banner6

4.5G, eylüle hazır…

banner37

KIBRIS’a konuşan TELSİM ile KKTCELL’in yetkilileri, 4.5G ile internet hızının 10 kat artacağını belirttiler...

4.5G, eylüle hazır…
banner99

Özel Haber Cemre CEMALİ

4.5G HAYATIMIZA NELER GETİRECEK?... Telsim Genel Müdürü Tüz, 4.5G’nin hayatımıza getireceği en büyük değişikliğin hız olacağını söyledi. Tüz, 4.5G’nin KKTC’ye gelişiyle yeni endüstri döneminin başlayacağına işaret ederek, sağlık hizmeti, akıllı şehirler, tedarik zinciri ve lojistik, imalat, akıllı tarım, mobil ofis, akıllı ev, turizm ve eğlence gibi sektörlerin 4.5G’nin getireceği ekonomik faydadan yararlanacağını bildirdi.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Küçüközdemir de 4.5G ile bekleme sürelerinin tarih olacağını vurguladı. Uzaktan çalışmanın 4.5G teknolojisi ile çok kolay olacağına dikkat çeken Küçüközdemir, mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan erişimin çok daha kolay olacağını, sanal ortamda gerçekleştirilen e-ticaret’te, online işlem ve faaliyetlerin gerçek zamanlı yapılabileceğini belirtti.

90 MİLYON DOLARLIK YATIRIM... Telsim Genel Müdürü Sefer Tüz, 17 milyon 791 bin 177 dolara bağlanan ihalenin, seçilen ödeme yöntemine göre yaklaşık 30 ile 40 milyon dolar arasında bir ödemeyle gerçekleşeceğini belirterek, lisans bedeli hariç 50 milyon doları aşkın yatırım yapmayı planladıklarını belirtti. Tüz, toplam yatırım miktarının ise yaklaşık 80-90 milyon dolar arasında olacağını açıkladı.

TOPLAM 49 MİLYON DOLAR+KDV… Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, 4G/5G için devlete ödenen rakamın 9.7 milyon Amerikan Doları (USD) olduğunu, önceden yapılan lisans ödemeleri ile birlikte toplam tutarın ise 49 milyon USD+KDV olacağını açıkladı. Küçüközdemir, “yapılacak yatırımların da eklenmesiyle ülkemize yatırım ve katkımızla sağlayacağımız katma değerin 60 milyon USD’nin üzerinde olacağını söylemek mümkündür” dedi.

Cemre CEMALİ

KKTC’nin internet dünyasıyla ilgili 4.5G-5G teknolojisiyle tanışmasına artık sayılı aylar kaldı.

Ülkemizde 4.5G hizmeti LTE Advance eylül ayında hizmete girecek, sonraki 5 yıl içinde ise 5G’nin hayatımıza girmesi planlanıyor. Bu hizmet ile birlikte film izleme, görüntülü haberleşme, yüksek çözünürlükte ve gerçeklikte oyun oynama, toplantı ve konserler bu teknolojiyle kolaylaşacak.

Yüksek mobil internet hızı ve data kapasitesi ile düşük gecikme süresi imkanlarını sağlayacak olan 4.5G hizmeti, aynı zamanda sağlık, turizm, eğlence, lojistik, imalat, akıllı tarım, akıllı şehirler, tedarik zinciri gibi sektörlere de ekonomik fayda sağlayacak.

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu (BTHK) tarafından açılan 4G/5G ihalesini kazanan Kuzey Kıbrıs Turkcell’e Kasım 2022’de yetkilendirme belgesi verilmiş ve hizmetin 10 ay sonra sağlanmasının planlandığı açıklanmıştı.

KIBRIS’a konuşan Telsim Genel Müdürü Sefer Tüz, 17 milyon 791 bin 177 dolara bağlanan ihalenin seçilen ödeme yöntemine göre yaklaşık 30 ile 40 milyon dolar arasında bir ödemeyle gerçekleşeceğini belirterek, lisans bedeli hariç, 50 milyon doları aşkın yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Tüz, 4.5G’nin hayatımıza getireceği en büyük değişikliğin hız olacağını söyleyerek, bununla yeni endüstri döneminin başlayacağını, sağlık hizmeti, akıllı şehirler, tedarik zinciri ve lojistik, imalat, akıllı tarım, mobil ofis, akıllı ev, turizm ve eğlence gibi sektörlerin, bu teknolojinin getireceği ekonomik faydalardan yararlanacağını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, kazandıkları 4G/5G ihalesi ile almış oldukları frekansları bir arada kullanarak daha yüksek internet hızlarına erişilebilmesini sağlayacak olan 4.5G hizmeti LTE Advance’ı, sözleşmeye göre eylül ayında hizmete alacaklarını ifade ederek, sonraki 5 yıl içinde 5G’nin de hayatımıza gireceğini açıkladı.

