banner6

“45 bin 648 TL fazla maaş aldı; 2 siyasi partiye makbuz karşılığı 60 bin TL verdi”

banner37

“45 bin 648 TL fazla maaş aldı; 2 siyasi partiye makbuz  karşılığı 60 bin TL verdi”
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Bir bankanın eski Yönetim Kurulu Başkanı H.K. görevde olduğu süreçte “usulsüz” işlemler yapıp, yönetim kurulu üyelerine ödenecek maaşlardan kesinti yapıp, 45 bin TL fazladan maaş aldığı, iki siyasi partiye makbuz karşılığında 60 bin TL bağışladığı, kendi hesabının vergi borcunu ödediği gerekçesiyle mahkemeye çıkarıldı.

   Mali Şube, zanlının yönetim kurulu maaşlarının yattığı hesapta biriken toplam 119 bin 434,57 TL’nin üzerinde paraya malikmiş gibi tasarrufta bulunup, zimmet suçunu işlediği ve 62/2017 sayılı Bankacılık Yasası’na aykırı hareket ettiğinin tespit edildiğine dikkat çekti. Mali Suçlarla Mücadele Şubesi, H.K.’yi“Zimmet” ve “Bankacılık Yasası’na Aykırı Hareket Etmek” suçlamalarıyla teminat amaçlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkardı.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Bilger Koral’ı dinletti.
   Mahkemede yeminli şahadet veren Koral, 24.08.2021 tarihinde PGM Adli Polis Müdürlüğü kanalıyla teslim alınan, KKTC Merkez Bankası’nın bir bankaya gerçekleştirdiği “Yönetim kurulu üyelerine ödenen maaşlardaki muvazaalı işlemlerle” ilgili olarak denetim rapor hazırlandığını belirtti.

   Koral, “Denetim raporunda, Yönetim Kurulu üyelerinin maaşlarının, Yönetim Kurulu İdari Müdürü adına açılmış vadesiz mevduat hesabına yatırıldığı, konu havuz hesaba yatan maaşların İdari Müdür tarafından nakit olarak çekilerek Yönetim Kurulu üyelerine nakit olarak verildiği belirtildi. Raporda, her ay hesaba yatan 4 Yönetim Kurulu üyelerinin maaşlarından daha az çekilişler olduğu, hesapta biriken bakiyenin muhtelif zamanlarda ve farklı miktarlarda çekildiği belirtildi. Yönetim Kurulu üyelerinin ne kadar maaş aldıklarına dair belgelerin KKTC Merkez Bankası denetçilerine ibraz edilmediği, yine Yönetim Kurulu İdari Müdürü’nün hesaptan muhtelif zamanlarda ve farklı miktarlarda nakit çektiği paraları o dönemde yönetim kurulu başkanı olan zanlıya teslim ettiği öğrenildi” ifadelerine yer verdi.

   Polis memuru Bilger Koral, mesele ile ilgili olarak bankanın yönetim kurulu üyelerinin maaşlarını aldıklarına dair imza attıkları defter, yatan ve çekilen maaşlara ait dekontlarile hesap ekstrelerinin teslim alınıp, emare olarak alındığını kaydetti.
   Koral, polise teslim edilen evrakların, o dönem KKTC Merkez Bankası denetçilerine yönetim kurulu başkanı olan zanlının direktifi ile ibraz edilmediğinin tespit edildiğine vurgu yaptı.

“Yönetim kurulu üyelerinden üçüne ödemesi

gereken üç asgari ücretin ikisini ödemedi”

   Polis memuru Bilger Koral, yürütülen soruşturma neticesinde, yönetim kurulu kararıyla yönetim kurulu idari müdürü adına açılan hesaba, Ocak 2019 tarihi itibarıyla yatmaya başlayan yönetim kurulu üyelerinin maaşlarının hesap sahibi tarafından çekilerek, imza karşılığı Yönetim Kurulu üyelerine teslim edildiği, yasa gereği Yönetim Kurulu üyelerinin 3 asgari ücret maaş almaları gerekirken zanlının direktifi ile kendisi hariç diğer 3 üyeye Mart 2019 tarihine kadar birer asgari ücret ödendiğini mahkemeye aktardı. Koral,“Mart 2019 tarihinde bir üyenin istifa edip yerine yeni üye atanması üzerine zanlının ve yeni atanan üyenin üçer asgari ücret maaş aldığı, Nisan 2019 tarihinden Şubat 2021 tarihine kadar diğer 2 üyeye birer asgari ücret ödendiği ve hesapta bu sebeple para biriktiği tespit edildi” dedi.

“45 bin 648 TL fazla maaş aldı… İki siyasi

partiye makbuz karşılığı 60 bin TL verdi”

   Polis memuru Bilger Koral, zanlının Ocak 2019 - Şubat 2021 tarihleri arasında kendisi adına hesaba yatan maaştan 45 bin 648TL fazla maaş aldığına dikkat çekti.

   Koral, ayrıca zanlının hesapta biriken paradan, Yönetim Kurulu üyelerinin bilgisi dışında kendi adına ve Limasol Sigorta hissedarlarından olan bir şahsın adına yazılan makbuzlar ile iki siyasi partiye yetkisi olmadığı halde makbuz karşılığı toplam 60 bin TL yatırım yaptığına vurgu yaptı.

“13 bin 786 TL’lik vergisini ödedi”

   Bilger Koral, zanlının yine hesapta biriken paradan yetkisi olmadığı halde Yönetim Kurulu üyelerinin bilgisi dışında 13.786,42 TL kendi vergisini ödettirdiğine dikkat çekti.

   Koral, zanlının Yönetim Kurulu maaşlarının yattığı hesapta biriken toplam 119 bin 434,57 TL’nin üzerinde malikmiş gibi tasarrufta bulunup, zimmet suçunu ve 62/2017 sayılı Bankacılık Yasası’na aykırı hareket ettiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.
   Zanlının methaldar olduğu suçların Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giren ve 10 yıla kadar hapis cezası öngören ağır suçlardan olduğuna vurgu yapıp, mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.
Zanlının avukatı Feyzi Hansel, müvekkilinin teminatla serbest kalmasına itiraz etmedi.

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, zanlının yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 100 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 200’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve ayda bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2022, 11:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104