilebilmek adına 35 farklı parti yarıştı. Bu partilerin büyük bir bölümü şu anda siyasi yaşam içinde yer almıyor

44 yılda 35 farklı parti
banner90
banner99

TARİHTE KALDILAR… Ülkede son 44 yılda gerçekleştirilen milletvekili seçimlerine katılıp, şu anda kapanan, farklı bir partiye katılan ya da faaliyette olmayan toplam 22 siyasi parti bulunuyor. Bu partiler ise Kıbrıs Türktür Partisi, Halkçı Parti, Demokratik Halk Partisi, Bizim Parti, Toplumsal Atılım Partisi, Ulusal Diriliş Partisi, Demokratik Mücadele Partisi, Hür Demokrat Parti, Milli Mücadele Partisi, Yurtsever Birlik Hareketi, Çözüm ve AB Partisi, Milliyetçi Barış Partisi, Kıbrıs Adalet Partisi, Yeni Parti, Özgürlük ve Adalet Partisi, Özgürlük ve Reform Partisi, Barış ve Demokrasi Hareketi, Toplumcu Kurtuluş Partisi, Yeni Doğuş Partisi, Birlik Egemenlik Partisi, Milliyetçi Adalet Partisi ve Sosyal Demokrat Parti’den oluşuyor.

Ceren ÖZBİL

   Kıbrıslı Türkler 1976’dan günümüze kadar olan süre zarfında ikisi ara seçim olmak üzere 14 kez milletvekillerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Bu seçimlere ise 35 farklı siyasi parti ya da ittifak katıldı.

   Bu partilerin bazıları tarihe karışırken, bazıları ise Kıbrıslı Türklerin siyasi yaşamındaki mücadelesini sürüyor.

   KIBRIS Gazetesi’nin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgiye göre; ülkede son 44 yılda gerçekleştirilen milletvekili seçimlerine katılıp, şuanda kapanan, farklı bir partiye katılan ya da faaliyette olmayan toplam 22 siyasi parti bulunuyor.

   Bu partiler ise Kıbrıs Türk’tür Partisi, Halkçı Parti, Milliyetçi Adalet Partisi, Demokratik Halk Partisi, Bizim Parti, Toplumsal Atılım Partisi, Ulusal Diriliş Partisi, Demokratik Mücadele Partisi, Hür Demokrat Parti, Milli Mücadele Partisi, Yurtsever Birlik Hareketi, Çözüm ve AB Partisi, Milliyetçi Barış Partisi, Kıbrıs Adalet Partisi, Yeni Parti, Özgürlük ve Adalet Partisi Özgürlük ve Reform Partisi, Barış ve Demokrasi Hareketi, Toplumcu Kurtuluş Partisi, Yeni Doğuş Partisi, Birlik Egemenlik Partisi ve Sosyal Demokrat Parti’den oluşuyor.

13 kayıtlı parti…

  Yüksek Seçim Kurulu’nun Resmi İnternet Sitesi’nden elde edilen bilgiye göre ülkede şu anda kayıtlı 13 siyasi parti bulunuyor.

   Bu partiler ise Cumhuriyetçi Türk Partisi, Ulusal Birlik Partisi, Yeni Kıbrıs Partisi, Demokrat Parti, Kıbrıs Sosyalist Partisi, Birleşik Kıbrıs Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi, Halkın Partisi, Yeniden Doğuş Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler, Milliyetçi Demokrasi Partisi, Bağımsızlık Yolu Partisi ve Özgürlük ve Barış Partisi’nden oluşuyor.

Kıbrıs Türktür Partisi

1981’deki genel seçime katıldı…

   Kıbrıs Türk’tür Partisi, Kıbrıs Milli Türk Birliği Partisi’nin 15 Ağustos 1955’te, partinin ismini kongre sonucunda “Kıbrıs Türktür Partisi” şeklinde değiştirmesi ile kurulan siyasi parti olup genel başkanlığını Fazıl Küçük yaptı.

   Parti 1981’de gerçekleştirilen milletvekilliği seçimine katıldı ve bu tarihten sonra da hiçbir genel seçime katılmadı.

Halkçı Parti’nin ömrü 5 yıl sürdü…

   Halkçı Parti, 1975 yılında Alper Orhon tarafından kuruldu ve 1976’daki milletvekilliği seçimine katıldı. Parti 1981 yılında ise Demokratik Halk Partisi ile birleşti.

Demokratik Halk Partisi

siyasi mücadelesine 7 yıl devam etti…

   Demokratik Halk Partisi, 1978 yılında Ulusal Birlik Partisi’nden ayrılan bir grup sosyal demokrat milletvekili tarafından kuruldu.