Küçüközdemir, 4G/5G için devlete ödenen rakamın 9.7 milyon Amerikan Doları (USD) olduğunu, önceden yapılan lisans ödemeleri ile birlikte toplam tutarın ise 49 milyon USD+KDV olacağını belirterek, “yapılacak yatırımları da eklediğimizde ülkemize yatırım ve katkımızla sağlayacağımız katma değerin 60 milyon USD’nin üzerinde olacağını söylemek mümkündür” dedi.

Tüz: Önce 4.5G sonra da 5G hizmetini sunmak için çalışıyoruz

Telsim Genel Müdürü Sefer Tüz, Vodafone’nun dünya genelinde 5G deneyimi sunan en büyük operatör olduğunu ifade ederek, KKTC’deki müşterilerine de bu ayrıcalıktan yararlanma imkânını en kısa zamanda sağlamak istediklerini söyledi.

Tüz, en kısa sürede Kuzey Kıbrıs’ın her yanında, herkese, her şirkete, her haneye önce 4.5G hizmetini, ardından da 5G hizmetini sunmak için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayarak, müşterilerine yaşattıkları deneyimlerin ve memnuniyetin en öncelikli konu olduğunu, bu amaçla yola çıktıklarını kaydetti.

4.5G kabiliyetleri ile birlikte, yakın gelecekte günlük hayatı kolaylaştırıp refah düzeyini artırmayı, ülkeyi yarınlara, geleceğe hazırlamayı amaçladıklarını söyleyen Tüz, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve düzenleyici kuruluş olan BTHK’nın ülkede bir an önce 4.5G hizmetinin gecikmeksizin başlatılmasını istediğini belirtti.

“Hedefimiz 10 aydan daha kısa sürede tamamlamak”

Tüz, bu bağlamda lisans sözleşmesi gereği 4.5G’nin 10 ay içinde kullanıma başlanması gerektiğini vurgulayarak, bu sürenin ilgili şartnameye de koyulduğunu belirtti.

Çalışmalarını, verilen süreden çok daha kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerine dikkat çeken Tüz, “10 aydan daha kısa süre içerisinde Kuzey Kıbrıs’ta 4.5G hizmetini vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Tüz, 4.5G’nin KKTC’ye gelişiyle yeni endüstri döneminin başlayacağına işaret ederek, sağlık hizmeti, akıllı şehirler, tedarik zinciri ve lojistik, imalat, akıllı tarım, mobil ofis, akıllı ev, turizm ve eğlence gibi sektörlerin 4.5G’nin getireceği ekonomik faydadan yararlanacağını bildirdi.

“4.5G’nin hayatımıza getireceği en büyük değişiklik hız olacaktır” vurgusu yapan Tüz, bu hızın hayatımıza ne gibi kolaylıklar sağlayacağını örnekler vererek sıraladı:

“PUBG gibi bir oyunu indirmek 3G’de 7.1 dakika iken, 4.5G’de 33 saniyeye kadar inebilecek. Ya da sosyal medya hesabınıza fotoğraf yüklemek 3G’de 5.6 saniye iken, 4.5G’de 0.4 saniyelere kadar düşebilecek. İnternetten 4K film indirmek şimdiki zamanda 148 dakika iken, 4.5G’de bu süre 11 dakikalara kadar düşebilecek. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. 20MB bir sunumu elektronik posta ile göndermek 3G’de 27.8 saniye iken, aynı maili 4.5G’de 2.1 saniyede gönderebileceğiz.

Gençlerin çok kullandığı Sportify’dan 100 şarkılık liste indirmek şimdiki zamanda 3 dakika alırken, 4.5G’de 14 saniyelere kadar düşecek. Mesela birisini aramak için ara komutunu girdiğimizde çağrı 5 saniyede gerçekleşirken, 4.5G geldiği zaman 0.5 saniyelere inebilecek.”

Tüz, 4.5G’nin günlük yaşantımızda sağlayacağı faydalardan birinin de elektrik konusunda olacağını söyleyerek, “Canımızı yakan elektrik kesintilerindeki performans değişiklikleri de artık yaşanmayacak” dedi.

“Alternatif modeller önereceğiz”

4.5G ile teknolojiye ihtiyaç duyan işletmelerin de artık yeni nesil bağlantı altyapısı ile buluşacaklarını kaydeden Tüz, IoT denilen akıllı çözümler ile işletmelerin iş süreçlerindeki verimliliklerinin artırılmasına olanak sağlayacaklarını açıkladı.

