banner6

50 bin grip, 35 bin de zatürre aşısı gerekiyor

banner37

Kışın yaklaşması ve havaların değişmesiyle birlikte soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar görülmeye başlandı. Uzmanlar, özellikle pandemide, grip ve zatürre aşılarının önemini ısrarla vurgularken, piyasada bu aşılar yok. Eczacılar Birliği Başkanı Öksüz, aşı temininde sıkıntı yaşandığını söyledi:

50 bin grip, 35 bin de zatürre aşısı gerekiyor
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Ülkemizde mevsim değişikliği ile birlikte nezle, grip gibi hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Uzmanlar, özellikle pandemide, grip ve zatürre aşılarının önemini ısrarla vurgularken, ülkemizde bu aşıların tedarikiyle ilgili ne yazık ki henüz bir girişim yapılmadı.

Özellikle pandemi ile mücadele ederken soğuk algınlığı ve grip semptomlarının Covid-19’la benzemesi ise vatandaşlarda Koronavirüse yakalanma endişesi yaratıyor.

Öte yandan endişeye kapılan vatandaşlar ve kronik rahatsızlıkları bulunanlar da eczanelerden grip ve zatürre aşılarını talep etmeye başladı fakat ne yazık ki piyasada aşı yok.

Geçtiğimiz yıl iki aşının temininde yaşanan sıkıntıların benzerinin bu yıl da yaşanacağı değerlendiriliyor.

Konde: Elimizde bir miktar zatürre aşısı var

banner134

İlaç ve Eczacılık Dairesi Müdürü Serap Konde, ellerinde bir miktar zatürre aşısı olduğunu söyleyerek, 65 yaş ve üzeri kişilerin aşılanması için bu aşıları sağlık merkezlerine gönderdiklerinin altını çizdi.

Konde, daha çok zatürre aşısına ihtiyaç olunması halinde Sağlık Bakanlığı onayı ile satın almaya çıkılabileceğini kaydederek, şu an için ellerinde aşı olduğunu yineledi.

Bir soru üzerine de Konde, grip aşılarıyla Sağlık Bakanlığı’nın ilgilendiğini vurguladı.

Öksüz: 50 bin grip, 35 bin zatürre aşısına ihtiyaç var

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, havaların yavaş yavaş soğumaya başladığını ve henüz grip ve zatürre aşılarının ülkeye gelmediğini belirterek, herhangi bir eczanede ya da ecza deposunda aşıların bulunmadığını söyledi. Her gün birçok vatandaşın eczaneleri arayarak grip ve zatürre aşısı sorduğunun altını çizen Öksüz, ülkeye aşıların peyderpey ve geç geldiğine dikkat çekti.

Öksüz, birkaç yıldır aşıya ulaşmanın zor ve geç olduğuna işaret ederek, özellikle pandemi döneminde üretici ve ihracatçı firmaların aşıyı, önce kendi iç pazarlarına sürdüklerini, daha sonra dışa satış gerçekleştirdiklerini vurguladı.  Covid-19 sebebi ile grip ve zatürre aşılarına talebin çok arttığına dikkat çeken Öksüz, aşıların ülkeye çok az ve peyderpey gelmesinden yakındı.

Öksüz, grip ve zatürre aşılarının ülkemize geç ve pey der pey gelmesinin, hem soğuk zincir sisteminden, hem de uçuşların azalmasından kaynaklandığını, sevkıyatlarda sorunlar yaşandığını ve bu sorunun maliyetleri de artırdığını kaydetti.

Öksüz, ülkemizde minimum 50 bin grip, 30-35 bin de karışık 1’inci doz prevenar 13 ve 2’nci doz pneumo 23 zatürre aşısının gelmesi gerektiğine vurgu yaparak, geçtiğimiz yıl birinci doz yani prevenar 13 zatürre aşısı olanların, bu yıl 2’nci doz pneumo 23 olması gerektiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104