45 yıllık siyasi hayatımı noktaladım

banner37

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, resmi olmayan seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, seçimi kazanan Ersin Tatar’ı tebrik etti ve aktif siyasetten çekileceğini açıkladı:

45 yıllık siyasi hayatımı noktaladım
banner99

“İTİRAZ KONUSUNU DEĞERLENDİRECEĞİZ”… UBP Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar’ı tebrik eden Akıncı, “Ersin Tatar’a hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Bundan sonraki süreç, 45 yıllık dönemin sonudur” dedi. Akıncı bir soru üzerine, YSK’nın açıkladığı sonuçlara saygılı olduklarını belirterek, itiraz konusunu değerlendireceklerini söyledi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, resmi olmayan seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşma yaptı ve seçimi kazanan Ulusal Birlik Partisi Cumhurbaşkanı adayı Ersin Tatar’ı tebrik etti.

   Konuşmasında 45 yıllık siyasi hayatını noktaladığını söyleyen Akıncı, seçim süreciyle de ilgili bazı eleştirilerde bulundu.

   Akıncı, “Uzun bir seçim süreci sonucunda bugün seçimler noktalandı. Bu seçimlerde neler yaşandığını anlattım, bunları tekrar etmeyeceğim. Sanırım neler yaşandığını görmeyen kalmadı. Bu ‘normal şartlarda yapılmış bir seçimdi’ dersek doğruyu söylemiş olmayız. Sayın Tatar’a hayırlı olsun. Bu seçim sonucunun çıkmasında rol oynayanları tebrik ederim. Bunun üstünden herhangi bir siyaset yapmak istemem” dedi.

“Çok değişik etkenler var”

banner134

   Akıncı, Ersin Tatar’a hayırlı olsun dileklerini iletti ve şu şekilde konuştu:

   “Ersin Tatar’a hayırlı olsun dileklerimi iletiyoruz. Bundan sonraki süreç 45 yıllık dönemin sonudur. Bu göreve yeniden neden talip olduğumu anlatmıştım. Ama olmadı. Halkımızın sonuçta çok değişik etkenler altında vardığı sonuç söz konusudur. Hayırlı olmasını dilememiz gerekiyor. Tatar’a görevinde kendisine başarılar diliyorum.    Kıbrıs Türk halkına teşekkür ediyorum. Bize gönül vermiş, çalışmış inanmış gönüllerimize ayrıca çok teşekkür ediyorum.”

“İtiraz edip, etmeme konusunu değerlendireceğiz”

   Mustafa Akıncı “sonuçlara itiraz edecek misiniz?” yönünde gelen bir soru üzerine ise şu açıklamayı yaptı:

   “Tamamen sonuçlara saygı duymuş bir insanım. Bu sonuçların nasıl elde edildiğini söylemekten çekinmem. Zaten herkes de bunu gördü, duydu. Söylemeyen de söylemek istemediğinden söylemedi. Ama içinden söyledi. Görmeyen duymayan kalmadı. O nedenle normal olmayan durum yaşandı dedim. Biri salgın diğeri de yaşanan müdahalelerdi. Yaşandı, söylendi, görüldü. Ama sonuçta bu sonuç alındı. Eğer itiraz edilebilecek sonuçlar varsa onu değerlendireceğiz. Ama ben itiraz edeceğiz diye bir şey söyleyemem. YSK sonuçları açıkladı. Sonuçlar itibarı ile arada çok büyük bir fark oluşmadı. Nerelerde hangi sonuçlar oluştu gördünüz. Hangi bölgelerde hangi sonuçlar alındı, siyasetin şekillenmesi açısından değerlendirilmelidir. Ben 45 yıllık aktif siyasetten sonra bu görevi noktalıyorum. Benden sonra çok genç arkadaşlarımız var, onlar bunu çok daha iyi noktalara götürecekler.

Oy kullanırken, dilerim bugün Kıbrıs Türk Demokrasi ve iradesinin anımsanacağı bir gün olsun dedim, o olmadı. Ama bu tür olaylar son bulsun demiştim. Kıbrıs Türk halkı buna laik değil demiştim. Tarihe karar leke olarak geçecek dedim. Ama ortaya da böyle bir sonuç çıktı bunu kabullenmek zorundayım.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75