Tüz, Telsim olarak 4.5G hizmetlerinin yanında, işletmeler ve kuruluşlar için Nesnelerin İnterneti (IoT) hizmetleri ve çözümlerini sunarken, kazançların artmasına destek olabilecek alternatif modelleri de önereceklerini işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“İşletmelerin araç, ekipman ve envanter gibi varlıklarını gerçek zamanlı olarak izlemelerine ve yönetmelerine yardımcı olabilecek IoT çözümleri sunacağız. Yine işletmelerin ekipman ve makineleri için ne zaman bakım gerektiğini tahmin etmelerine, arıza sürelerini azaltmalarına ve verimliliği artırmalarına, ayrıca çevrelerini izlemelerine ve sıcaklık, nem ve hava kalitesi gibi faktörler hakkında veri toplamalarına ve şehir yönetimlerinin trafik, enerji kullanımı ve diğer faktörler hakkında veri toplamasına, daha bilinçli kararlar almasına ve vatandaşların yaşamlarını iyileştirmelerine yardımcı olabileceğiz.”

“Vodafone'un buradaki en büyük ikinci yatırımı”

Telsim Genel Müdürü Sefer Tüz, Vodafone’un bir parçası olarak 2006 yılından bu yana Kuzey Kıbrıs satın alma bedeli, lisans bedeli, 3G lisans bedeli dahil olmak üzere yaklaşık 140 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ifade ederek, söz konusu frekans ihalesinin, Vodafone'un Kuzey Kıbrıs pazarına yaptığı ikinci en büyük yatırım niteliğini taşıdığını söyledi.

Tüz, 17 milyon 791 bin 177 dolara bağlanan ihalenin seçilen ödeme yöntemine göre yaklaşık 30 ile 40 milyon dolar arasında bir ödemeyle gerçekleşeceğini belirterek, lisans bedeli hariç 50 milyon doları aşkın yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Toplamda ise yaklaşık 80 ile 90 milyon dolar arasında bir yatırımları olacağını ifade eden Tüz, “KKTC’ye olan katkılarımızdan dolayı gerçekten gurur duyuyoruz” dedi.

Tüz, müşterilerinin tüm dijital ihtiyaçlarını karşılayan dijital servisler şirketi olma hedefiyle çalıştıklarına dikkat çekerek, ana hedeflerinin, müşterilerine hem mobilde, hem sabitte sınırsız bir deneyim yaşatmak olduğunu ve bu doğrultuda, ülkemizi 4.5G teknolojisi ile buluşturacak çözümler geliştirmek üzere hazırlıklarını sürdürdüklerini anlattı.

“Ekonomik kalkınmayı yükseltiyor”

“Teknolojiyi kullanırsam hayatım bugünkünden daha güzel olacak ve iş verimliliğim daha fazla artmış olacak, cümlesini benimsediğimizde bu gerçekle yola çıkıp, çalışmaya başladığımız zaman, teknolojinin verimliliğini çok daha fazla hissediyor ve olumlu sonuçlarını görüyoruz” ifadelerini kullanan Tüz, bütün olanaklara tek bir akıllı cihaz üzerinden erişme imkânının, elektronik haberleşmeyi ve özellikle mobil geniş bandı günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline getirdiğini söyledi.

Tüz, geniş bant hizmetlerindeki her %10'luk artışın, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasını yüzde 1,5 oranında yükselttiğine dikkat çekerek, geniş bantın iş modellerinin bir parçası haline gelmeye devam etmesiyle bu oranın daha da yükseleceğini kaydetti.

4.5G’nin sağladığı verimlilik artışıyla ekonomik büyümenin de lokomotifi haline geleceğini belirten Tüz, yeni nesil geniş bant teknolojilerinin çağdaş gelişim sürecinin devamlılığını sağlayacağını ifade etti.

“4.5G ile uyumlu bir cihaz ve sim kartı olmalı”

Tüz, “Yüksek öğrenimi ülkemizde yapmayı tercih eden çok fazla öğrenci bulunmaktadır. Biz onların hem kariyerlerinde farklılık yaratmak, hem de deneyimlerini iyileştirmek istiyoruz” vurgusu yaparak 4.5G yi kullanabilmek için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar olacağını söyledi.

Bu bağlamda 4.5G ile uyumlu bir cihaz ve sim kartı olması, cihazın mobil ayarlarının yapılmasının önemli olacağını anlatan Tüz, şu anda müşterilerinin yaklaşık yüzde 86’sının 4.5G’ye uyumlu sim kart, yüzde 80’inin ise 4.5G uyumlu cep telefonu kullandığını anımsattı.

