banner6

5-10 TL’lik fiyatlar artık hayal

banner37

5-10 TL’lik fiyatlar artık hayal
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Ülkemizde artık üretim sektörlerinde bir yıl önceki fiyatlarda üretim yapmak veya 1 yıl önce üretilen malı aynı fiyata alabilmek hayal oldu.

   Başbakan Faiz Sucuoğlu, geçtiğimiz günlerde meyve ve sebzedeki yüksek fiyatlara dikkat çekerek, havaların ısınması ile birlikte fiyatların düşeceğini, fiyatların eski seviyesine ulaşacağını söyledi ancak üreticiler ise geçmiş yıllarda alınan sebze ve meyveleri aynı fiyata almanın artan girdi maliyetleri ile imkansız olduğuna dikkat çekti.

   Üreticiler ve ithalatçılar hava şartlarının değişmesi ile birlikte sebze ve meyve fiyatlarında bir miktar ucuzlama olacağını ama girdiler hesaplandığında bu fiyat düşüşünün çok fazla olmayacağını ifade etti.

Kargı: Artık 3-5 TL’ye domates salatalık almak imkansız

   Tatlısu Seracılar Birliği Başkanı Mithat Kargı, sebze ve meyvedeki fiyat artışın tek sebebinin soğuk hava olmadığını söyleyerek, soğuk havanın etkili olduğunu ama fiyat artışındaki en büyük sebebin artan girdi maliyetleri olduğunu ifade etti.

   Kargı, girdi maliyetlerinin yüzde 100 değil yüzde 500 yükseldiğine dikkat çekerek, “geçen yıl 20 litresi 170 TL olan gıdanın fiyatı bu yıl 870 TL oldu. 1 torba gübre 150 TL’den 780 TL’ye yükseldi. Üre ise 170 TL’den 930 TL’ye kadar çıktı. İçinde 500 adet olan tohum paketi 225-280 TL civarındayken şu an 800 ile bin 300 TL arasında satılıyor” dedi.

   Toptan 20 TL’ye satılan domatesin, marketlerde 25 TL’ye satıldığını ama geçtiğimiz gün yaşanan don olayından dolayı yanan ürünler olduğunu ve mayıs ayında beklenen rekoltenin alınamayacağını da sözlerine ekleyen Kargı, Mayıstan sonra havaların ısınması ile fiyatlarda az miktarda düşüş olacağını kaydetti.

   Kargı, eskisi gibi 3-5 TL’ye salatalık-domates yemenin oluşan girdi maliyetleri ile imkansız olduğuna vurgu yaparak, işçi maliyetlerinin de asgari ücretin yükselmesi ile çok arttığını söyledi.

Halkseven: Girdiler düşmezse fiyat düşmez

   Kıbrıs Türk Patates Üreticiler Birliği Başkanı Engin Halkseven, havaların ısınması ile üretimin artacağını ama fiyatların düşmesinde havaların çok büyük etken olamayacağını vurgulayarak, girdi maliyetlerinin en az yüzde 300 arttığına dikkat çekti.

   Halkseven, geçen yıl torbasına 150 TL verdikleri gübreyi artık için 700 TL’ye aldıklarını belirterek, mazotun  14 TL’den 21 TL’ye yükseldiğini, elektriğin yüzde 300 arttığını kaydetti.

   “Vatandaşın ucuz meyve ve sebze yemesi için önce üreticinin maliyetleri düşürülmeli” diyen Halkseven, üreticiye ucuza mazot ve elektrik verilmesi gerektiğini, aksi halde gelecek yıl üretim yapacak üretici bulunamayacağını söyledi.

   Özellikle seracıların üretiminin soğuktan etkilendiğine işaret eden Halkseven, havaların ısınması ile üretimin artacağını ve fiyatlarda biraz iyileşme olacağını belirtti.

   “Girdi maliyetleri sebebi ile kara kara düşünüyoruz” diyen Halkseven böyle giderse Kıbrıs’ın beyaz altını patatesi üreten bir üreticinin kalmayacağına işaret etti.

Cura: Havalar ısınınca fiyat çok az düşer

   Mağusa Toptancılar Birliği Başkanı Bekir Cura, soğuk havanın bitmesi ve havaların güzelleşmesi ile birlikte fiyatların bir miktar düşeceğini ama girdi maliyetlerindeki artış sebebi ile çok fazla beklenti içine girmemek gerektiğini ifade etti.

   Cura, son bir yılda artan akaryakıt fiyatlarına dikkat çekerek, gübre, ilaç ve tarımda kullanılan diğer girdi kalemlerindeki artışın çok ciddi oranlarda olduğunu söyledi.

   Fiyatların eski seviyesine düşmeyeceğinin altını çizen Cura, üreticinin maliyetinin altında ürün satamayacağına, kâr etmezse üretime devam etmeyeceğine, yani 3-5 veya 10 TL’ye ürün satamayacağına vurgu yaptı.

   Kendisinin de hem üretici, hem toptancı, hem de bu ürünlerin ithalini yaptığına işaret eden Cura, Türkiye örneğini vererek orada şu an oluşan fiyatların tarihinde görülmediğini belirtti.

   Şu an yaşanan hava koşullarından üretimin etkilendiğini, gündüz 14 derece olan hava sıcaklığının akşam 4 dereceye düşmesi ile bitkinin strese girerek yürümediğini söyleyen Cura, fiyatların daha yükseğe çıkmayacağını çünkü havaların iyiye gideceğini ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110