   Genel başkanlığını 1978’den 1981’e kadar Nejat Konuk, daha sonra da İsmet Kotak yaptı. 1981 yılındaki genel seçimlerde Gazimağusa’dan İsmet Kotak ve Lefkoşa’dan Nejat Konuk meclise girdi. Daha sonra Nejat Konuk partiden istifa etti.

   Demokratik Halk Partisi, KKTC’nin ilanına kadar görevde olan hükümette Ulusal Birlik Partisi ve Türk Birliği Partisi ile beraber yer aldı. Partiyi hükümette İsmet Kotak ve dışarıdan atama olarak Ahmet Yusuf Atamsoy temsil etti.

   1985 seçimlerinde barajı geçemeyen parti, daha sonra yine Ulusal Birlik Partisi’nden ayrılanların kurduğu Toplumsal Atılım Partisi ile birleşti ve iki partinin birleşmesinden doğan yeni parti Atılımcı Halk Partisi adını aldı.

Bizim Parti, ÖRP’ye katıldı…

   KKTC’nin siyasi hayatına 1998’de katılan Bizim Parti, 2003 seçimlerine ise Milli Barış Parti adı altında kurulan bir ittifakla katıldı.

   Parti 2008 yılında Özgürlük ve Reform Partisi’ne katıldı.

Toplumsal Atılım Partisi tek seçim gördü…

   Ülkede 1985 yılında gerçekleşen seçime katılan Toplumsal Atılım Partisi barajı geçemedi. Parti aynı yıl Demokrat Halk Partisi ile birleşti. Bu birleşimden ortaya çıkan yeni parti Atılımcı Halk Partisi adını aldı.

Ulusal Diriliş Partisi tek seçime katıldı…  

   Ülkede 1998 yılında gerçekleştirilen milletvekilliği seçimine katılan Ulusal Diriliş Partisi bu seçimden sonra hiçbir genel seçime katılmadı.

Demokratik Mücadele Partisi 4

partinin ittifakı olarak kuruldu

   Demokratik Mücadele Partisi 1990 seçimlerinde; Cumhuriyetçi Türk Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi, Atılımcı Halk Partisi ve Yeni Doğuş Partisi’nin ittifakı olarak ortaya çıktı. Bu seçimde yüzde 44,5 oy oranı ile ikinci parti oldu ancak daha sonra hiçbir genel seçime katılmadı.

Hür Demokrat Parti

kurulduktan 4 yıl sonra kapandı

   Hür Demokrat Parti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1990 seçimleri sonrasında İsmet Kotak tarafından kuruldu. 1991 ara seçimlerinde 1 milletvekili kazandı.

   Parti 1994’te kapatıldı.  

MAP sadece 1991’deki seçime katıldı

    Ülkede 1991 yılında gerçekleşen milletvekilliği seçimine katılan Milliyetçi Adalet Partisi, daha sonra ise 1993’te düzenlenen seçime Milli Mücadele Partisi adlı bir ittifakla katıldı.

   Daha sonra ne parti ne de ittifak her hangi bir genel seçime katılmadı.

Milli Mücadele Partisi 3 partinin

ittifakı olarak kuruldu

   Vatan Partisi, Milliyetçi Adalet Partisi ve Hür Demokrat Parti 1993 seçimlerine Milli Mücadele Partisi adı altında bir ittifakla katıldı.

   Daha sonraki seçimlere bu ittifak katılmadı.

Yurtsever Birlik Hareketi

bir vekille mecliste temsil edildi

   Yurtsever Birlik Hareketi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1989-2004 yılları arasında etkin olan bir siyasi hareketti.

   YBH, 1998’de mecliste Özker Özgür ile temsil edilse de, 1998’deki yerel ve genel seçimlerde başarılı olamadı.

   2004’te yapılan 8. Olağan Kurultayı’nda oy birliğiyle parti yeniden “Yeni Kıbrıs Partisi” adını aldı. Böylece YBH tarihe karıştı.

Çözüm ve AB Partisi kısa sürede dağıldı…

   Annan Planı’nın ortaya çıktığı dönemde yani 2003 yılında dönemin Ticaret Odası Başkanı Ali Erel tarafından kuruldu. Sadece 2003 yılında yapılan genel seçime katıldı ve ardından dağıldı.

Milliyetçi Barış Partisi

3 partinin ittifakı olarak kuruldu

   Bizim Parti, Milliyetçi Adalet Partisi ve Adalet ve Barış Partisi 2003 seçimlerine Milliyetçi Barış Partisi adlı bir ittifak ile katıldı. Yüzde 3,2 oy ile barajı geçemedi. Bu ittifak adıyla daha sonra seçime katılım olmadı.

Kıbrıs Adalet Partisi tek seçime katıldı…

   Ülkede 2003 yılında Oğuz Kalelioğlu tarafından kuruldu. Yine aynı yılda gerçekleştirilen genel seçime katılan Kıbrıs Adalet Partisi daha sonraki seçimlere katılmadı.