Tüz, sim kartları 4.5G ile uyumlu olmayan müşterilerinin Telsim shoplardan ücretsiz değişim yapabileceklerini ifade ederek, 4.5G süreci tamamlanmadan tüm abonelerinin uyumlu sim kart ve cep telefonu kullanır olmalarını öngördüklerini belirtti. “Dijitalleşmeyi mümkün kılan telekomünikasyon altyapılarıdır” diyen Tüz, “çalışmalarımızı 4.5G’ye hazır olmak için yapıyoruz. Tüm kontrollerimizi yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Şu anda 4.5G’yi kaldırabilecek, teknolojik hizmeti verebilecek durumdayız ve bu ihtiyaçları karşılamak için çok ciddi miktarlarda yatırım yapmaya başlamış durumdayız” vurgusu yaptı.

“Fiber optik altyapı yaygınlaştırılmalı”

Tüz, ihalenin ardından atılması gereken en önemli adımlardan bir tanesinin fiber optik altyapının yaygınlaştırılması olduğuna da işaret ederek, bu bağlamda ülkeyi fiber ağlarla örmek gerektiğini belirtti.

Bu konuda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ve BTHK’nın da kıt kaynak durumundaki fiber optik hatların ülkede yaygınlaştırılması ve hızlı bir şekilde aktif hale gelmesi için yasal düzenlemelerle çalışmanın önünün açılabileceğine inandığını söyleyen Tüz, yasa koyucular tarafından düzenlenen ve oranları belirlenen vergi konusunun 3G veya 4.5G ile doğrudan bir ilişkisi olmasa da, daha düşük vergilendirme politikası ile daha az ödeyerek haberleşmenin önünün açılması gerektiğini kaydetti.

Telsim Genel Müdürü Sefer Tüz, sektörel vergiler konusunda Telsim olarak sık sık iletişim sektörü üzerindeki vergilerin düşürülmesi gerekliliğini her platformda dile getirdiklerinin altını çizerek, 4.5G teknolojisi ise bugünkünden farklı olarak ek bir vergi artışı ile devreye girmeyecek olup, tam aksine daha düşük vergilendirme modelleri ile devreye girmesini temenni ettiklerini ifade etti.

Tüz, 4.5G yatırımının getirdiği belirli ekonomik şartların olacağını ancak ek bir artış düşünmediklerini söyleyerek, “İçinde bulunduğumuz enflasyonist ortamda, gelirlerin artışıyla giderlerin artışına baktığımızda, aradaki fark, aleyhte olarak giderek açılıyor. Ancak bu ortamda enflasyondan kaynaklı fiyat değişiklikleri olabilir” dedi.

Küçüközdemir: Eylül ayında hizmete alacağız

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, 2022 yılı Mayıs ayında Bakanlar Kurulu kararıyla gerçekleşen ihale sürecinin ardından 7 Kasım 2022 tarihinde 4G/5G mobil hizmetler yetkilendirme belgesini alan ilk operatör olduklarını söyleyerek, kamu maliyesine kısa vadede önemli katkılar sağlarken, yapacakları yatırımlarla müşterilerinin dünya standartlarında hizmet almasını sağlayacaklarını belirtti.

Küçüközdemir, kazandıkları 4G/5G ihalesi ile almış oldukları frekansları bir arada kullanarak daha yüksek internet hızlarına erişilebilmesini mümkün kılacak olan 4.5G hizmeti LTE Advance’ı sözleşmeye göre eylül ayında hizmete alacaklarını ifade ederek, daha öncesinden devreye almak için de hazırlık yaptıklarını vurguladı.

5G’nin 4.5G’den sonraki 5 yıl içinde hayatımıza gireceğine işaret eden Küçüközdemir, bu sürenin 1 yıl daha erkene çekilmesinin de mümkün olduğunu söyledi.

Küçüközdemir, 4.5G teknolojisinin 3G teknolojisine kıyasla 10 kata kadar yüksek hızlara erişimi mümkün kılacağını belirterek; 3G teknolojisinin 42 Mbps’ye varan data indirme hızları sunabilirken, 4.5G teknolojisinde 1 Gbps’ye varan data indirme hızları sunulabildiğini ifade etti.

Dolayısıyla 4.5G ile daha yüksek aktarım hızları, daha fazla kapasite ve daha kaliteli mobil iletişim sağlanacağını belirten Küçüközdemir, Kuzey Kıbrıs’ın lider teknoloji ve iletişim şirketi olarak şartlar elverdiğince müşterilerine her zaman en kaliteli ve en iyi hizmeti dünyayla eş zamanlı sunmaya çalıştıklarını kaydetti.

