banner6

5 yaş üstü çocuklar mutlaka aşılanmalı

banner37

5 yaş üstü çocuklar mutlaka aşılanmalı
banner151 banner143

   Koranavirüse karşı mücadelede en etkili silah olarak bilinen aşı uygulaması her yaş grubu için olduğu gibi çocukların da Covid-19’a bağlı ağır hastalık geçirmelerini önlediği biliniyor.

   Covid pozitif olan çocuklarda hastalık sonrasındaki 2 ay içinde MIS-C sendromu görülebiliyor.

   Uzmanlar, çocuklar üzerinde ölümcül etkileri olan bu sendromun önüne geçebilmek için 5 yaş ve üzerindeki çocukların aşılanması gerektiğini söylerken KIBRIS’a konuşan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Umut Altunç da Covid-19’la mücadelede bazı ülkelerde 6 aylıktan büyük çocuklarda da aşılama programlarının başlatılmış olduğunu ifade ederek ülkemizde uygulanan aşı programında ise 5 yaş ve üzeri çocuklara aşılama yapıldığını açıkladı.

   Altunç, erişkin bireylerin çoğunluğunun aşı olduğu için Covid-19’u daha hafif geçirdiğini söylerken aşılama oranı az olan çocuklarda durumun daha riskli olduğunu ifade etti.

   Bu noktada çocuklarda aşılanmanın önemine dikkat çeken Altunç, aşı sayesinde hastalık sonrası görülebilecek olumsuz etkilerin önlenebilmesi için aşılama yapılması gerektiğini vurguladı.

“5 yaş üzerindeki çocuklar aşılanmalı”

   Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Umut Altunç, dünya üzerinde çeşitli aşı politikaları olduğunu söyleyerek her ülkenin aşılama politikalarının farklılık gösterdiğini belirtti.

   Çin ve Amerika’da 6 aydan büyük çocukların Covid-19’la mücadelede aşılanmaya başlandığını ifade eden Altunç, ülkemizde öncelikle 12 yaş ve üzeri çocukların aşılanmaya başlandığını daha sonra bu uygulamanın genişletilerek 5 yaş üzerindeki tüm çocukların aşılanmaya başlandığını açıkladı.

   Altunç, bu yaş sınırının ileriki zamanlarda bazı ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de daha aşağıya çekilebileceğini kaydederek şu an aşı uygulamalarının 5-18 yaş arasındaki çocuklar için öncelikli olduğunu söyledi.

   Erişkinlerin büyük bir kısmının 1 doz da olsa aşılandığı için hastalığı az semptomla ya da semptomsuz geçirdiği vurgulayan Altunç, çocukların Covid-19 geçirmesi halinde etkililerinin daha ağır görüldüğüne dikkat çekti.

   Altunç, Koronavirüs enfeksiyonu geçiren çocuklarda 2 ay içerisinde üç dört gün süren yüksek ateş, eklem ve iç organ tutulumlarının görüldüğünü belirterek bağışıklık sisteminde ortaya çıkan aşırı duyarlılık sendromu olan MIS-C hastalığının ortaya çıkabileceğini açıkladı.

“Erken tanı koyulmazsa MIS-C ölümcül olabilir”

   6 ay-5 yaş arası çocuklarda MIS-C olarak tanımlanan bağışıklık sistemini etkileyen sendromun ülkemizde de sıklıkla görüldüğünü açıklayan Altunç, özellikle kalp kapakçılarının zarar gördüğü için erken tanı koyulmazsa ölümcül olarak seyredebilen bir hastalık olacağını vurguladı.

   Altunç, ‘herkes geçirsin bağışıklık kazansın’ anlayışının doğru olmadığına dikkat çekerek hastalığın görülmemesi için çocuklarda aşılama yapılması gerektiğinin altını çizdi.

   Erişkinlikler aşılı olduğu için hastalığın son zamanlarda korunmasız olan çocukları etkilediğini kaydeden Altunç, “Yetişkinleri koruduk çocuklar açıkta kaldı. Hastalığı geçirdikten sonraki 6 ay içinde çocuklarda tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları ateşli hastalıklar görülüyor. Buna Uzamış-Covid de deniliyor” şeklinde konuştu.

   Altunç, uzamış-covid’in etkilerinin uzun bir süre geçmediği söyleyerek bu hastalığın çocuklar üzerinde uzun dönemdeki etkilerini henüz bilinmediğinin altını çizdi.

   Bu noktada açıklanan yaş grupları için aşılanmanın önemine dikkat çeken Altunç, aşı sayesinde hastalığı önlenmek bir yana hastalık sonrası görülebilecek olumsuz etkilerin de önlenebilir olduğunu açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104