Yeni Parti kısa bir süre mecliste temsil edildi…

   Yeni Parti 2004 yılında kuruldu ve 2005 yılında gerçekleşen genel seçime katıldı. Partinin kurucularından olan Nuri Çevikel’in o dönemde farklı bir partiden milletvekilliği kazanmış olması ve ardından da Yeni Parti’ye geçmesi nedeniyle parti kısa bir süreliğine Cumhuriyet Meclisi’nde Çevikel tarafından temsil edildi.

   Ancak ardından 2005 yılında girdiği genel seçimde milletvekili çıkaramadı ve sonraki seçimlere de katılmadı.

Özgürlük ve Adalet Partisi sadece ara seçime katıldı

   Özgürlük ve Adalet Partisi 2006 yılında gerçekleştirilen ara seçime katıldı. Lefkoşa ve Girne İlçelerine ait mecliste boşalan koltukları doldurmak için yapılan seçime Lefkoşa İlçesi’nde Arif Salih Kırdağ’ı aday göstererek katılan parti vekil çıkarmayı başaramadı.

TKP 44 yıl Kıbrıs Türk siyasetinin içinde yer aldı

   Toplumcu Kurtuluş Partisi 18 Mart 1976 tarihinde, Halkçı Parti üyeleri tarafından kuruldu.

   Birçok seçime katılan ve hükümette de yer almış bir parti olan TKP 3 Haziran 2007’de kendini feshederek Toplumcu Demokrasi Partisi’ne katıldı.

Özgürlük ve Reform Partisi, 4 yılın

2 buçuk yılını hükümette geçirdi

   Özgürlük ve Reform Partisi (Özgür Parti), 2006 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Ulusal Birlik Partisinden ayrılmış olan Turgay Avcı tarafından kuruldu.

   ÖRP 2006 yılında CTP ile hükümet kurdu. CTP-ÖRP hükümeti 2009 yılında dağıldı.

  Parti 2010 yılında feshedildi ve üyeleri Ulusal Birlik Partisi’ne katıldı.

BDH’nın ömrü 6 yıl sürdü…

   Barış ve Demokrasi Hareketi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 2000-2006 yılları arasında varlığını sürdürmüş bir siyasi oluşumdur.

   Annan Planı’nın çıkmasının ve CTP’nin “CTP-Birleşik Güçler” konseptiyle seçimlere gitme kararını almasının ardından TKP, BKP, KSP ve bir grup sivil toplum örgütü, Annan Planı temelinde toplumlararası görüşmelerin başlatılmasından yana bir hükümet oluşumunda yer almak için seçimlere yönelik bir ittifak yaptı.

   BDH ve TKP 2006 yılında feshedilerek Toplumcu Demokrasi Partisi çatısı altında birleşti.

YDP iki genel seçime katıldı…

   KKTC’de ilk kez 1985 yılında gerçekleşen milletvekilliği seçimine katılan Yeni Doğuş Partisi daha sonra 1991’de gerçekleşen genel seçimde de yarışa katıldı.

   Yeni Doğuş Partisi daha sonra ise Demokrat Partiye katılan partiler arasında yer aldı.

Birlik Egemenlik Partisi…

   KKTC ilk genel seçim olarak 1991’de katılan Birlik Egemenlik Partisi daha sonra 1993’te gerçekleştirilen genel seçime de katıldı.

   Ancak bu parti daha sonraki seçimlere katılım göstermedi.

Sosyal Demokrat Parti…

   1983 yılında kurulan Sosyal Demokrat Parti, 1991 yılında gerçekleştirilen milletvekilliği seçimine katıldı.

   Ancak bu yıldan sonra başka bir seçime katılmayan parti zamanla yok oldu. Yıllar sonra aynı isimde bu partinden bağımsız yeni bir parti kuruldu.

banner134
 

Şu anda faaliyette olmayan geçmişte milletvekili seçimine katılan partiler:

 1. Kıbrıs Türktür Partisi
 2. Halkçı Parti
 3. Demokrat Halk Partisi
 4. Bizim Parti
 5. Toplumsal Atılım Partisi
 6. Ulusal Diriliş Partisi
 7. Demokratik Mücadele Partisi
 8. Hür Demokrat Parti
 9. Milli Mücadele Partisi
 10. Yurtsever Birlik Hareketi
 11. Çözüm ve AB Partisi
 12. Milliyetçi Barış Partisi
 13. Kıbrıs Adalet Partisi
 14. Yeni Parti
 15. Özgürlük ve Adalet Partisi
 16. Özgürlük ve Reform Partisi
 17. BDH
 18. TKP
 19. Yeni Doğuş Partisi
 20. Birlik Egemenlik Partisi
 21. Sosyal Demokrat Parti
 22. Milliyetçi Adalet Partisi
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75