5 yıl 5 ay hapis yatacak

banner37

Kalkanlı’da dört ay önce alkollüyken araç kullanan ve karşı şeride geçip, bir araçla yüz yüze çarpışarak, 51 yaşındaki Metin Atalay’ın ölümüne sebep olan Kemal Tekeş, 10 davadan da suçlu bulundu

banner87
5 yıl 5 ay hapis yatacak
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Kalkanlı’da dört ay önce 192 promil alkol tesiri altında araç kullanırken, karşı şeride geçip, bir araçla yüz yüze çarpışarak, 51 yaşındaki Metin Atalay’ın ölümüne sebep olan Kemal Tekeş, 5 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık Kemal Tekeş’in tahliye olduktan sonraki iki yıllık süreçte motorlu araç kullanmaktan men edilmesine karar verdi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin, hazır bulundu.

Kararı okuyan Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen 10 davadan da suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Hüdaverdi, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne neden olmak” suçunun 7 yıla kadar hapis cezası ve/veya 5 bin TL para cezası öngören çok ciddi suçlardan olduğuna değindi.

Ölümlü trafik kazalarının yaygınlığına ve önü alınamadığına dikkat çeken Hüdaverdi, ölümle neticelenen trafik kazalarının toplum nezdinde büyük üzüntü yarattığına değindi.

 

“Alkollü ve süratli bir şekilde karşı şeride geçti”

Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi, sanığın 16 Eylül’de saat 00.20’de Kalkanlı anayolunda 191.1 promil alkol etkisi altında, süratli bir şekilde seyrederken, yolun solunu tutmayarak, karşı şeride geçip, bir araçla yüz yüze çarpıştığına dikkat çekti.

Hüdaverdi, kazanın oluş şekli ve mesleği şoförlük olan sanığın alkollü araç kullanmasını aleyhinde ağırlaştırıcı unsur olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Kazada beş kişinin ağır yaralandığına değinen Hüdaverdi, araçlarda oluşan hasarlarının tazmin edilmediğini belirtti.

Sanığın lehine ve aleyhine tüm hususlara değinen Hüdaverdi, kamu yararı ön planda tutularak, sanığa oybirliği ile 5 yıl 5 ay hapis cezası verdiklerini belirtti.

Hüdaverdi, ayrıca, Kemal Tekeş’in tahliye olduktan sonraki iki yıllık süreçte, sürüş ehliyetine el konulmasına ve motorlu araç kullanmaktan men edilmesine karar verdiklerini açıkladı.

 

İki araç yüze yüze çarpışmıştı

Kaza, 16.09.2018 tarihinde, saat 00.20 sıralarında, Girne-Güzelyurt anayolu 37–38’inci kilometreleri Kalkanlı girişinde Kemal Tekeş’in (E-52), yönetimindeki EP 365 plakalı salon araç ile kuzey istikametine doğru seyrettiği sırada, gidiş istikametine göre sağa meyilli viraja geldiğinde yolun solunu tutmayarak viraj üzerinde sağ tarafa geçmesi sonucu, o sırada karşı istikametten gelip güney istikametine doğru seyretmekte olan Salih Karapaşa (E-50) yönetimindeki ZPD 049 plakalı salon aracın önünü tıkaması sonucu yüz yüze çarpışmalarıyla meydana gelmişti.

Kaza sonucu, EP 365 plakalı araçta yolcu olarak bulunan 51 yaşındaki Metin Atalay, aldığı yaralara dayanamayarak kaza mahallinde yaşamını yitirirken, EP 365 plakalı araç sürücüsü, araçta yolcu olarak bulunan Samet Çakır (E-26), ZPD 049 plakalı araç sürücüsü, araçta yolcu olarak bulunan Gökmen Kan (E-41), Mehmet Yüksel Gelmen (E-50) ve Ali Kaba (E-41) yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75