banner6

5 kilo uyuşturucu davası zanlıları, cezaevine gönderildi

banner37

5 kilo uyuşturucu davası  zanlıları, cezaevine gönderildi
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Ercan Havalimanı’nda gerçekleştirilen ‘Kurye’ isimli operasyonda bavulunda, pul biber arasına gizlenmiş 5 kiloyu aşkın uyuşturucu madde ele geçirilen zanlı Magret Munenanji Erick Nkhoma ile uyuşturucuyu götürdüğü adreste teslim alacak olan kişi cezaevine gönderildi.

   Operasyonda tutuklanan Abbas Abubakar Sharu ve Chinaza Raphael Uchendu’nun ise söz konusu uyuşturucuyla bağı olmadığı belirlendi ve serbest bırakıldı.

   “Kanunsuz uyuşturucu madde (Hintkeneviri) alma, ithal ve tasarrufu” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı 1 Magret Munenanji Erick Nkhoma ve zanlı 2 Patrick Ogochukwu Chukwuma, dün teminat amaçlı Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ozan Özder’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Özder, 03.03.2022 tarihinde saat 16.00’da düzenlenen Kurye Operasyonu’nda, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli bir polis ekibi tarafından, Ercan Havalimanı’ndan KKTC’ye giriş yapan zanlı 1 Magret Munenanji Erick Nkhoma’nın siyah renk bavulu içerisinde yapılan aramada; kişisel eşyaları arasında üç ayrı poşet içerisindeki kırmızı renk pul biberler arasına gizlenmiş vaziyette naylon poşet, streç naylon, karbon kağıdı ve koli bantları ile sarılı toplam 6 paket halinde yaklaşık 5 kilo 115 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu türü maddenin bulunduğuna vurgu yaptı.

   Polis memuru Ozan Özder, Magret Munenanji Erick Nkhoma’nın suçüstü gereği tutuklandığını belirtti.  

   Özder, aynı gün yapılan soruşturmalarda, zanlı 1’in bahse konu uyuşturucu maddeleri aranan bir kişinin aracılığı ile konu uyuşturucu maddeyi teslim edeceği, bu işe karşılık olarak da 500 dolar para aldığını itiraf ettiğini kaydetti.

“Patrick uyuşturucuyu teslim alacaktı”

   Polis memuru Ozan Özder, polis ekibi tarafından söz konusu uyuşturucu maddeleri teslim almak için Hamitköy’de bir adrese gelen zanlı 2 Patrick Ogochukwu Chukwuma’nın suçüstü tespit edilerek tutuklandığını söyledi.

   Özder, aynı gün zanlı 2 Patrick Ogochukwu Chukwuma’nın Lefkoşa adresinde 11.25 - 13.05 saatleri arasında, mahkeme emri ile yapılan aramada, zanlı 2’ye ait yatak odasında bulunan eşya dolabındaki karton ayakkabı kutusu içinde satışa hazır vaziyette foil kağıdına sarılı 14 ayrı paket halinde yaklaşık 9 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu maddenin bulunduğunu kaydetti.

   Zanlıların 5 kiloyu aşkın uyuşturucuyla ilgili suçlamaları kabul etmediğini belirten Özder, zanlı Patrick Ogochukwu Chukwuma’nın 10 gram uyuşturucu aldığını ve ikamet izinsiz olduğunu kabul ettiğini mahkemeye aktardı.

   Zanlıların yasal statüsü olmadığını ve etki edebilecekleri tahkikatın tamamlandığını belirten Özder, zanlıların tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, iki zanlının da yasal statüsü olmadığına, Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacaklarına ve yargılanmaktan kaçma ihtimalleri olduğuna vurgu yapıp, üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmalarına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110