450 kişilik cezaevinde 608 tutuklu var

banner37

Merkezi Cezaevi’ndeki mahkum ve hükümsüz tutuklu sayısı rekor seviyeye ulaştı… Bu durum ‘hijyen’ ve ‘güvenlik’ sorunlarını doğurdu

450 kişilik cezaevinde 608 tutuklu var
banner90
banner99

MAHKUMLAR TUVALET VE DUŞ SIRASI BEKLİYOR… Ülkemizde günden güne artan suç oranlarıyla birlikte Merkezi Cezaevi’ndeki mahkum ve tutuklu sayısı da her yıl rekorunu tazeliyor. 450 kişi kapasiteli cezaevinde tutuklu sayısı 608’e ulaştı. 25 kişilik koğuşlarda ranza sistemiyle sayının 50’yi aştığı, bu da ‘hijyen’ ve ‘güvenlik’ sorunlarını doğurdu. 50 kişinin sırayla duş aldığı, tuvaletlerin önünde kuyrukların oluştuğu bildirildi.

“CEZAEVİNDE UYUZ VAKASI ÇOK”… Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, mahkumların iki yıldır koridorda yattığını ifade ederek “Cezaevinde durum çok kötü” dedi. Hijyen koşullarının sağlanamamasından dolayı da sık sık uyuz vakalarının görüldüğünü belirten Kayalı, “Cezaevinde hücreler, derslikler, mescit dahi koğuş amaçlı kullanıma döndürüldü. Koğuşlar çok kalabalık, çok bunaltıcı bir ortam oluştu. Mahkumlar açısından içerde yaşam koşulları zor” dedi.

6 GÜNDE 60 KAÇAK YAKALANDI… Polisin bu hafta boyunca KKTC genelinde gerçekleştirdiği suçla operasyonel mücadele çalışması kapsamında ise 6 günde ülkemizde kaçak olarak bulunan 60 yabancı uyruklu kişiyi tutuklaması, hem cezaevine hem de ilçe polis müdürlüklerinde sıkıntıya neden oldu. 60 kaçak yakalandıkları ilçelerde mahkemelerde yargı huzuruna çıkarıldı. Tahkikat ve ihraç işlemleri amaçlı ek tutukluluk alınan 60 yabancı uyruklu kaçağın yarısından fazlası ülkemizden ihraç edildi. 

Emine UYSAL ÇALUDA


Ülkemizde günden güne artan suç oranlarıyla birlikte Merkezi Cezaevi’ndeki mahkum ve tutuklu sayısı da her yıl rekorunu tazeliyor.


450 kişi kapasiteli cezaevinde mahkum ve hükümsüz tutuklu sayısının 608’e ulaştığı belirtildi. Bu arada polisin bu hafta boyunca KKTC genelinde gerçekleştirdiği suçla operasyonel mücadele çalışması kapsamında 6 günde ülkemizde kaçak olarak bulunan 60 yabancı uyruklu kişiyi tutuklaması, hem cezaevine hem de ilçe polis müdürlüklerinde sıkıntıya neden oldu. Cezaevlerine ve polis hücrelerinde tutuklu koyacak yer kalmadı.


60 kaçak yakalandıkları ilçelerdeki mahkemelerde yargı huzuruna çıkarıldı. Tahkikat ve ihraç işlemleri amaçlı ek tutukluluk alınan 60 yabancı uyruklu kaçağın yarısından fazlasının ülkemizden ihraç edildiği belirtildi.


Altı günde yapılan denetimlerde Lefkoşa’da 19, Girne’de 17, Güzelyurt’ta 17, Mağusa’da 7, İskele’de ise 1 kaçak tutuklandı.

Cezaevinde ‘hijyen’ ve  ‘güvenlik’ sorunu var

Ülkemizde yaşanan suç patlaması nedeniyle, cezaevinde koğuşların yanı sıra, ‘hücrelere’, ‘dersliklere’, ‘koridorlara’ ve hatta ‘mescit’e’ dahi tutuklu yerleştirildi.