“Bekleme süreleri tarih olacak”

Küçüközdemir, 4G/5G teknolojisiyle farklı deneyimler yaşanabileceğini, şirketlerin ve çalışanların işlerini çok daha verimli bir şekilde ofis dışında, 4.5G kapsama alanı dahilindeki her yerde yürütebileceğini ifade ederek, 4.5G ile artık bekleme sürelerinin tarih olacağını belirtti.

Uzaktan çalışmanın 4.5G teknolojisi ile çok kolay olacağına dikkat çeken Küçüközdemir, şunları kaydetti:

“İstediğiniz videoyu tıkladığınız anda veya HD bir filmi artık sadece evde değil, canınız nerede isterse izleyebileceksiniz. 100 MB boyutundaki bir dosyayı saniyeler içinde paylaşabileceksiniz. Adamızın güzelliklerinden faydalanırken nerede olursanız olun çalışabilecek, teknolojinin mümkün kıldığı her şeyi artık takılma yaşamadan yapabileceksiniz”.

Küçüközdemir, 4G/5G ile nesnelerin interneti ve bulut bilişimin gerçek potansiyelini göstereceğine işaret ederek, akıllı şehir ve akıllı ev altyapıları kusursuzca çalışabileceği için hayatın her alanında yüksek verimlilik ve büyük kolaylık sağlanacağını vurguladı.

Küçüközdemir, mobil sağlık ve mobil eğitim ile uzaktan erişimin çok daha kolay olacağını, sanal ortamda gerçekleştirilen e-ticaret’te, online işlem ve faaliyetlerin gerçek zamanlı yapılabileceğini belirtti.

“Bu teknolojiyle birçok şey kolaylaşacak”

Küçüközdemir, metaverse teknolojisi için de yine 4.5G’ye ihtiyaç olduğunu, yükleme zamanı olmadan, sanal gerçeklik gözlüğü gibi teknolojilerle film izleme, görüntülü haberleşme, yüksek çözünürlükte ve gerçeklikte oyun oynama, toplantı ve konserlerin bu teknolojiyle kolaylaşacağını ifade ederek, müşterilerinin 4.5G’den yararlanabilmesi için SIM kart ve cihazlarının uyumlu olması gerektiğini hatırlattı.

Kullanıcılarının 4.5G uyumlu SIM kartlarını Turkcell İletişim Merkezlerinden, ya da kurumsal satış temsilcileri aracılığı ile alabileceklerine işaret eden Küçüközdemir, şöyle devam etti:

“4G/5G için devletimize ödenen rakam 9.7 milyon Amerikan Doları (USD)’dır. Önceden yapılan lisans ödemeleri ile birlikte toplam tutar ise 49 milyon USD+KDV olacaktır. Yapılacak yatırımları da eklediğimizde, ülkemize yatırım ve katkımızla sağlayacağımız katma değerin 60 milyon USD’ın üzerinde olacağını söylemek mümkündür. Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak her yıl gelirimizin belli bir oranını altyapı yatırımlarına kullanıyoruz. Ancak 4G/5G yatırım sürecinin ilk yıllarında bu oranı iki katına çıkarıyoruz”.

“Fiber altyapıyı büyütmek gerekiyor”

Küçüközdemir, altyapı ile ilgili çalışmalarının durmadan devam ettiğini ve teknoloji gelişmeye devam ettikçe ihtiyaçların da devam edeceğini söyleyerek, “8 yıl önce 4G beta testlerimizi tamamlamıştık. Yetkilendirme belgesini aldığımız günden itibaren de hızla bu teknolojiyi hayata geçirmek için çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Bu süreçle birlikte teknoloji alanındaki önemli bir sorunun çözülmüş olmasına karşın tümünün çözülmüş olacağını söylemenin doğru olmayacağının altını çizen Küçüközdemir, diğer önemli ihtiyacın sektörün tüm paydaşları ile fiber altyapıyı büyütmek gerektiğini yönünde olduğunu söyledi.

Küçüközdemir, önemli bir başka konunun da elektronik haberleşme sektöründeki vergilerin eşitlenmesi olduğunu vurgulayarak, “Dolaylı olarak müşterilere de yansıyan GSM’deki yüksek vergi oranının düşürülmesi ve elektronik haberleşme sektöründeki vergilerin adil ve şeffaf bir rekabet ortamını oluşturacak şekilde yeniden düzenlenmesi isteğimizdir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2023, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104