5 yıl hapis yatacak

banner37

Güney Kıbrıs’tan kuzeye yarım kilo hintkeneviri ithal eden Kıbrıslı Rum, Constantino Christoforou 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

banner87
5 yıl hapis yatacak
banner90
banner99

Emine UYSAL

Girne Narkotik Şubesi ve Lefkoşa Narkotik Şubesi ekibinin düzenlediği “Şafak Operasyonu” sonucu, 7 ay önce güneyden kuzeye yarım kilo hintkeneviri ithal eden Kıbrıslı Rum, Constantino Christoforou 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Aliye Özçınar hazır bulundu.

Kararı okuyan Kıdemli Yargıç Murat Soytaç, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Soytaç, uyuşturucu suçlarının mahkemenin gündemindeki davalar arasında ciddi pay sahibi olduğuna değindi.

Soytaç, uyuşturucu suçlarının özelde bireyleri, genelde de toplumda yara açan ve güvenli yaşam ortamını bozan suçlardan olduğuna işaret etti.

Yargıç Murat Soytaç, konu suçlara kamu menfaatinin korunması amacıyla caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

İki seferde 538 gram hintkeneviri ithal etti

Yargıç Murat Soytaç, sanığın ilk seferinde 28 gram, ikinci seferinde ise 500 gram hintkeneviri ithal ettiğine ve piyasaya sürmeden yakalandığına işaret etti.

Ele geçirilen miktarın külliyatlı bir miktar olduğuna dikkat çeken Soytaç, piyasaya sürülmesi halinde birçok kişinin zehirlenmiş olacağına değindi.

Soytaç, sanığın ülkemize uyuşturucu ithal edip, ticaretini yapmasını aleyhine ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerine vurgu yaptı.

Soytaç, kimsenin uyuşturucu ticareti yapmaya hakkı olmadığına işaret edip, uyuşturucu suçlarının toplum sağlığını riske atan suçlar olduğuna değindi.

Yargıç Soytaç, sanığı oybirliği ile mahkum ettikleri “525 gram hintkeneviri ithal, tasarrufu ve verme suçlarından” 5 yıl süreyle hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

 

Olay nasıl olmuştu?

6 Aralık 2017 tarihinde Girne’de düzenlenen operasyonda 6 kişinin uyuşturucu madde ile yakalanmış ve evlerinde hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan şahısların ifadeleri doğrultusunda Constantinos Christoforou’un ülkeye yüklü miktarda uyuşturucu getireceği öğrenilmişti.

Narkotik ekibi aynı tarihte saat 23.00’de Güney Kıbrıs’tan kuzeye geçen sanık doğrultusunda Constantinos Christoforou’un içinde bulunduğu, KWZ 790 plakalı arabada arama yapmış ve 500 gram ağırlığında hintkeneviri ele geçirmişti.

Uyuşturucuyu güneyden kuzeye ithal eden sanık Constantinos Christoforou, yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 08:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75