5 tüp gaza 450 TL

banner37

Ev tipi tüp gazın tam da kışa girerken 22 TL zamlanarak 90 TL’ye yükselmesi asgari ücretle geçinen vatandaşın geçim derdine bir dert daha ekledi. 4 kişilik bir ailenin aylık tüp gaz ihtiyacı ciddi bir bütçe istiyor

5 tüp gaza 450 TL
banner99

TUZ BİBER EKTİ… Ev tipi 10 kiloluk tüp gaza gelen 22 TL’lik zam, asgari ücretle geçinen işçinin yarasına adeta tuz biber ekti. Ev kirası, faturalar, mutfak masrafı gibi giderlerine zaten yetişemeyen asgari ücretli, şimdi maaşının önemli bir kısmını da tüp gaza ayırmak zorunda. Havaların soğumasıyla ısınmak ve şofben için de tüp gaz kullanacak 4 kişilik asgari ücretli aile mutfak ve ısınma için aylık kullanacağı 5 adet tüp gaz için 450 TL ödeyecek.

Eniz ORAKCIOĞLU

Vatandaş, tüp gaza yapılan 22 TL’lik zamma isyan etti. 68 TL’ye aldıkları 10 kiloluk ev tipi tüp gazın tam da kış girişi 90 TL’ye yükselmesi özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşın çaresizliğine çaresizlik kattı.


Ev tipi 10 kiloluk tüp gaza gelen 22 TL’lik zam, asgari ücretle geçinen işçinin yarasına adeta tuz biber ekti. Ev kirası, faturalar, mutfak masrafı gibi giderlerine zaten yetişemeyen asgari ücretli, şimdi maaşının önemli bir kısmını da tüp gaza ayırmak zorunda.


Brüt 3 bin 820 TL, net ise 3 bin 323 TL olan asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaş kazandığı para ile geçimini zar zor sağlarken, bir de tüp gaza gelen zamdan olumsuz etkilendi.


Daha 5 gün öncesine kadar 3 bin 820 TL brüt maaş alan asgari ücretli, aldığı maaşla 56 adet 10 kiloluk tüp gaz alabilirken, şimdi 22 TL artan gaz fiyatı ile sadece 42 tane tüp alabiliyor.

banner134

Net maaş alan asgari ücretli ise 3 bin 323 TL’ye 5 gün önce 48 tane tüp alabilirken, şimdi 36 tüp alabilecek.


Kış mevsiminin gelmesi ile evlerdeki katalitik soba ve tüple çalışan şofbenler de aktif hale geldi. Bu da yaz aylarına kıyasa tüp kullanımını artırdı.

5 tüpe 450 TL


4 kişilik asgari ücretle geçinen bir ailenin kışta minimum aylık 5 tüp ihtiyacının karşılığı 450 TL.


Havaların soğumasıyla ısınmak ve şofben için de tüp gaz kullanacak 4 kişilik asgari ücretli aile mutfak ve ısınma için aylık kullanacağı 5 adet tüp gaz için 450 TL ödeyecek.


Bu harcamaya bir de elektrik, su ve telefon faturalarının yanı sıra diğer temel ihtiyaçlar da eklenince, asgari ücretlinin elinde hemen hemen hiç para kalmıyor. Üstüne üstlük oturulan ev kira ise, asgari ücretli birçok temel ihtiyacından kısmak veya vazgeçmek zorunda kalacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir Demirel
Kadir Demirel - 10 ay Önce

Bu kadar büyük zamlar sadece kabile ülkelerinde yapılabilir, sosyal medyada atıp tutuyor herkes hangi zamdan sonra halk sokağa döküldü, sessiz kaldıkca yönetenler cesaretlenir.

Komik
Komik - 10 ay Önce

Olmayan devlet netede görsün halkının yaşadığı eziyeti ama onlar koltuk derdinde masslari da cok iyi halkını mi düşünsün saka artik

Nıgar
Nıgar - 10 ay Önce

Neden maşlara zam yok her şeye zam var Başbakanlar görmıyomı

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75