45 CAS mağduru işe alınacak

banner37

Başbakan Ersin Tatar, Ercan Havalimanı’nda faaliyet gösteren ve yaklaşık iki yıl önce faaliyetlerine son verilmesi nedeniyle işsiz kalan eski CAS şirketi çalışanlarına müjde verdi:

banner87
45 CAS mağduru işe alınacak
banner90
banner8

“SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ”… Başbakan Ersin Tatar, CAS mağdurlarının işe alınmasını daha önce Bakanlar Kurulu’nda görüştüklerini ve herkesin konuya sıcak baktığını ancak daha sonra ‘biz bu kişileri işe alamayız’ şeklinde tepkiler aldığını söyledi. Ancak UBP’nin bu insanlara söz verdiğini ifade eden Tatar, bu nedenle de 45 kişinin işe alınacağını belirtti

Ceren ÖZBİL

Başbakan Ersin Tatar, Ercan Havalimanı’nda faaliyet gösteren ve yaklaşık iki yıl önce faaliyetlerine son verilmesi nedeniyle işsiz kalan eski CAS şirketi çalışanlarına müjde verdi.

Tatar, Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) bu çalışanlara işe alınacakları yönünde söz verdiğini belirtti ve bu sözü tutup 45’ini devlette işe alacağını açıkladı.

Tatar, “Gönül ister ki herkesi işe alalım ancak bu mümkün değil. Bu nedenle de istihdam kapıları yaratmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“Şirketin iflasından bu insanlar sorumlu değil”

Ersin Tatar, CAS şirketinin iflasından çalışanların sorumlu olmadığını söyledi ve orada çalışan insanların da işlerine güvenerek çeşitli yatırımlar yaptığını belirtti.

Şirketin iflasını açıklaması ile de ciddi bir mağduriyet doğduğunu ifade eden Tatar, şöyle konuştu:

“CAS çalışanları mağdur oldu. İşe alındılar ve buna güvenerek yatırımlar yaptılar, evlendiler…

Her birinin kendine göre gerekçeleri vardır. Bu şirketin iflas etmesi o insanların suçu değildir.

Şirket iyi yönetilemedi ve benzer nedenlerle iflas etti.

Orada iki şirket olması gerekirdi ancak devlet onun ihalesine de çıkamadı ve onun kararını da alamadı. Orada tek şirket devam ediyor. Bu insanlar da gerçekten geçim sıkıntısı çekiyor. Tabi ki başka insanlar da geçim sıkıntısı çekiyor, bu da doğrudur”.

“Keşke imkân olsa da herkesi işe alsak”

Ersin Tatar, CAS mağdurlarının işe alınmasını daha önce Bakanlar Kurulu’nda görüştüklerini ve herkesin bu konuya sıcak baktığını ancak daha sonra ‘biz bu kişileri işe alamayız’ şeklinde tepkiler aldığını söyledi.

Ancak UBP’nin bu insanlara söz verdiğini ifade eden Tatar, bu nedenle de 45 kişinin işe alınacağını belirtti.

Tatar, şunları kaydetti:

“Bu insanlara benim partim söz verdi. Bu insanların tümünü işe almamız mümkün değildir, ancak kıdeme göre bir yol izlenebilir.

Bu insanlara benim partim bir söz verdi ve bunu biz hükümet ortağımızla konuştuk. Biz 45 kişi demiştik. Maalesef ‘biz almayabiliriz’ şeklinde bir takım şeyler söylendi. Ancak biz karar verdik ve bu 45 kişiyi işe alacağız. Keşke imkân olsa da herkesi işe alsak.

Bizim için asıl önemli olan istihdam kapılarını açmak ve insanlarımızın iyi ücret ve maaşla çalışmasıdır. Tabi ki bu işler zaman alıyor.

Devlete çok talep var. Bunların hepsini almamız mümkün değil. Zaten yasalarımız gereği de geçici memur alamıyoruz”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75