5 yıl önce aldığımız oydan fazlasını aldık

banner37

Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuştu:

5 yıl önce aldığımız  oydan fazlasını aldık
banner99

banner134
Doğan SAMER

   Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından açıklama yaptı. 45 yıldır Kıbrıs Türk halkının hizmetinde olduğunu belirten Akıncı, halkın da kendisini 45 yıldır tanıdığını belirtti.

   Mustafa Akıncı, “45 yıldır hizmetinizdeyim, aranızdayım, beni tanıyorsunuz. Bazıları burada 4-5 gün bile geçirmediler. Ellerine kalemi aldılar, kara çaldılar. Beni size anlatmaya çalıştılar. Halkın tanıdığı, aranızda olan lideri anlamak, görmek istemediler, herhalde bu akşam gördüler, anladılar. 5 yıl önce aldığımız oydan daha fazla oyla halka müracaat edeceğiz” dedi.

“Ben kendi vizyonumu anlattım”

   Akıncı, partilerin kendi değerlendirmesini yapacağını söyledi ve “otursunlar, kendi değerlendirmelerini yapsınlar, parti meclislerinde ona göre karar üretsinler” dedi.

   Seçimin birinci turunda geçirilen süreçte tek bir adaya laf etmediğini belirten Akıncı şu şekilde konuştu:

   “Ben onları değil, kendimi, vizyonumuzu, gördüğüm tehditleri, umutlarımı anlatmaya çalıştım. Tehlikelere işaret ettim. Halkın vicdanına müracaat ettim. Tüm yurttaşlara sesleniyorum, onların vicdanlarına müracaat ediyorum. Onlar da mutlaka sandığa gitsinler, vicdanlarına göre hareket etsinler. Önümüzdeki pazar gününe kadar serinkanlı, soğukkanlı, güçlerimizi birleştirecek çok daha fazla insan bulacağız.”

“Kıbrıs Türk halkının

gücünden büyük güç yoktur”

   Akıncı, halktan alacağı destekle, 19 Ekim sabahından itibaren görevini devam ettireceğine dair inanç belirtti ve şu şekilde konuştu:

   “El ele, omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Önümüzdeki süreç, yalnız yürünecek bir süreç değil, hep beraber yürünecek bir süreç… Salgın birinci normal olmayandı, ona göre hareket etmeye çalıştık. Bugüne kadar yaşanmamış, görülmemiş müdahaleler gördük. Müdahaleler olmadı mı geçmişte? Oldu… Bütün bunlara rağmen Kıbrıs Türk halkı iradesini sandıkta yansıtmayı başardı. Kıbrıs Türk halkının gücünden büyük güç yoktur. Bırakınız, halk kimi seçeceğine karar verme yeteneğine sahiptir. Siz, ‘sizin cumhurbaşkanınız bu olacak’ deme yetkisine zaten sahip değilsiniz. Bunu kabul edip, sindirenler adına üzülüyorum. Bu şekilde göreve gelseniz kendiniz olamayacaksınız, sizi oraya getirenlerin gölgesinden başka bir şey olamayacaksınız. Önümüzdeki hafta, kaç haftadır yaşadığımız müdahaleler son bulsun. Çıkacak olan sonuç, halkın geleceğine ışık tutsun bu çağrımıza kulak verilir ya da verilmez, halk ne yapacağın biliyor.”

“Halk kimi seçeceğine karar verme yeteneğine sahiptir”

   Akıncı, “Halk kimi seçeceğine karar verme yeteneğine sahiptir” dedi ve şu şekilde konuştu:

   “Siz, ‘sizin cumhurbaşkanınız bu olacak’ deme yetkisine zaten sahip değilsiniz. Bunu kabul edip, sindirenler adına üzülüyorum. Bu şekilde göreve gelseniz kendiniz olamayacaksınız, sizi oraya getirenlerin gölgesinden başka bir şey olamayacaksınız.

   Yaşadığımız bu süreç zorlu bir süreç oldu. Son zamanlarda bunları anlattım. Oyumu verdikten sonra yine anlattım. Bu sürede iki tane normal olmayan durumla iç içe yaşadık. Bunların ilki dünyayı kasıp kavuran bir salgınla bizler de yüz yüze geldik. Kapalı yemekli toplantıları en son 5 Şubat’ta yaptık. Miting düşünmedik bile. Genç arkadaşlarımıza sosyal medya üzerinden ulaşmaya çalıştık, elimizden geldiğince mesajlarımızı size duyurmaya çalıştık. Siz beni bugün tanımadınız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75