25 kişilik koğuşlarda ranza sistemiyle sayının 50’yi aşması beraberinde ‘hijyen’ ve ‘güvenlik’ sorunlarını doğurdu.


Mahkumların yaşamlarının çok zorlaştığı cezaevinde, 50 kişinin sırayla duş aldığı, tuvaletlerin önünde mahkum kuyrukları oluştuğu bildirildi.

Kayalı: Durum kötü


KIBRIS’a konuşan Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, mahkumların iki yıldır koridorda yattığına ve cezaevindeki mahkum ile tutuklu sayısının kapasitenin çok üstüne ulaştığına dikkat çekti.


banner134
Kayalı, “Cezaevinde durum çok kötü. Mahkumların yaşam alanları çok kısıtlandı. Dar alanlarda zaman geçirmek zorunda kalıyorlar. Banyo tuvaletleri yüzlerce mahkum kullanıyor. İdari açıdan da hizmet vermek, denetlemek, güvenliği sağlamak ve çıkan kavgalara müdahale etmekte sıkıntılar yaşanıyor” dedi.

“Hijyen de güvenlik de sağlanamıyor”


Salih Kayalı, mahkum sayısının çok fazla olmasından dolayı binanın yetersiz kaldığına işaret ederek hijyen koşullarının sağlanamamasının da sağlık sorunlarını beraberinde getirdiğine dikkat çekti.


Kayalı, “Örneğin uyuz vakası sık sık görülüyor ve Sağlık Bakanlığı müdahale ediyor. Bu gibi hastalıkların kökünün kazılması imkansız hale geliyor. Hastalık yok ediliyor ancak belli bir süre sonra yeniden aynı hastalıklar baş gösteriyor. Cezaevine sürekli yeni tutuklu geliyor” dedi.

“Koğuşlarda nefes bile alınamıyor”


Salih Kayalı, sürekli yeni tutuklu gelen cezaevinde tutuklu ve mahkumların yan yana dip dibe kaldıklarını

ve koğuşlarda nefes almanın bile çok zor olduğuna vurgu yaptı.


Kayalı, “Bazı koğuşlarda nefes almak bile çok zor. 25 kişi kapasiteli koğuşlarda, ranza sistemiyle tutuklu sayısı 50’ye ulaştı. Koridorlara da ranzalar yerleştirildi. Bugün, cezaevinde hücreler, derslikler, mescit dahi koğuş amaçlı kullanıma döndürüldü. Koğuşlar çok sıcak. 50 kişi sırayla duş yapıyor. Tuvaletlerin önünde sıralar oluşuyor.  Koğuşlar çok kalabalık, çok bunaltıcı bir ortam oluştu. Mahkumlar açısından içerde yaşam koşulları zor” dedi.

“Yeni cezaevi hızla hayata geçirilmeli”


Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı, mahkumlara dahi iyi hizmet verebilmek için İçişleri Bakanlığı’nın devreye girip, yeni cezaevini bir an önce hayata geçirmesi gerektiğine işaret etti.


Yeni cezaevinin bitmek üzere olduğunu belirten Kayalı, “Bu süreç hızlandırılmalı. Hem minimum 80 cezaevi çalışanı istihdam edilmeli hem de yeni alınacak personelin eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Yeni cezaevinde 10 kişilik koğuşlar öngörülüyor. Bu durumda hijyen kolayca sağlanabilecek. Eksik personel de giderilirse, sorunlar ortadan kalkacaktır” dedi.


Kayalı ayrıca, İçişleri Bakanı’nın göreve geldiğinde Şartlı Tahliye Tüzüğü’nü değiştirmek için birçok alandan görüş aldığını ancak bir buçuk yıllık süreçte tüzüğün değişmediğini anımsattı. Kayalı, “Tüzüğün revize edilmesi mahkumlar açısından çok önemli. Tüzükten yararlanabilmeleri sadece Şartlı Tahliye Kurulu’nun isteği ve arzusuna göre belirleniyor. Cezaevindeki mahkumlar tüzüğün değişmesi ve daha iyi bir zemin sağlanması beklentisi içinde” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75